Dzieje się - Sztuka

Wrocławska Noc Muzeów 2020 odbędzie się w trybie wirtualnym

2020-05-15 14:38:56 | Wrocław

Ze względu na trudności związane z koronawirusem, wielu z nas spodziewało się że tegoroczna Noc Muzeów zostanie odwołana. Jednakże władze Wrocławia znalazły rozwiązanie: wydarzenie będzie miało charakter relacji na żywo. W weekend 15-17 maja 2020 odbędą się spacery online po 15 wrocławskich miejscach. Od piątku do niedzieli wszystkie transmisje będzie można obejrzeć na profilu miejskim na Facebooku. Zobaczcie harmonogram Nocy Muzeów 2020!

muzea online

Organizacja wydarzenia

Początkowo, tegoroczna Noc Muzeów we Wrocławiu miała się odbyć 16 maja. Na szczęście obecne warunki nie wpływają zbytnio na termin, gdyż cały weekend od 15 do 17 maja będzie poświęcony na zwiedzanie online. Zaplanowano, że wirtualne wieczory rozpoczną się o godzinie 20.00 i zakończą po północy. Codziennie będzie można odbyć 5 spacerów w trybie live, a każdy z nich potrwa około 30 minut. Począwszy od 20.00, pełne godziny wyznaczą początek zwiedzania kolejnej atrakcji.

W roli przewodników po muzeach wystąpią znakomici fachowcy z dziedziny historii i historii sztuki, ale także autorzy wystaw. Po Muzeum Narodowym oprowadzi nas dyrektor Piotr Oszczanowski, po Pawilonie Czterech Kopuł Agata Iżykowska-Uszczyk, tajemnice Pałacu Królewskiego zdradzi dyrektor Muzeum Miejskiego Maciej Łagiewski – opowiada Jerzy Pietraszek. – Tam, gdzie będzie to możliwe, pokażemy relacje na żywo, a w miejscach takich, jak choćby bunkier przy pl. Strzegomskim, w którym mieści się Muzeum Współczesne Wrocław, gdzie zanika zasięg komórkowy, pokażemy zarejestrowany wcześniej materiał – wyjaśnia dyrektor Wydziału Kultury.

Harmonogram Nocy Muzeów we Wrocławiu

Znamy także godzinowy rozkład miejsc, które będzie można zwiedzić online. Poniższe atrakcje będą dostępne dla wszystkich, którzy przyłączą się do oglądania transmisji.

PIĄTEK (15.05):

- godz. 20:00 - Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa "Sztuka Śląska XVI–XIX w."

- godz. 21:00 - Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Dział Konserwacji

- godz. 22:00 - Muzeum Przyrodnicze

- godz. 23:00 - Muzeum Współczesne Wrocław

- godz. 24:00 - Muzeum Teatru im. H. Tomaszewskiego, wystawa "Teatro – Ricordi"

SOBOTA (16.05)

- godz. 20:00 - Muzeum Pana Tadeusza – Gabinety Świadków Historii

- godz. 21:00 - Pawilon Czterech Kopuł

- godz. 22:00 - Muzeum Farmacji

- godz. 23:00 - Muzeum Architektury, wystawa "Władysław Wincze. Wnętrza"

- godz. 24:00 - MovieGate

NIEDZIELA (17.05)

- godz. 20:00 - Muzeum Militariów, wystawa mundurów polskich (1918–1945)

- godz. 21:00 - Panorama Racławicka

- godz. 22:00 - Centrum Historii Zajezdnia, wystawa "Wrocław 1945–2016"

- godz. 23:00 - Pałac Królewski, wystawa "Wrocław Paula Rosego"

- godz. 24:00 - Dom Edyty Stein

Jak widać, zakres jest szeroki, zatem z pewnością dla każdego znajdzie się ciekawy spacer, który skupi uwagę w tych późnowieczornych godzinach.

Noc na Cytadeli

Co więcej, w sobotę (16 maja), Muzeum Niepodległości otworzy swoje drzwi w ramach akcji "Noc na Cytadeli", podczas której zostaną zaprezentowane najciekawsze zbiory i historie związane z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Wydarzenie będzie dostępne na Facebooku Muzeum Niepodległości w Warszawie pod adresem:  www.facebook.com/MuzeumNiepodleglosci/.

Zaplanowano dwa wejścia na żywo. Pierwsze odbędzie się o godzinie 19.00 i wówczas widzowie będą mogli zobaczyć makietę Cytadeli i zmiany, jakie zaszły w okolicy przez lata. Pokazane zostaną także najważniejsze cele w dawnym więzieniu, które zostały poświęcone pamięci Józefa Piłsudskiego, Romualda Traugutta i Romana Dmowskiego.

Drugie wejście na żywo rozpocznie się o godzinie 21.00. Podczas niego zobaczymy, jak wyglądała sala przesłuchań w więzieniu na Cytadeli. Ujrzymy również rekonstrukcję drogi skazańca od celi do Bramy Straceń.

Zwiedzanie online

Wszystkie relacje na żywo będą dostępne na oficjalnej stronie facebookowej Wrocławia: www.facebook.com/wroclaw.wroclove/.

W razie gdyby ktoś nie mógł oglądać transmisji live, będą one do wglądu na portalu wroclaw.pl w zakładce oficjalnych obchodów 75-lecia Wrocławia.

Ponadto, trwają prace z innymi miastami nad ustaleniem nowego terminu Nocy Muzeów w Polsce, na razie proponowana jest sobota 26 września. Ostateczna data zostanie wkrótce uzgodniona.

JS

fot. Agnieszka Bąk

Słowa kluczowe: lista miejsc, atrakcje, koronawirus, zwiedzanie, online
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ars Independent 2020
Multimedialny festiwal Ars Independent 2020 we wrześniu online

Festiwal w całości wydarzy się w sieci w dniach od 24 do 26 września 2020!

muzea online
Wrocławska Noc Muzeów 2020 odbędzie się w trybie wirtualnym Wrocław

Znamy już termin i harmonogram wydarzenia.

E-wystawa Ku metafizycznej prawdzie
Galeria Miejska we Wrocławiu otwiera się dla zwiedzających Wrocław

Od 14 maja będzie okazja do spotkań ze sztuką w ramach trzech wydarzeń.

Polecamy
Subtelnie… Refleksyjnie…
Subtelnie… Refleksyjnie…

Mówić o uczuciach, zarówno za pomocą słów, jak i za pomocą obrazów, nie jest rzeczą łatwą. Należy posiadać ogromną wyobraźnię, wrażliwość, umiejętność mówienia językiem metafory, by za pomocą symbolu, koloru przedstawić nastrój, emocje, przekonania.

Róże Gali 2010 ogłaszają nominowanych
Róże Gali 2010 ogłaszają nominowanych

Tegorocznymi nominowanymi do statuetek Róż Gali są m. in. Marta Żmuda Trzebiatowska, Maciej Stuhr oraz Mateusz Kościukiewicz.

Ostatnio dodane
Ars Independent 2020
Multimedialny festiwal Ars Independent 2020 we wrześniu online

Festiwal w całości wydarzy się w sieci w dniach od 24 do 26 września 2020!

muzea online
Wrocławska Noc Muzeów 2020 odbędzie się w trybie wirtualnym Wrocław

Znamy już termin i harmonogram wydarzenia.