Dzieje się - Sztuka

Wystawa prac Piotra Dumały w Entropii

2005-11-29 00:00:00 | Wrocław

Wystawa prac Piotra Dumały w Entropii

Otwarcie wystawy i spotkanie z autorem: 9.12.05/piątek/ godz. 18.00 (czynna do 30.12).

Piotr Dumała znany jest przede wszystkim jako autor filmów animowanych, m.in.: Łagodnej, Kafki, Zbrodni i kary. Technika, w jakiej pracuje: malowanie i wydrapywanie obrazów na płytach gipsowych, pozwala traktować jego prace jako ożywioną grafikę. Niemal każdy kadr może istnieć jako odrębne dzieło.

Płyty ze scenami z filmów były eksponowane m.in. na wystawach w: Bostonie, Annecy, Zurichu, Odessie, Lwowie, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu. Dumała jest także autorem wielu ilustracji prasowych (m.in. w Gazecie Wyborczej, Więzi, Playboy?u), okładek i ilustracji książkowych, plakatów. Jego rysunki prezentowano ostatnio na wystawie: Roland Topor i polscy współcześni artyści panicznej wyobraźni w Aix-en-Provence.

Absolwent warszawskiej ASP, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, prowadził również zajęcia ze studentami Konstfacku w Szwecji i Harvardu w USA. Prace, jakie znajdą się na wystawie Autokrajobraz, w większości powstały podczas trzech semestrów, jakie spędził w Bostonie.

Każde wejście do studio było dla mnie jak wejście do pracowni rentgenowskiej. Jakbym nosił w sobie obrazy, których ślady pozostawiałem na papierze.

Rysunki składające się na wystawę w Entropii to autoportrety, pejzaże i abstrakcje organiczne. W większości są czarno-białe lub utrzymane w chłodnej tonacji błękitów i czerwieni. Prace, choć tak różnorodne, stanowią niewątpliwą ciągłość: pejzaż jest jakby przedłużeniem autoportretu, abstrakcja przedłużeniem pejzażu.

Nie odnajdziemy tu charakterystycznej dla filmów Dumały faktury gipsu, lecz miękkość wynikającą z użycia papieru. Pokrewieństwo estetyczne dotyczy głównie charakterystycznego sposobu posługiwania się cieniem i kontrastem, tak że niektóre partie obrazu zdają się emanować wewnętrznym światłem. W rysunkach rozpoznać można też rozmarzoną i drapieżną atmosferę snów, jaką znamy z animacji. To pejzaże podskórne, stenogramy przeczuć.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022
Poznaliśmy laureatów Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2022 [FOTO] Wrocław

Kogo nagrodzono w poszczególnych kategoriach?

Wrocław, lato 1982, fot. Chris Niedenthal
Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala? [Aktualizacja: Już to wiemy!]

Muzeum Architektury we Wrocławiu szukało kobiety ze zdjęcia z 1982 roku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w