Sztuka
Jędrzejewscy

Jędrzejewscy

  • 2019-03-15, , godzina 17:00, do 2019-06-30
  • od 10zł do 15zł
  • Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, plac Wolności 7A, Wrocław

Opis

Wystawa prezentuje dokonania znanej wrocławskiej rodziny artystów, która od kilku dziesięcioleci współtworzy życie artystyczne i teatralne Wrocławia. Prekursorem zawodu artysty, który w rodzinie Jędrzejewskich wykonuje już czwarte pokolenie był, urodzony w 1903 roku, Aleksander Jędrzejewski. W 1946 roku wraz z żoną Jadwigą Przeradzką – Jędrzejewską  przeprowadził się do Wrocławia, gdzie kontynuował działalność jako malarz oraz twórca scenografii teatralnych dla tutejszych scen. Przez kolejne lata współpracował z Dolnośląskim Teatrem Żydowskim, Teatrem Rozmaitości, Wrocławskim Teatrem Pantomimy i Operą. Był on jednym z tych artystów, których prace wrocławianie podziwiali najczęściej, bowiem poza projektami scenograficznymi Aleksander Jędrzejewski zrealizował także liczne projekty dekoracji wnętrz, a nawet współtworzył kompleksową koncepcję kolorystyki wrocławskiego Rynku i placu Solnego. Ta ostatnia od 1961 roku przez kolejne dekady była jednym z symboli Wrocławia. Także Jadwiga Przeradzka-Jędrzejewska dała się poznać jako aktywna artystka i animatorka wrocławskiego życia kulturalnego. Tej parze artystów poświęcona jest największa część wystawy, na której poza projektami scenografii, pokazane zostało również malarstwo Jędrzejewskich, w tym pejzaże, sceny rodzajowe i portrety.

W ślady swoich rodziców poszedł profesor Michał Jędrzejewski, późniejszy rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jest on autorem ponad  200 scenografii telewizyjnych i teatralnych. Jego żona Barbara Barczewska – Jędrzejewska także zajmuje się projektowaniem m.in. wnętrz, plakatów czy kostiumów. Syn tej artystycznej pary Piotr Jędrzejewski również związany jest z wrocławską akademią, gdzie prowadzi pracownię dyplomującą Projektowania Kinetycznego oraz pełni funkcję kierownika Katedry Wzornictwa. Natomiast jego żona Renata Bonter - Jędrzejewska, z wykształcenia artystka – ceramiczka, nawiązując do rodzinnej tradycji, często współpracuje ze swoim teściem Michałem Jędrzejewskim przy projektowaniu scenografii. Najmłodsza w rodzinie Aleksandra Jędrzejewska zajmuje się głównie projektowaniem graficznym oraz ilustracją.

W rodzinie Jędrzejewskich kolejne pokolenia kontynuują dzieło poprzedników, czerpiąc z dorobku swoich dziadków i rodziców, jednocześnie odnajduje własną, oryginalną drogę twórczą. 

Ostatnio dodane
Superpozycje - Beata Stankiewicz-Szczerbik
"Superpozycje" - wystawa Beaty Stankiewicz-Szczerbik w Muzeum Współczesnym Wrocław Wrocław

To wieloelementowa instalacja, która łączyć będzie formy szklane z pracami wideo.

Dracula
Dracula Live in Concert na 12. Festiwalu Muzyki Filmowej

Superprodukcja Francisa Forda Coppoli z muzyką Wojciecha Kilara w Krakowie!