Sztuka
Festyn archeologiczny LUDZIE OGNIA w Arsenałe Miejskim

Festyn archeologiczny LUDZIE OGNIA w Arsenałe Miejskim

  • 2018-06-16, do 2018-06-17
  • wstęp wolny
  • Arsenał Miejski, ul. Antoniego Cieszyńskiego 9, Wrocław

Opis

Trzecia  edycja imprezy plenerowej organizowanej przez Muzeum Archeologiczne w ramach Dni Wrocławia poświęcona będzie w całości prezentacji  rzemiosł opartych na wykorzystaniu ognia, funkcjonujących na ziemiach polskich w starożytności. Osią programu będzie rekonstrukcja wytopu żelaza w piecu dymarskim wzorowanym na obiektach sprzed niemal 2 tysięcy lat, odkrywanych przez archeologów m.in. na Śląsku. Podczas pierwszego dnia imprezy wznoszony będzie gliniany szyb pieca oraz w specjalnym palenisku prażona będzie ruda żelaza. W drugim dniu w dymarze-rekonstruktorzy przeprowadzą proces wytopu, którego finałem w godzinach popołudniowych będzie wydobycie z pieca i przekuwanie tzw. łupki, czyli bryły surowego żelaza. Przez cały czas działał będzie warsztat kowalski produkujący gotowe wyroby.

W imprezie uczestniczyć będą również rekonstruktorzy prezentujący szereg innych „wysokotemperaturowych” rzemiosł. Po raz pierwszy w Arsenale zaprezentuje swój warsztat odlewnik-brązownik. Dużą atrakcją będzie jak zwykle przyjrzenie się dawnej technologii produkcji naczyń glinianych i ich wypału w piecu garncarskim. Odmienny charakter będzie miała praca szklarzy wytwarzających biżuterię w formie różnokolorowych paciorków. Z kolei, ze skomplikowanymi technikami wykonywania srebrnej biżuterii w pradziejach zapozna zwiedzających mistrz-złotnik.

Ponieważ żelazo stanowiło w okresie rzymskim podstawowy surowiec do produkcji broni i uzbrojenia, interesującym punktem programu będzie przedstawienie dwóch rywalizujących ze sobą ówcześnie militarnych światów: rzymskich legionistów i barbarzyńskich wojowników reprezentowanych przez tajemniczych Hariów. Oprócz pokazów broni i uzbrojenia przewidziane są również inscenizacje historyczne z ich udziałem.

Arsenał Miejski

16 czerwca (sobota), godz. 12.00-19.00
17 czerwca (niedziela), godz. 11.00-18.00

Ostatnio dodane
Lawenda i siki
Znamy laureatów pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki

Jury wyłoniło laureatów w kategoriach: Grand Prix, Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło Medialne Roku i Działanie Roku.

Thou Art Darkest
Behemoth zaprezentował wystawę "Thou Art Darkest" [FOTO]

Zobacz zdjęcia z wystawy i poznaj komentarz Adama "Nergala" Darskiego.

Kupony i kody rabatowe