Sztuka
Antropocen

Antropocen

  • 2023-03-23, , godzina 18:00, do 2023-05-21
  • Muzeum Architektury, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Zapraszamy na otwarcie wrocławskiej odsłony wystawy „Antropocen” - jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych ubiegłego roku!

 – Architektura staje dziś przed koniecznością odpowiedzi na fundamentalne pytania o swoją istotę – pisze Filip Springer w podsumowaniu roku 2022 w architekturze, opublikowanym w styczniowym numerze miesięcznika „Architektura&Biznes”. – (…) to właśnie w rękach architektek i architektów są projektowe narzędzia, które mogą pomóc nam zbudować mniej szkodliwą dla planety przyszłość. Wystawa (…) konstruktywnie podjęła te wszystkie wątki, a jej kuratorom i zaproszonym przez nich twórcom udało się zdefiniować istotne kierunki myślenia o architekturze przyszłości.

To ważny głos w niemrawej do tej pory w Polsce dyskusji o wpływie architektury na planetę.

Podporządkowanie Ziemi potrzebom człowieka możemy obserwować codziennie i wszędzie.

Tylko 3% ziemskich ekosystemów nie zostało zmienione przez człowieka. Kolejne przemiany związane z postępem w nauce i rewolucjami przemysłowymi wzmacniają wpływ człowieka na środowisko. Pozytywny i negatywny. Równocześnie gatunek ludzki staje się odporniejszy na choroby i żyje dłużej, a co za tym idzie konsumuje więcej. Szuka komfortu i bezpieczeństwa, najczęściej nie analizuje kosztów swoich decyzji ani ich skutków w przyszłości.

Przyroda ze współgospodarza Ziemi stała się środowiskiem, w którego środku stoi człowiek.

Wystawa „Antropocen” prezentuje współczesne realizacje architektoniczne, innowacje i projekty na przyszłość, które rysują kontekst aktualnych wyzwań wobec katastrofy środowiskowej. Pokazujemy dzisiejsze problemy i szukamy możliwości ich rozwiązywania.

Osadzamy architekturę w kontekście ekologicznym i społecznym, patrząc na nią jako efekt, lecz też jako narzędzie globalnych i lokalnych zmian w postrzeganiu relacji człowieka z przyrodą. Prezentujemy pozytywne przykłady współczesnych i historycznych projektów, realizacji i technologii, które są w stanie tworzyć bezpieczne i sprawiedliwe środowisko życia zarówno dla człowieka, zwierząt i roślin.

Wystawa przygotowana przez zespół Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki miała swoją premierę jesienią 2022 roku w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. 

Od 23 marca wrocławską odsłonę ekspozycji będzie można zobaczyć w zabytkowych wnętrzach Muzeum Architektury we Wrocławiu. Towarzyszyć jej będzie bogaty program wydarzeń – spotkań, warsztatów i debat – oraz działań edukacyjnych.

Otwarcie: czwartek, 23 marca 2023 roku o godzinie 18.00.

Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Współorganizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Kuratorzy: Kacper Kępiński, Adrian Krężlik

Udział biorą: Pracownia Architektury Krajobrazu (Marta Tomasiak, Marta Przygoda), Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Miastopracownia (Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska), Kasper Jakubowski, Jan Szeliga i Krzysztof Janas, NAS-DRA (Paulina Grabowska, Oliwia Rybczyńska), Jan Domicz, Simone Ruess, BIEL studio (Zofia Strumiłło-Sukiennik, Grzegorz Piotrowicz)

Instalacje dźwiękowe: Dobrawa Czocher, Baasch

Aranżacja wystawy: Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa czynna od 23 marca do 21 maja 2023 roku.

Miejsce: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5.

zdjęcie: Park na zrewitalizowanym obszarze poprzemysłowym, Internationale Bauausstellung Emscher Park. Fot. KatjenAdobe Stock

 

Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w