Sztuka
DISTANCING CHRONICLE - wystawa towarzysząca TIFF Festival

DISTANCING CHRONICLE - wystawa towarzysząca TIFF Festival

  • 2020-09-04, do 2020-09-30
  • wstęp wolny
  • Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4, Wrocław

Opis

Dariusz J. Gorski, Mira Boczniowicz

DISTANCING CHRONICLE

4—30.09.2020

organizator: GALERIA ENTROPIA

kurator: Mariusz Jodko

Wystawa towarzysząca TIFF Festival

 

Wystawa jest spojrzeniem obojga artystów na zjawiska separacji, bezdomności, alienacji występujące we współczesnych społeczeństwach. Opiera się na autorskich dokumentacjach fotograficznych wykonanych w przestrzeniach publicznych głównie w USA, ale też w Polsce. Termin „dystans społeczny” stał się ostatnio powszechnie znany z powodu pandemii, jednak w tym kontekście brzmi raczej jak eufemizm, dość zręczna, ale i dwuznaczna figura stylistyczna. Oddzielenie różnych warstw społeczeństwa jest faktem, choć łańcuch pokarmowy i różnorakie procesy produkcji i konsumpcji zdają się je łączyć.

Punktem wyjścia dla wielowątkowego projektu  Dariusza Gorskiego jest sytuacja w czasie pandemii i jej konsekwencje w przestrzeni publicznej. Niewątpliwą fotogeniczność tej sytuacji autor ujawnia w wielu cyklach: architektury, graffiti, „warning tapes” na różnych przedmiotach i obiektach. Dystopijne obrazy opustoszałych ulic aglomeracji miejskiej / San Francisco, Berkeley/ z dwuznacznie brzmiącą, dominującą reklamą SUPREME stanowią mocny kontekst dla namiotów i siedlisk bezdomnych, które egzystują równolegle. Stopniowo kamera Gorskiego wyprowadza nas na rogatki, gdzie uwidacznia się w pełni forma i zawartość świata zbudowanego z cywilizacyjnych odpadów. Aktualne wydarzenia w USA wprowadziły do „Kroniki” kolejny wątek — Black Lives Matter, tu reprezentowany przez artefakty sztuki ulicy.

Mira Boczniowicz od wielu lat fotografuje ludzi bezdomnych w sytuacjach zastanych, tam, gdzie rzucił ich los. Są miejsca, gdzie takie obrazy są codziennością. Seria zdjęć ludzi śpiących na ulicy domyka całość wystawy. Unieruchomieni, w stanie hibernacji zdają się być częścią organizmu miasta jednocześnie będąc wobec niego całkowicie zdystansowani.

Czy coś może nas jeszcze poruszyć we współczesnym społeczeństwie spektaklu? Wystawa „Distancing Chronicle” unaocznia pewne zjawiska, które są częścią aktualnie zachodzących procesów. Pojawia się pytanie: czy są to błędy systemu, czy jego immanentne cechy?

Dariusz J. Gorski, artysta multidyscyplinarny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Sfery działań: fotografia, video, obiekty, rysunek, malarstwo. Współtwórca i założyciel grupy Antyle 2, Poznań 1990. Inicjator i twórca młodzieżowego Teatru Form Nieforemnych (1992). Uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych.Laureat licznych nagród m. in. złotego, srebrnego i brązowego medalu Polskiego Związku Artystów Fotografików za twórczość artystyczną. Prace w zbiorach publicznych i prywatnych. Mieszka i pracuje w Berkeley, California.

Mira Boczniowicz aka MiRA.73a

fot. Distancing Chronicle, Galeria Entropia / materiały prasowe

Polecamy
Ostatnio dodane
Kinomural 2020
Dzieła sztuki na budynkach i setki widzów na 2. edycji Kinomuralu [FOTO] Wrocław

Zobaczyliśmy prawie 90 prac 49 artystów z 16 krajów.

world_of_tomorrow
Poznaliśmy program Ars Independent Festival 2020 Online

Ponad 30 gości, 45 utworów audiowizualnych, blisko 600 minut wideo, prawie 400 minut spotkań i dyskusji.

Konkurs Ziaja
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w