Dzieje się - Sztuka

Wystawa "Borderline" w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu

2019-06-06 21:29:56 | Wrocław

Borderline to rodzaj zaburzenia osobowości, który jest coraz częściej diagnozowany. Psychiatrzy lokują je między nerwicą i psychozą. Kryzys poznawczy wynikający z nadmiaru informacji i deficytu możliwości ich weryfikowania, kapitalistyczna konkurencja, galopująca zmienność świata, spiskowe teorie i katastroficzne nastroje – to wszystko składa się na kulturę, która sama zdaje się wykazywać cechy osobowości borderline.

wystawa

Wystawa „Borderline” poświęcona jest imaginacyjnemu, spekulatywnemu i kreacjonistycznemu aspektowi sztuki rysunkowej. Pojawi się w Muzeum Współczesnym Wrocław od 14 czerwca 2019. W jej ramach można przyjrzeć się praktykom rysunkowym służącym do obrazowania tego, czego rysownik/rysowniczka nie może/nie chce zobaczyć bezpośrednio, a także tego, czego nie ma – i nie było, choć niewykluczone, że kiedyś jeszcze może się zdarzyć.

Określenie borderline, oprócz zaburzenia osobowości może kojarzyć się z podstawową figurą rysunkową, linię wyznaczającą granicę między rysunkiem i nie-rysunkiem, tworzy metaforę pewnej sytuacji artystycznej.

Podążając tropami wyznaczanymi przez artystów biorących udział w „Borderline” poruszać należy się szlakami trzech przewodnich dla wystawy wątków. Pierwszy wiąże się z pytaniem o potencjał rysunku powstającego w oderwaniu od bezpośredniej relacji do świata zewnętrznego wobec świadomości rysownika. Drugi to kwestia wykorzystania tak pojętych, pozornie odwróconych/odciętych od rzeczywistości praktyk jako alternatywnych narzędzi poznania – eksploracji indywidualnych fantazmatów, wyobrażeń, afektów i lęków. Trzeci wątek to problem przekładu osobistego wymiaru prezentowanych na wystawie działań rysunkowych na sferę życia zbiorowego, czyli pytanie o naturę relacji, w jakiej refleksja i wyobraźnia rysunkowa pozostaje z emocjonalną, egzystencjalną i polityczną kondycją współczesnego społeczeństwa.

Ramą dla prezentowanych na „Borderline” rysunkowych gestów jest przestrzeń schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej. Monumentalny z zewnątrz i klaustrofobiczny wewnątrz, obiekt służy dziś za siedzibę Muzeum Współczesnego Wrocław. Pozbawione okien pancerne mury zostały zbudowane, aby chronić tych, którzy wejdą do środka. W rezultacie na wystawie zarówno dzieła sztuki, jak i widzowie znajdują się w izolacji od świata zewnętrznego.

Być może świata za murami muzeum już nie ma, albo przeciwnie, istnieje, lecz w zupełnie innej postaci, niż ta, którą znaliśmy. Być może świat trzeba narysować od nowa.

otwarcie: 14.06.2019, g. 20.00
14.06–15.09.2019
                                                                                                                            Muzeum Współczesne Wrocław                                                                                                       

kurator: Stach Szabłowski                                                                                                             

aranżacja przestrzeni: Fabien Lede

Artystki i artyści

Nils Atallah, Wojciech Bąkowski, Piotr Bosacki, Joaquín Cocińa, Krzysztof Gil, Zofia Gramz, Agnieszka Grodzińska, Juliana Höschlová, Kornel Janczy, Bartek Kiełbowicz, Łukasz Korolkiewicz, Jarosław Kozłowski, Cristóbal León, Róża Litwa, Jacek Markiewicz, Magda Moskwa, Zbigniew Rogalski, Irmina Rusicka & Kasper Lecnim, Michał Slezkin, Bartosz Zaskórski  

Wystawa w ramach Triennale Rysunku Wrocław 2019

ip

Słowa kluczowe: sztuka, 2019, Triennale Rysunku, artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Gloria Oyarzabal
Gloria Oyarzabal laureatką Grand Prix Fotofestiwal 2019

Wystawę artystki oraz piątki finalistów można oglądać od 14 do 30 czerwca w OFF Piotrkowska w Łodzi.

Rusza wystawa "Marek Sobczyk: 2015-2019 [Dłuższe życie każdego obrazu] [Android]" Wrocław

Blisko 40 obrazów warszawskiego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych będzie do zobaczenia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Ilya Kuvshinov
Ilya Kuvshinov - rosyjski artysta z japońską duszą

Najnowsze dokonanie artysty to bohaterka serialu "Ghost in the Shell".

Polecamy
Obrazy Hitlera trafią na aukcję
Obrazy Hitlera trafią na aukcję

Niektórzy twierdzą, że gdyby Adolf Hitler został przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu, II wojna światowa w ogóle nie miałaby miejsca.

Ostatnio dodane
Gloria Oyarzabal
Gloria Oyarzabal laureatką Grand Prix Fotofestiwal 2019

Wystawę artystki oraz piątki finalistów można oglądać od 14 do 30 czerwca w OFF Piotrkowska w Łodzi.

Rusza wystawa "Marek Sobczyk: 2015-2019 [Dłuższe życie każdego obrazu] [Android]" Wrocław

Blisko 40 obrazów warszawskiego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych będzie do zobaczenia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Konkurs Ziaja