Dzieje się - Sztuka

Znamy laureatów wrocławskiego Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS 2022

2022-11-22 12:40:21 | Wrocław

18 listopada 2022 roku, w trakcie wernisażu wystawy finałowej, poznaliśmy laureatkę Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS, czyli konkursu zorganizowanego przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych i firmę Goldenmark. Główna nagroda trafiła w ręce Zuzanny Janosz, studiującej malarstwo na ASP.

Przegląd Młodej Sztuki IMPULSJury Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS, pod przewodnictwem rektora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało 11 artystek i artystów. Ostateczny werdykt poznaliśmy w piątek 18 listopada w trakcie wernisażu wystawy finałowej w salonie Goldenmark przy ulicy Legnickiej 56.

- Jestem wdzięczny władzom Akademii Sztuk Pięknych, że zechciały zorganizować z nami ten konkurs. To pierwsza edycja Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS i mam nadzieję, że będą też kolejne, liczymy na to. To dla nas niezwykłe doświadczenie, gdy wymiar akademicki i artystyczny może spotkać się ze światem komercyjnym, a my – w przestrzeni naszego salonu – możemy przedstawić większemu gronu te piękne prace. W ten sposób chcemy wspierać artystów i rozwój sztuki w Polsce, która jest wspaniała i którą warto pokazywać jak najszerzej – mówił podczas wernisażu Wojciech Kaźmierczak, prezes zarządu Goldenmark SA.

Dr hab. Beata Mak-Sobota - prorektor ds. dydaktycznych i studenckich wrocławskiej ASP tłumaczyła, że prace nad organizacją konkursu w pionierskiej formule trwały niemal cały rok.

- Konkurs w swojej nazwie ma hasło „impuls” – liczymy na to, że tym impulsem będzie możliwość promocji młodych artystów i że ten impuls pomoże im coraz lepiej odnajdywać się na rynku sztuki. Zdobędą nowe umiejętności, jeśli chodzi o sposób prezentacji dzieł czy rozmowę z potencjalnym klientem. Te doświadczenia będą dla uczestników szczególną wartością i cieszę się, że studenci tak licznie – w liczbie niemal czterdziestu – wzięli w konkursie udział – zaznaczała dr hab. Beata Mak-Sobota.

Laureaci Przeglądu Młodej Sztuki

Decyzją jurorów, zwyciężczynią IMPULS-u została Zuzanna Janosz – studentka Wydziału Malarstwa na wrocławskiej ASP, która na konkurs zgłosiła pracę „Play VIII”. Główną nagrodą jest roczny program mentorski pod skrzydłami Goldenmark i wystawa indywidualna w jednym z salonów firmy. Laureatka będzie mieć okazję rozwijać się twórczo pod opieką kuratorów, pozna specyfikę mecenatu i wejdzie na rynek sztuki pod okiem ekspertów.

- Mój udział w Przeglądzie Młodej Sztuki IMPULS, zgodnie z jego formułą, wiązał się z nominacją mojego profesora Łukasza Huculaka. Uczestnictwo w tego typu konkursach ma duże znaczenie na początku artystycznej drogi. Jeśli chodzi o rozstrzygnięcie, nie miałam konkretnych oczekiwań, więc werdykt był dla mnie niespodzianką. Każda forma uznania jest ważna dla młodych artystów, dlatego jest mi bardzo miło i dziękuję. Mentoring ze strony Goldenmark z pewnością będzie dla mnie okazją do rozwoju, szczególnie jeśli chodzi o doświadczenie we współpracy z komercyjnymi galeriami sztuki – podkreśla Zuzanna Janosz.

Oprócz nagrody głównej, jurorzy Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS przyznali także trzy wyróżnienia. Otrzymali je Joanna Bujak, Kinga Flasza i Patryk Gmerek.

Wspólne przedsięwzięcie ASP i Goldenmark

Przegląd Młodej Sztuki IMPULS to wspólna inicjatywa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i firmy Goldenmark. Powstała z chęci wspierania młodych artystek i artystów w usamodzielnianiu się na drodze twórczej i zawodowej. Formuła konkursu IMPULS nie ograniczała się jedynie do wyścigu po główną wygraną.

Wszyscy finaliści konkursu, oprócz szansy na skomercjalizowanie swoich dzieł i pokazanie ich w trakcie wystawy finałowej, otrzymali też wsparcie merytoryczne w zakresie wyceniania swojej pracy i możliwość konsultacji z doświadczoną art advisor Oksaną Bagriy.

- Przegląd Młodej Sztuki IMPULS jest atrakcyjnym uzupełnieniem edukacji warsztatowej i akademickiej, uzyskanej na Akademii Sztuk Pięknych, o praktykę i wsparcie w wejściu na rynek komercyjny. Wierzymy, że to wydarzenie trwale zapisze się we wrocławskim kalendarzu kulturalnym i będzie dostarczało wielu wrażeń w kolejnych latach – wyjaśnia Ida Sielska, pomysłodawczyni projektu i komisarz wystawy finałowej.

Prace, które zakwalifikowały się do finału IMPULS-u można podziwiać w ramach wystawy zbiorowej w salonie Goldenmark przy ulicy Legnickiej 56 we Wrocławiu od 18 listopada do 5 grudnia 2022 roku.

ip

fot. Wojciech Chrubasik

Słowa kluczowe: Zuzanna Janosz, wystawa, 2022, ASP, wernisaż, konkurs
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Przegląd Młodej Sztuki IMPULS
Znamy laureatów wrocławskiego Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS 2022 Wrocław

Konkurs zorganizowany był przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych i firmę Goldenmark.

DoFA 2022
Wydarzenia przedfestiwalowe 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Miasto solidarne".

Nocna mara obraz
"Nocna mara", czyli groza w malarstwie Johanna Heinricha Füssliego

Czy dzieło sztuki może przywodzić na myśl horrory?

Polecamy
Lawenda i siki
Znamy laureatów pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki

Jury wyłoniło laureatów w kategoriach: Grand Prix, Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło Medialne Roku i Działanie Roku.

Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Polecamy
Ostatnio dodane
Przegląd Młodej Sztuki IMPULS
Znamy laureatów wrocławskiego Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS 2022 Wrocław

Konkurs zorganizowany był przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych i firmę Goldenmark.

DoFA 2022
Wydarzenia przedfestiwalowe 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Miasto solidarne".

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w