Sztuka
Brave Kids 2021: Górska Odyseja - ekologiczna wystawa

Brave Kids 2021: Górska Odyseja - ekologiczna wystawa

  • 2021-07-30, do 2021-08-30
  • wstęp wolny
  • dziedziniec Biblioteki Uniwersyteckiej, Wrocław

Opis

Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką – każdy śmieć może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe „skarby” można oglądać do 30 sierpnia na plenerowej wystawie we Wrocławiu. Wydarzenie jest częścią akcji #mniejplastiku i towarzyszy Brave Kids Festival.

Oryginalne zdjęcia śmieci zebranych na polskich plażach i na górskich szlakach można obejrzeć na wystawie plenerowej „Górska Odyseja” na dziedzińcu Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu do 30 sierpnia. Zdjęcia przygotował fotograf Dobromił Nosek. Wydarzenie jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku koncentrującej się na temacie rosnącej ilości odpadów. Kampanię realizuje bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL.

W ramach #mniejplastiku, w styczniu 2021 r. rozpoczęła się akcja „Górska Odyseja” – 700 km marsz wzdłuż południowej granicy Polski, od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, połączony ze sprzątaniem szlaków, spotkaniami, webinarami na temat ochrony środowiska naturalnego. „Górska Odyseja”, organizowana z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, zwraca uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku.

Pokazujemy wystawę, która może otworzyć ludziom oczy, bo to my – ludzie – zaśmiecamy i niszczymy planetę. Śmiecenie zarówno w górach, jak i w każdym innym miejscu jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Szkodzimy przyrodzie, a jednocześnie często marnujemy materiał, który można powtórnie wykorzystać. Wierzę, że ludzie mogą świadomie wędrować po górach i zostawiać na szlakach jedynie ślad swojej stopy – mówi ekolog Dominik Dobrowolski.

Aktualnie wystawa towarzyszy Brave Kids Festival, który nie tylko zwraca uwagę na różnorodność i międzykulturową współpracę, ale również na działania z myślą o środowisku. Tegoroczne hasło festiwalu brzmi „Oddajmy głos dzieciom i młodzieży. Chcemy Was usłyszeć”. Na projekt składa się kilka inicjatyw organizowanych we Wrocławiu – międzynarodowe wydarzenia na przełomie sierpnia i września, ale także wakacyjne warsztaty i półkolonie dla mieszkańców miasta. Credit Agricole jest sponsorem tego festiwalu.

- Cieszymy się, że możemy wspierać tak ważną inicjatywę, której przyświeca chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka, działania na rzecz środowiska oraz umiejętność przełamywania barier i ograniczeń, często obecnych w świecie dorosłych. Idea Brave Kids oraz włączający charakter wydarzenia są bliskie Credit Agricole – podkreśla Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy banku.

Wystawa „Górska Odyseja” zostanie uroczyście zamknięta po międzynarodowej konferencji „Globalne kompetencje”, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego, 27 sierpnia o godz. 10:00. Konferencja przybliży temat praw dziecka, migracji oraz ochrony zmian klimatu. Festiwal zwieńczy happening „Brave Kids pod wrocławskim niebem”,  podczas którego młodzież zaprezentuje przygotowaną przez siebie instalację z odzyskanego plastiku. Wydarzenie odbędzie się 28 sierpnia na placu Wolności we Wrocławiu.

Ostatnio dodane