Dzieje się - Sztuka

Zbliża się Lekcja Sztuki we Wrocławiu

2020-02-13 11:39:16 | Wrocław

Do wszystkich fanów sztuki wszelkiego rodzaju! Już 3 marca 2020 we Wrocławu podczas Lekcji Sztuki będziecie mieli okazję poznać aktualne techniki i sposoby tworzenia sztuki w kulturze polskiej. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Przestrzenie wielu mediów", dlatego organizatorzy przygotowali dla nas cykl spotkań, podczas których będziemy mieli okazję poznać VJ Emiko, Pawła Janickiego i Michała Brzezińskiego.

Przestrzeń ponad wszystko

Lekcje Sztuki to cykl inspirujących wykładów prowadzonych przez przedstawicieli środowisk artystycznych, kreatywnych i akademickich z całej Polski. Program skierowany jest do pasjonatów kultury, mediów i sztuki, którzy chcą być na bieżąco z istotnymi zmianami w tworzeniu, dystrybucji i odbiorze kultury w Polsce. – Lata dwudzieste XXI wieku otwieramy kolejnym cyklem Lekcji Sztuki, który poświęcimy zagadnieniu przestrzeni – zapowiada Krzysztof Bielaszka, programer projektu. – Symboliczną przestrzeń nowych mediów postrzegamy jako obszar, w którym realizują się projekty stworzone pomiędzy środowiskiem analogowym i cyfrowym, pomiędzy gatunkami świata ożywionego, pomiędzy automatyzacją i czynnikiem ludzkim, a także pomiędzy dźwiękiem i obrazem – tłumaczy Bielaszka.

Wielka trójka

Cykl wrocławski rozpocznie się we wtorek, 3 marca, o godz. 18:00 spotkaniem z Emiko, czyli Emilią Gumańską – artystką wizualną, scenarzystką, producentką wideo, operatorką i nagradzaną VJ-ką. Emiko jest laureatką konkursów za klipy „Deadly Queen” dla Joy Pop oraz „Take Me” dla projektu MANOID. Współpracowała z Polskim Radiem, miksując w czasie rzeczywistym wizualizacje w projekcie telewizyjnym „Czwórka na Wizji”. Z kolei we wtorek, 10 marca, o sztuce generatywnej opowie Paweł Janicki – niezależny artysta medialny i producent, twórca audiowizualnych systemów interaktywnych, instalacji i performansów. Ostatnią lekcję sztuki w marcu poprowadzi Michał Brzeziński – jeden z najważniejszych polskich twórców i teoretyków wideo-artu; prekursor i jedyny aktywny dotychczas na scenie polskiej przedstawiciel bio-artu, zainteresowany sztuką afektywną i kategorią afektu („affective interaction”) jako nowym zjawiskiem estetycznym.

Koncepcja otwartości

Wyjątkowość koncepcji organizatorów wynika z niezywkłej otwratości na uczestników - nikt nie jest wykluczony. Kierują swoje warsztaty zarówno do osób, które są ze sztuką obeznane, jak i dla tych, który dopiero raczkują w tej dziedzinie. - Opowiadamy o sztuce w sposób jasny i zrozumiały, a wszystkie spotkania są bezpłatne i dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Oznacza to, że robimy je w przestrzeniach przyjaznych wózkersom, a podczas każdego ze spotkań towarzyszy nam tłumacz na Polski Język Migowy – mówią organizatorzy. W tym roku planowane jest 20 spotkań w 5 miastach: Wrocławiu, Świdnicy, Legnicy, Jeleniej Górze oraz Wałbrzychu. Organizatorem Lekcji Sztuki jest Fundacja Ładne Historie, inicjator projektów artystycznych i społecznie zaangażowanych, wynikających z potrzeby edukacji i wzmacniania poziomu uczestnictwa w kulturze mieszkańców polskich miast. Partnerem projektu jest Strefa Kultury Wrocław.

GB

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: warsztaty, marzec 2020, Wrocław, wideo-art, scenografia, produkcja filmowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
muzea online
Wrocławska Noc Muzeów 2020 odbędzie się w trybie wirtualnym Wrocław

Znamy już termin i harmonogram wydarzenia.

E-wystawa Ku metafizycznej prawdzie
Galeria Miejska we Wrocławiu otwiera się dla zwiedzających Wrocław

Od 14 maja będzie okazja do spotkań ze sztuką w ramach trzech wydarzeń.

Trampolina do kultury 2020
Trampolina do kultury 2020 rusza w formie online

W tym roku na uczestników czeka 7 twórczych pracowni prowadzonych przez projektantów, artystów, rzemieślników i liderów kultury.

Polecamy
Studio Mistrzów - rusza nabór do projektu
Studio Mistrzów - rusza nabór do projektu Wrocław

Formuła Studia narzuca “mistrzowi” rolę kuratora, którego zadaniem będzie najpierw wybór, a następnie praca z wybranym artystą lub artystami.

Ci, których zabrakło…
Ci, których zabrakło…

Zbliża się listopadowe, melancholijne święto, a wraz z nim na myśl przychodzą osoby, których nie ma już wśród nas.

Ostatnio dodane
muzea online
Wrocławska Noc Muzeów 2020 odbędzie się w trybie wirtualnym Wrocław

Znamy już termin i harmonogram wydarzenia.

E-wystawa Ku metafizycznej prawdzie
Galeria Miejska we Wrocławiu otwiera się dla zwiedzających Wrocław

Od 14 maja będzie okazja do spotkań ze sztuką w ramach trzech wydarzeń.