Dzieje się - Sztuka

Wojna na ściany. Banksy - nowe horyzonty

2012-11-13 14:19:29 | Wrocław

„Największe zbrodnie świata
nie są popełniane przez tych, którzy łamią prawo,
lecz przez tych, którzy go przestrzegają.
To właśnie ci, co wypełniają rozkazy
zrzucają bomby i masakrują całe wioski.
Niezbędnym środkiem ostrożności,
aby nie popełnić najbardziej haniebnych czynów,
i naszym świętym obowiązkiem jest nigdy nie robić tego,
co nam każą. Tylko tak możemy mieć pewność.”
Banksy.

Już wkrótce Wrocław stanie się sceną wojny. Wojny na ściany. Nie, to żadna nowość - ta walka trwa już jakiś czas, pisze o tym Naomi Klain i inni... przestrzeń miejska jest zawłaszczana,  bilbordy reklamowe dosłownie zjadają ulice. Writerzy graffiti od dawna stają do walki. TERAZ tylko sprawimy, że mieszkańcy zobaczą tą wojnę w zbliżeniu.

W Kinie Nowe Horyzonty, 29 listopada w godzinach 19-21 odbędzie się projekcja filmu  „Wyjście przez sklep z pamiątkami” Banksy’ego. Pretekstem jest dla nas postpremiera polskiej edycji „Wall and Piece” tego kontrowersyjnego artysty. Książka to manifest, autorska próba przypomnienia, że wartość to nie to samo co cena i że nie wszystko jest na sprzedaż, a rozwój to nie to samo co zysk. Podobnie jak Banksy wierzymy, że jako  ludzie potrzebujemy wspólnoty, dialogu i przestrzeni na oba – potrzebujemy agory. Zatraciliśmy język do tego, by mówić o takich wartościach.

Tymczasem świat wokół nas roi się od konfliktów. Na ścianach naszych miast trwa wojna. Tytuł oryginału – Wall and Piece – jest doskonały i kompletnie nieprzetłumaczalny. W oczywisty sposób nawiązuje do Wojny i pokoju (War and Peace) Lwa Tołstoja, ojca anarchizmu chrześcijańskiego. Banksy pisze, że naszym naczelnym obowiązkiem etycznym jest nie uznawać żadnej władzy – Tołstoj wzywa do tego, aby zamiast władzy państwowej, narodowej, legalnie stanowionej uznawać tylko władzę boską. Pomysł, by „wall and piece” przełożyć jako „wojna na ściany” pochodzi od Konrada Este Iwanowskiego z grupy Kolektyf. Sposób, w jaki Banksy i inni writerzy robią partyzantkę na billboardach reklamowych, to dialog w przestrzeni miejskiej, który nierzadko jest właśnie wojną. Tytuł niniejszej książki nie oddaje gry słów ani nawiązania do Tołstoja. Oddaje jednak  ich ducha i treść. Dlatego po krótkim wprowadzeniu poprzedzonym filmem zapraszamy  do udziału w debacie na temat „Pogranicza sztuki i biedy”. Jest szansa, że dzięki niej złapiemy szersze spojrzenie na sztukę w przestrzeni miejskiej.  Zajawką będzie też mural wykonany w kinie Nowe Horyzonty przez  CEKASA.  

Kamila Kamińska

Słowa kluczowe: wojna na ściany kino nowe horyzonty wyjście przez sklep z pamiątkami

Banksy - artysta niepokorny (40)

Banksy - artysta niepokorny - Zdjęcie nr 1
Banksy - artysta niepokorny - Zdjęcie nr 2
Banksy - artysta niepokorny - Zdjęcie nr 3
Banksy - artysta niepokorny - Zdjęcie nr 4
Banksy - artysta niepokorny - Zdjęcie nr 5

Nick Stern - You are not Banksy (8)

Wściekłość
Pokojówka w Londynie
Mona Lisa z bazuką
Człowiek pierwotny
Dziewczynka z bombą
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Interesują Cię kontrowersyjni artyści? Masz okazję wyrazić swoje poglądy. [0]
  gwiazdka
  2012-11-13 21:51:24
  Ankietka w linku powyżej jest anonimowa. A Twoje zdanie jest dla mnie niezwykle ważne, gdyż pozwoli mi dokonać analiz socjologicznych i napisać magisterkę. Dziękuję.
 • Jesteście studentami? Proszę, wypełnijcie ankietę. [0]
  gwiazdka
  2012-11-13 21:38:48
  http://www.ankieter.pl/wyniki/index/id/11788 “Postawy wrocławskich studentów wobec kontrowersji i prowokacji w sztuce współczesnej.”
Zobacz także
Wystawa TRZY SZTUKI Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich
Już niebawem wystawa "Trzy sztuki" Wrocław

Tym razem zobaczymy prace trzech ilustratorek, prywatnie sióstr: Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich. Mimo, że są rodzeństwem, tworzą w odmiennych stylistykach.

Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

Sacrum Profanum 2018
Znamy program 16. edycji festiwalu Sacrum Profanum

Dni 11-17 września będą świętem niepodległej muzyki!

Polecamy
Powrót impresjonizmu
Powrót impresjonizmu

Wszystkie te obrazy budzą najlepsze uczucia - zachwyt nad pięknem przyrody, zadumę nad subtelnością natury. Działają uspokajająco, kojąco, a ich siła tkwi w delikatności i ulotności.

Cząstka duszy w plastynacie - kontrowersyjna wystawa Body Worlds we Wrocławiu
Cząstka duszy w plastynacie - kontrowersyjna wystawa Body Worlds we Wrocławiu

Od 26 września we wrocławskiej Magnolii można zobaczyć najpopularniejszą wystawę na świecie - Body Worlds. O pięknie ludzkiego ciała, płaczącej Japonce i duszy w plastynacie, opowiada kuratorka wystawy oraz sam Gunther von Hagens.

Ostatnio dodane
Wystawa TRZY SZTUKI Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich
Już niebawem wystawa "Trzy sztuki" Wrocław

Tym razem zobaczymy prace trzech ilustratorek, prywatnie sióstr: Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich. Mimo, że są rodzeństwem, tworzą w odmiennych stylistykach.

Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

Kupony i kody rabatowe