Dzieje się - Sztuka

Znamy program 20. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu

2022-06-15 10:41:29 | Wrocław

Tegoroczny Przegląd Sztuki SURVIVAL odbędzie się w dawnym szpitalu Betania i rozpocznie się już 24 czerwca. Wydarzenia potrwają do 28 czerwca 2022 roku. Sprawdźmy, co przygotowali organizatorzy.

Przeglad Survival20 lat tradycji

Przed nami jubileuszowa, 20. edycja  Przeglądu Sztuki SURIVIVAL. Wydarzenie słynie z tego, że co roku odbywa się w nietypowych miejscach – przypomnijmy chociażby przegląd w dawnym  Instytucie Farmacji Akademii Medycznej czy nieczynnej Państwowej Fabryce Wagonów Pafag. W tym roku uczestnicy spotkają się w opuszczonym kompleksie budynków szpitalnych przy ulicy Traugutta 118, czyli w Betanii. Jak zwykle w programie znajdzie się oprowadzanie (także kuratorskie), wystawy i spotkania w ramach Sceny Społecznej. Jest to jedno z największych wydarzeń promujących sztukę współczesną. Jak mówią organizatorzy, „wprowadzają sztukę współczesną do nietypowych przestrzeni miejskich”.

Historyczne miejsce

Tegoroczna lokalizacja jest jednak wyjątkowa nie tylko ze względu na swoją nietypowość. Szpital „Betania” był prowadzony w całości przez kobiety, a założony został w 1852 roku. Oryginalnie obejmował 10 budynków szpitalnych, w których leczeni byli wszyscy, niezależnie od wyznania. Szpital przed wojną otrzymał imię Tadeusza Marciniaka.

Co czeka nas podczas 20. edycji?

Organizatorzy zaplanowali dla uczestników i artystów wiele atrakcji. Do obejrzenia będą dzieła z zakresu malarstwa, rzeźby, instalacji. Podczas Sceny Społecznej będzie czas na dyskusje o przemianach społecznych w kontekście wojny na Ukrainie, na festiwalu będą gościć przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy. Odbędą się też rozmowy na temat wieloznaczności tegorocznego hasła, jakim są „Piguły” – we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Obejrzymy również prace ukraińskich artystów.  Wśród gości znajdą się m. in. : Kateryna Botanova, Franz Tisk, Simon Balázs, Yuriy Biley. Organizatorzy zapraszają także na klub festiwalowy, czyli imprezy taneczne, które odbędą się 24 i 25 czerwca.

"Piguły" - co kryje się za festiwalowym hasłem?

Hasło odnosi się do wieloznaczności słowa "piguły", nawiązując również do lokalizacji festiwalu. Istote jest również nawiązanie do Matriksa, w kontekście wyboru niebieskiej lub czerwonej pigułki, przed którym stoi Neo. Jak mówią organizatorzy, wzrost liczby osób zażywających substancje psychoaktywne to skutek zmian społeczno - politycznych, o których dużo będzie się mówić podczas tegorocznego Przeglądu.

Dostępna sztuka

Organizatorzy zadbali o wszyskich uczestników. Uwzględnili osoby posługujące się językiem migowym oraz osoby wysoko wrażliwe, dla których podczas zwiedzania przewidziane są "ciche godziny". Jak mówi Ewa Pluta, kuratorka Przeglądu: "Chcemy mówić głośno, że sztuka współczesna jest dostępnościowa". Zaplanowane jest oprowadzane dedykowane dzieciom (Baby Art Walk i Kid Art Walk) oraz starszym (Senior Art Walk).

Program 20. Przeglądu Sztuki SURVIVAL

24.06 PIĄTEK

godziny otwarcia: 12.00–24.00
19:00 Oficjalne otwarcie 20. Przeglądu Sztuki SURVIVAL, przed wejściem głównym do Szpitala
22:00 Studio Nurty Takeover – afterparty, wejście od Żabiej Ścieżki

25.06 SOBOTA

godziny otwarcia: 12.00–24.00
12:00 Oprowadzanie w Polskim Języku Migowym, prowadzi: Ewa Pluta (zapisy koordynuje Fundacja Katarynka), start: przystanek tramwajowy pl. Zgody (Muzeum Etnograficzne)
15:00 KAW! Kid Art Walk – oprowadzanie dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzi: Ewa Pluta
(obowiązują zapisy), start: Infopunkt
17:00 Oprowadzanie kuratorskie, prowadzi: Daniel Brożek (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
18:00 Scena społeczna: Unlearning – o przyszłości relacji między sztuką a zmianami społecznymi – debata dostępna w językach polskim i angielskim, wydarzenie otwarte, Klub Festiwalowy
22:00 African Techno Karate – afterparty, wejście od Żabiej Ścieżki

26.06 NIEDZIELA

godziny otwarcia: 12.00–24.00
12:00 Oprowadzanie z audiodeskrypcją, prowadzi: Ewa Pluta (zapisy koordynuje Fundacja Katarynka), start: przystanek tramwajowy pl. Zgody (Muzeum Etnograficzne)
13:00 Scena społeczna: Dwudziestka! – spotkanie jubileuszowe, prowadzi: Beata Kwiatkowska, wydarzenie otwarte, Klub Festiwalowy
15:00 Warsztaty dla dzieci, wydarzenie otwarte, Klub Festiwalowy
17:00 Oprowadzanie kuratorskie, prowadzi: Michał Bieniek (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
17:00 Oprowadzanie queerstoryczno-herstoryczne, prowadzi: Ewa Pluta (obowiązują zapisy), start:
Trzonolinowiec, ul. Tadeusza Kościuszki 72
21:00 Oprowadzanie kuratorskie, prowadzi: Małgorzata Miśniakiewicz (obowiązują zapisy), start:
Infopunkt
 
27.06 PONIEDZIAŁEK

godziny otwarcia: 12.00–22.00
15:00 Scena społeczna: To jeszcze ja, czy już piguły? – wykład Katarzyny Kulwickiej, wydarzenie otwarte, Klub Festiwalowy, partner: Uniwersytet SWPS
16:00 SAW! Senior Art Walk – oprowadzanie dla seniorów, prowadzi: Ewa Pluta (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
17:00 Oprowadzanie kuratorskie w j. angielskim, prowadzi: Małgorzata Miśniakiewicz (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
18:00 Scena społeczna: Rynek a relacje międzyludzkie – wykład Agaty Gąsiorowskiej, wydarzenie otwarte, Klub Festiwalowy, partner: Uniwersytet SWPS

28.06 WTOREK

godziny otwarcia: 12.00–22.00
13:00 BAW! Baby Art Walk – oprowadzanie dla rodziców z małymi dziećmi, prowadzi: Aleksandra Jach (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
17:00 Oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na j. ukraiński, prowadzi: Anna Kołodziejczyk (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
CICHE ZWIEDZANIE
We wtorek w godzinach 10:00–11:30 wyciszone zostaną prace dźwiękowe oraz ograniczone silne bodźce świetlne i akustyczne. Pytania prosimy kierować na adres mailowy: e.pluta@arttransparent.org lub telefonicznie: 601 35 99 23.

Martyna Jersz

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: festiwal, wydarzenie, artystyczne, czerwiec 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mural Disneya w Polsce
Mural Disneya jako aspekt terapeutyczny w Przylądku Nadziei we Wrocławiu

Inicjatywa ma na celu zapewnienie dzieciom w szpitalach komfortu, zbudowanie zaufania oraz zmniejszenie strachu i niepokoju.

Przeglad Survival
Znamy program 20. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu Wrocław

Zobaczmy, co jest w planie tegorocznej edycji.

artysta rzeźbiarz
Spór Cattelan kontra Druet, czyli szara strefa prawa autorskiego

Czy wielcy artyści rzeczywiście są tacy wielcy, skoro ich największe prace są często tworzone przez inne osoby?

Polecamy
Imagination Day
Efektowny mural z lwami obok Pałacu Kultury w Warszawie [WIDEO]

Dzieło sztuki promuje projekt Imagination Day.

Wrocławska Galeria NeonÃłw
Wrocławska Galeria Neonów rozbłysła ponownie Wrocław

Zabytkowe neony znów cieszą oko wrocławian i turystów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Mural Disneya w Polsce
Mural Disneya jako aspekt terapeutyczny w Przylądku Nadziei we Wrocławiu

Inicjatywa ma na celu zapewnienie dzieciom w szpitalach komfortu, zbudowanie zaufania oraz zmniejszenie strachu i niepokoju.

Przeglad Survival
Znamy program 20. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu Wrocław

Zobaczmy, co jest w planie tegorocznej edycji.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w