Dzieje się - Sztuka

Startuje 19. Biennale Sztuki Mediów WRO REVERSO

2021-11-17 16:09:06 | Wrocław

We Wrocławiu nie ma miejsca i czasu na nudę, bo dzieją się same wspaniałe rzeczy. Wszyscy, którzy czują się wrażliwi na sztukę, chcą poznać ją bardziej lub po prostu czują potrzebę podziwiania pięknych zjawisk, z pewnością poczują się usatysfakcjonowani informacją o nadchodzącym wydarzeniu. 19 listopada rozpocznie się dwumiesięczny finał 19. Odsłony Biennale Sztuki Mediów WRO pod hasłem REVERSO. Zobaczcie, jakie prezentuje się program największego przeglądu sztuki współczesnej w Polsce i zarezerwujcie sobie chwilę na udział w nim.

Sprawdźcie, co działo się w maju podczas tego wydarzenia.

Reverso

Hasłem przewodnim 19. odsłony wydarzenia jest Reverso rozumiane jako „odwrócenie”, „zmiana”. Szerokie pole do interpretacji daje wiele możliwości do tworzenia nowych rzeczy. Warto przypomnieć, że przegląd trwa od maja, a skończy się w grudniu bieżącego roku. Podczas tych miesięcy była i wciąż jest okazja do zaznajomienia się ze sztuką współczesną. To także czas, by pobudzić kreatywność w celu próby interpretacji pokazywanych dzieł. Już 19 listopada, w galerii CS WRO, dostępna będzie wystawa pod tytułem: "nie chcę odpowiadać na to pytanie". To właśnie ona jest punktem wyjścia do zaprezentowania i podziwiania: interaktywnej projekcji wideo na fasadzie Barbary, audiowizualnego maratonu, koncertu na konsolach do gier oraz performanców. 

Instalacja "Defrost" 

Nie jest żadną nowością fakt, że sztukę tworzą ludzie. A co gdyby kreowali ją dosłownie, bez żadnych długich przygotowań, może nawet nieświadomie? Czy zwykły przechodzień może stać się częścią projekcji oraz nadać jej swój własny sens? Okazuje się, że jest to możliwe do wykonania, a sprawdzić to będzie można od 19 listopada do 5 grudnia przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Kiedy nadejdzie zmierzch, a pierwsze promyki słońca nie zdążą się jeszcze pojawić, będzie okazja do wejścia w interakcję z projekcjami wideo na fasadzie Barbary. Ciała osób, które znajdą się w polu widzenia kamery, będą w stanie zakłócić, zniekształcić, po prostu zmienić obraz. Całość ma na celu ukazanie pewnych procesów, które kształtuje człowiek: wzrost, niszczenie i wegetację klimatu.

REVERSO REDUX #4

Grudzień nie zwalnia tempa, a zapowiada jeszcze więcej wrażeń. Hasłami przewodnimi będą dwa hasztagi: #artystkiiartyści oraz #śladcyfrowy. Skąd pomysł na te proste, a jednak wymowne frazy? Otóż w tym zimowym miesiącu odbędą się dwa koncertowe dni z udziałem lokalnych i międzynarodowych twórców. Już 9 grudnia grane będą utwory, nadawane jednocześnie w dwóch miejscach: Centrum Sztuki WRO i francuskim Mains D’Oeuvre. Technologia pozwala na tak wiele, że aż szkoda nie skorzystać. We Wrocławiu usłyszeć będzie można grupę Mikro Orchestra, która wykona jam session na kieszonkowej 8-bitowej konsoli do gier. Zespół w Paryżu wydobędzie dźwiękowo-wizualne formy z hałasu, które z pewnością zrobią dużą furorę. To nie koniec! Wiśnią na torcie pozostaje koncert techno-duetu Elek Ember.

Performance

Podczas przeglądu sztuki współczesnej będzie można cieszyć oczy i uszy podczas różnych wydarzeń. Należy do nich także performance, przygotowany przez Kazuhiro JO oraz Beniovską. Duet przedstawi swój pokaz 10 grudnia o 16:00. Ciekawym zabiegiem będzie to, że artystka swoją cześć będzie przedstawiać zdalnie z biura Centrum Sztuki WRO.

Nie zabraknie dobrej muzyki, granej na specjalnie przygotowanych „papierowych płytach” pozbawionych informacji akustycznej. O 20:00 natomiast, w galerii CS WRO, swoje dzieło zaprezentuje Martin Messier. „Field” zahipnotyzuje widzów nie tylko pomysłem, ale także użytym światłem i obrazem. Końcówka wydarzenia zapowiada się również bardzo dobrze. Organizatorzy przygotowali koncert na elektronikę, bioinstrumenty, samplery i głośniki doustne w wykonaniu wrocławskiego składu Kompopolex.

Listopad i grudzień to zdecydowany czas na sztukę współczesną. Przyjdźcie i sami sprawdźcie, jaka jest podczas 19. Biennale Sztuki Mediów WRO REVERSO.

Klaudia Kowalik

fot. Jerzy Wypych

 

 

 


Słowa kluczowe: Biennale Sztuki Mediów, audiowizualny maraton, finał, 2021, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hilma af Klint
Hilma af Klint - poznajcie szwedzką matkę abstrakcji

To ona jako pierwsza odeszła od malarstwa przedstawiającego.

24-godzinny Zegar Słoneczny
24-godzinny Zegar Słoneczny - rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę w Krakowie

Znamy wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego.

Biennale
Startuje 19. Biennale Sztuki Mediów WRO REVERSO Wrocław

Sprawdźcie, co będzie się działo podczas finału Biennale Sztuki Mediów WRO REVERSO.

Polecamy
Port Miejski we Wrocławiu
Survival 2020: rusza nabór prac pod hasłem "Wasteland"

18. edycja jednego z najważniejszych przeglądów sztuki w Polsce odbędzie się w przepompowni ścieków Port Miejski we Wrocławiu.

Trampolina do kultury
Trampolina do kultury - bezpłatne warsztaty i szkolenia w CRZ Krzywy Komin Wrocław

Na wrocławian czekają zajęcia prowadzone przez profesjonalnych artystów.

Ostatnio dodane
Hilma af Klint
Hilma af Klint - poznajcie szwedzką matkę abstrakcji

To ona jako pierwsza odeszła od malarstwa przedstawiającego.

24-godzinny Zegar Słoneczny
24-godzinny Zegar Słoneczny - rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę w Krakowie

Znamy wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w