Dzieje się - Sztuka

Zbliża się 19. edycja Biennale Sztuki Mediów WRO

2021-03-23 10:52:00 | Wrocław

84 prace artystów z całego świata. Instalacje, obiekty, wideo, performanse, prace sieciowe, koncerty. Najnowsze technologie i zagadnienia trapiące ludzkość. 19. edycja Biennale Sztuki Mediów WRO – największego przeglądu sztuki współczesnej w Polsce – rozpocznie się w dniach 12-15 maja i potrwa aż do grudnia 2021 roku. Udział we wszystkich wydarzeniach Reverso jest bezpłatny.

Biennale WRO 2021Nadchodzi Biennale WRO 2021

Od 1989 roku Biennale WRO prezentuje najciekawsze kierunki rozwoju w kulturze nowych mediów. Hasłem przewodnim 19. odsłony wydarzenia jest Reverso rozumiane jako „odwrócenie”, „zmiana”. To wejście do galerii i pracowni artystycznych oraz wyjście w miejską przestrzeń i plener. – Wystawy i pokazy mają połączyć sferę komunikatu artystycznego w przestrzeni fizycznej z prezentacją zdalną, poprzez sieć – mówi Piotr Krajewski, dyrektor artystyczny Biennale WRO. To także uruchomienie różnorodnych ścieżek i form kontaktu pomiędzy widzami i uczestnikami – zarówno cyfrowych, jak i realnych. Reverso spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak przekroczyć ograniczenia cyfryzacji kultury, wydobywając z niej to, co najwartościowsze, jednocześnie nie czyniąc z widza konsumenta treści zawartych w Internecie.

Reverso w programie

Biennale WRO 2021 to cztery wystawy programowe. Tworzą je instalacje, obiekty, projekcje wielkoekranowe i prace sieciowe. To także siedem godzin programu dzieł wideo z całego świata oraz 7. Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów. Szczególną propozycją jest Reverso Redux – długofalowy projekt obejmujący symultaniczne, odbywające się w dwóch miastach, działania performatywne i koncerty – zawsze we Wrocławiu oraz m.in. w Paryżu, Londynie czy japońskiej Fukuoce. Pierwszą odsłonę projektu zobaczymy podczas majowych dni otwarcia Biennale WRO (12-15 maja). Tegoroczna edycja wydarzenia to także transmisje, prezentacje specjalne (w tym „Synthesis” – wykład performatywny o zdalnej współpracy artystycznej), dedykowany najmłodszym program Junior WRO oraz Przewody Sztuki – cykl wykładów i warsztatów dla osób pragnących poznać sztukę współczesną „od podszewki”.

Od smutku klimatycznego po koncert konsol Game Boy

Sztuka prezentowana podczas tegorocznego biennale przyjrzy się zarówno globalnym problemom, jak i zagadnieniom wspólnotowości w hybrydycznej rzeczywistości. I tak na przykład w czasie koncertu Tatsuru Arai z Japonii usłyszymy 1728 różnych wzorców hałasu badających granice ludzkiej percepcji słuchowej. Wraz z Eline Kersten z Holandii zastanowimy się, jak mocno odczuwamy smutek klimatyczny, czyli solastalgię. W ekranowej baśni Przemka Węgrzyna pojawią się wspomnienia mieszkańców Ziemi opuszczonej przez ludzi. Posłuchamy, jak brzmi muzyka topniejącego alpejskiego lodowca uchwycona w instalacji dźwiękowej Gila Delindro z Portugalii, a w szklanej rzeźbie brytyjki Kat Austen poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy plastik może być sprzymierzeńcem gajów brzozowych. Z kolei Mikro Orchestra zaprezentuje koncert konsol Game Boy na sopran i kwintet. Zobaczymy również m.in. performansy Izy Szostak, Nicolasa Melmanna i Kazuhiro Jo. 

Wydarzenia Biennale WRO określone tagami #sztucznainteligencja, #wspólnota, #klimat, #miasto, #terenysztuki, #skala, #artyściartystki, #śladcyfrowy odbywać się będą w zmieniających się odsłonach od maja do grudnia 2021, zarówno we Wrocławiu (w Centrum Sztuki WRO i innych przestrzeniach artystycznych), jak i w miastach partnerskich takich jak Londyn, Paryż, Fukuoka i Helsinki, a także w sieci. Udział w Biennale jest bezpłatny.  

Zwiastun wydarzenia

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wrocław, program, 2021, przegląd sztuki współczesnej, wystawy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
54. Aukcja Sztuki WspÃłłczesnej w Galerii DNA
Zbliża się 54. Aukcja Sztuki Współczesnej w Galerii DNA oraz w sieci Wrocław

Wydarzenie zaplanowano na 22 kwietnia 2021.

Wrocław, lato 1982, fot. Chris Niedenthal
Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala?

Muzeum Architektury we Wrocławiu szuka kobiety ze zdjęcia z 1982 roku.

plakat Polski Fiat 1934
Jak plakat reklamowy Polskiego Fiata stał się dziełem sztuki?

Co można odczytać z plakatu, który namalował Wojciech Kossak?

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

DO CZYSTA / THE CLEANER wystawa Mariny Abramowić w Toruniu - relacja

Wystawa trwa od 8 marca do 11 sierpnia 2019 roku w Toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Ostatnio dodane
54. Aukcja Sztuki WspÃłłczesnej w Galerii DNA
Zbliża się 54. Aukcja Sztuki Współczesnej w Galerii DNA oraz w sieci Wrocław

Wydarzenie zaplanowano na 22 kwietnia 2021.

Wrocław, lato 1982, fot. Chris Niedenthal
Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala?

Muzeum Architektury we Wrocławiu szuka kobiety ze zdjęcia z 1982 roku.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w