Dzieje się - Sztuka

Stanisław Rybarczyk zaprasza na 21. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

2019-05-28 10:13:36 | Wrocław

21. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się on we Wrocławiu, już w dniach 1-7 czerwca 2019. To idealny moment, by o atrakcjach tegorocznej edycji oraz zmianach, jakie zaszły w nim z biegiem lat, opowiada sam Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu Simcha.

Stanisław Rybarczyk - festiwal Simcha

- Simcha to jeden z trzech największych tego typu festiwali w Polsce, który ma już 21 lat, ma swoją tradycję, ma swój dorobek i, co najważniejsze, przyjeżdżają na niego ludzie nie tylko z Polski, ale też ze świata, którzy już wiedzą, gdzie mają przyjechać. Z biegiem lat nasz festiwal zmienił się w kilku aspektach. Przez pierwszych 10 lat był dość kameralny, ale to wynikało w dużej mierze ze sposobu patrzenia na świat moich ówczesnych współpracowników. Następnie skład osób, z którymi pracowałem się zmienił i postanowiliśmy zwiększyć festiwal i to nam się udało. Tych ludzi jest coraz więcej i udało nam się wymyślić kilka takich rzeczy, które przyciągają uczestników festiwalu w sposób niesamowity. To są proste rzeczy, jak Jarmark Żydowski, który wprowadziliśmy jakieś 10 lat temu. On przyciąga niesłychane tłumy. Jednocześnie, ludzie odwiedzający jarmark zobaczą, że są też inne atrakcje w programie. Tu jakieś warsztaty, tu jakiś koncert wieczorem, a tu jakieś filmy czy spektakl teatralny. To jest element, który przyciąga ludzi - mówi Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu.

- Fakty są też takie, że jak w życiu, jedni przychodzą,  a inni odchodzą. Pamiętam tych starszych Żydów, którzy odwiedzali te wydarzenia w Synagodze Pod Białym Bocianem, a dziś festiwal przyciąga także młodych ludzi, nowych zainteresowanych oraz wielu obcokrajowców. Festiwal się rozwija, a ilość odbiorców poszczególnych wydarzeń rośnie, choć nie wszystkie wydarzenia mają być bardzo popularne, niektóre mają być kameralne z założenia. Festiwal ma edukować, jednoczyć i rozwijać artystycznie oraz intelektualnie - dodaje Rybarczyk.

- Simcha jest festiwalem bardzo silnie związanym z Wrocławiem. Obraz miasta wyłania się z tego festiwalu, ale to działa też w drugą stronę. Ja sam jestem wrocławianinem z urodzenia i nie mogę przejść obojętnie wobec różnych elementów charakterystycznych miasta i festiwalu. Oczywiście jest to m. in. budynek Synagogi Pod Białym Bocianem. Podczas festiwalu opowiadamy również o elementach historii miasta i ludzi, którzy w nim przez wiele lat mieszkali, jak np. wybitny reżyser Jakub Rotbaum, który wyznaczył osobną ścieżkę artystyczną dla Teatru Polskiego. To chcemy zbierać i pokazywać - tłumaczy Stanisław Rybarczyk.

W programie festiwalu znalazło się wiele interesujących punktów, jak np. Jarmark Żydowski, Silent Disco w rytmie Izraelskim, Spotkania z Żywymi Historiami,  Śniadanie Izraelskie, Kolacja Szabatowa, Dzień Książki Żydowskiej, Święto Synagogi Pod Białym Bocianem (w tym wystawa towarzysząca "190 lat Synagogi Pod Białym Bocianem"), a także spacerów z przewodnikiem, paneli dyskusyjnych, warsztatów i wyjątkowych koncertów.

Więcej na: http://www.simcha.art.pl/simcha/program-2019.html

Michał Derkacz

fot. Monika Homan / materiały organizatora

Słowa kluczowe: Wrocław, wywiad, dyrygent, wydarzenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Gloria Oyarzabal
Gloria Oyarzabal laureatką Grand Prix Fotofestiwal 2019

Wystawę artystki oraz piątki finalistów można oglądać od 14 do 30 czerwca w OFF Piotrkowska w Łodzi.

Rusza wystawa "Marek Sobczyk: 2015-2019 [Dłuższe życie każdego obrazu] [Android]" Wrocław

Blisko 40 obrazów warszawskiego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych będzie do zobaczenia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Ilya Kuvshinov
Ilya Kuvshinov - rosyjski artysta z japońską duszą

Najnowsze dokonanie artysty to bohaterka serialu "Ghost in the Shell".

Polecamy
Rozdali Paszporty Polityki. "Wylecieli nad poziomy"
Rozdali Paszporty Polityki. "Wylecieli nad poziomy"

Jan Komasa, Pablopavo, Zygmunt Miłoszewski, Kwadrofonik, Radosław Rychcik i Jakub Woynarowski - oto laureaci Paszportów Polityki 2014.

Wybitne prace polskiego grafika podbijają sieć
Wybitne prace polskiego grafika podbijają sieć

Polski grafik Paweł Kuczyński błyskotliwie używa narzędzia satyry, aby opisać mechanizmy rządzące dzisiejszym społeczeństwem, polityką oraz relacjami międzyludzkimi.

Ostatnio dodane
Gloria Oyarzabal
Gloria Oyarzabal laureatką Grand Prix Fotofestiwal 2019

Wystawę artystki oraz piątki finalistów można oglądać od 14 do 30 czerwca w OFF Piotrkowska w Łodzi.

Rusza wystawa "Marek Sobczyk: 2015-2019 [Dłuższe życie każdego obrazu] [Android]" Wrocław

Blisko 40 obrazów warszawskiego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych będzie do zobaczenia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Konkurs Ziaja