Sztuka
Kwadratura koła. Henryk Waniek

Kwadratura koła. Henryk Waniek

  • 2022-11-24, , godzina 18:00, do 2022-12-22
  • wstęp wolny
  • Galeria Miejska, Wrocław

Opis

Od 25 listopada przestrzenie wrocławskiej Galerii Miejskiej wypełnią się metafizycznym malarstwem Henryka Wańka. W ramach swojej indywidualnej wystawy śląski artysta zaprezentuje nie tylko realizowane w latach 2018-2022 prace z cyklu „Kwadratura koła”, ale również starsze, silnie osadzone w aurze mistycyzmu dzieła.

Tytułowa kwadratura koła dotyczy nierozwiązywalnego problemu matematycznego, polegającego na skonstruowaniu kwadratu, którego pole byłoby równe polu wpisanego w niego koła. Dla alchemików kwadratura koła stanowi natomiast symbol zjednoczenia przeciwieństw (Nieba i Ziemi, ducha i ciała, pierwiastka męskiego z żeńskim) i, jako synonim legendarnego Kamienia Filozoficznego, jest kluczem otwierającym bramy totalnego poznania i iluminacji. W swojej sztuce, wzorem alchemików, Henryk Waniek udowadnia, że to, co nieracjonalne z naukowego punktu widzenia, może znaleźć urzeczywistnienie w ezoterycznym procesie duchowej transformacji.

Waniek, w nawiązaniu do tytułu najnowszego cyklu malarskich prac, większość swoich kompozycji konstruuje w oparciu o wpisane w kwadrat koło. Czasami wypełnia je nasyconymi wielością znaczeń, wyidealizowanymi, fantastycznymi pejzażami, w których obok rajskich ogrodów dominują skomplikowane, labiryntalne przestrzenie lub lewitujące nad krajobrazem kryształowe, wielościenne bryły. Innym razem artysta nadaje swoim dziełom charakter symbologicznych tablic, na których, w prostych, wizualnych atrybutach, przedstawia widzom kompendium alchemicznej wiedzy.

Mirosław Jasiński, kurator ekspozycji prezentowanej w Galerii Miejskiej, pisze o najnowszych pracach śląskiego twórcy w ten sposób: „Kwadratura koła” jako tytuł cyklu i wystawy Henryka Wańka jest oczywiście z jednej strony żartobliwym nawiązaniem do formy obrazów cyklu - tond wpisanych w kwadrat, a z drugiej poważnym rozważaniem o możliwości uzyskania wiedzy o naturze Wszechświata za pomocą malarskich przedstawień. Przedstawień, które łączą w sobie symbole religijne, doświadczenia ludzkości, wielorakie wysiłki poznania i złamania tajemnic Rzeczywistości z kontemplacją spotkanych i wyobrażonych miejsc, wobec których twórca staje wyposażony jedynie w wiedzę, wiarę, wyobraźnię i umiejętności twórcze.

Prace z serii „Kwadratura koła” stanowią kolejny etap w kontynuowanym przez dekady twórczości, artystycznym i ideowym rozwoju Henryka Wańka.

Ekspozycję można będzie oglądać do 22 grudnia 2022.

Na oficjalne otwarcie wystawy zapraszamy 24 listopada o godzinie 18:00.

Kurator: Mirosław Jasiński

Polecamy
Ostatnio dodane
Przegląd Młodej Sztuki IMPULS
Znamy laureatów wrocławskiego Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS 2022 Wrocław

Konkurs zorganizowany był przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych i firmę Goldenmark.

DoFA 2022
Wydarzenia przedfestiwalowe 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Miasto solidarne".

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w