Dzieje się - Sztuka

Syndrom florencki - nowa wystawa w BWA Sic!

2019-10-24 23:36:44 | Wrocław

W galerii BWA Sic! trwa obecnie wystawa pochodzących z Meksyku braci de la Torre zatytułowana „Syndrom florencki”. Podczas pierwszego kontaktu z ich sztuką narażeni jesteśmy na doznanie hiperkulturemi, wynikającej z dysharmonii, przesady, a nawet brzydoty.

Syndrom florencki

O autorach

Bracia Einar i Jamex de la Torre urodzili się w Guadalajara w Meksyku. W wyniku nagłej przeprowadzki rodziny w 1972 bracia zamieszkali w kalifornijskim Dana Point. Rozwinęli swój charakterystyczny styl, łączący media mieszane z rzeźbą ze szkła dmuchanego i instalacją. Inspiracje tych działań rozciągają się od ikonografii katolickiej do niemieckiego ekspresjonizmu, jednocześnie wyrażając uznanie dla sztuki prekolumbijskiej i lokalnej sztuki meksykańskiej. Einar i Jamex de la Torre tworzą rozbudowane aż do przesady scenografie, łącząc tradycyjną meksykańską estetykę z rozmaitymi symbolami komercyjnego kiczu.

Znaczenie wystawy

W 1817 roku francuski pisarz Stendhal opisywał w swoich dziennikach dolegliwości – kołatanie serca, zawroty głowy, halucynacje – które pojawiły się na widok nadmiaru pięknych dzieł sztuki, jakie zobaczył we Florencji. Po ponad 170 latach okazuje się, że reakcja Stendhala nie była odosobniona i została opisana przez lekarzy, którzy obserwowali, jak ludzie doznają oszołomienia w tym mieście. Syndrom Stendhala, nazywany niekiedy syndromem florenckim, to punkt wyjścia do wystawy meksykańskich braci Einara i Jamexa de la Torre, którzy po raz pierwszy będą pokazywać swoje prace w Polsce. Pytaniem jest, czy potrafimy jeszcze zatrzymać się i wzruszyć na widok piękna?

Bracia de la Torre o swojej twórczości

- Lubimy bawić się koncepcją, tym, co jest skończone, a co nie. Całość eksponatów pochodzi z 7 krajów. Jeździmy z wystawą od 8 lat i w trakcie podróży ją rozszerzamy. Odwiedziliśmy m.in. Polskę, Danię, Holandię, Niemcy czy Wielką Brytanię. Staramy się wpleść w eksponaty elementy lokalne, czego przykładem jest „Delf Teapot” – diabełek w chodakach w kolorze delfickiego błękitu, charakterystycznego dla holenderskiej porcelany. Diabełki to elementy nas samych, które symbolizują rzeczy nie do końca złe, a bardziej psoty. Suto zastawiany stół to część przygotowana na wystawę w Lille we Francji, którym tematem jest El Dorado – miasto idealne, ale jednocześnie bardzo nudne przez swoją idealność. Drugi element zlokalizowany razem ze stołem w piwnicy, powstał spontanicznie w ciągu 3 dni i jest odzwierciedleniem naszych osobistych doświadczeń dorastania w domu alkoholików. Przedstawione tam butelki same są pijane. Wykorzystujemy technikę druku soczewkowego (działa on jak pryzmat, nałożone na siebie dwa obrazy widać dopiero, kiedy my zmienimy swoje otoczenie), a także rzeźbę i szkło, którym zajmujemy się już od 30 lat - mówią artyści.

Wystawa potrwa do 7 grudnia 2019. Wstęp jest bezpłatny.

JB

fot. Joanna Bim

Słowa kluczowe: wydarzenie, galeria, artyści, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Nicola Lo Calzo, Mitologia oporu
Znamy program 18. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi

Jak zwykle festiwal wypełni wydarzeniami i aktywnościami wszystkie zakątki miasta.

Droga krzyÅźowa
"Droga krzyżowa" Pietera Bruegla Starszego - obraz, który zainspirował filmowców

Dzieło było impulsem do realizacji filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w