Byliśmy, gadaliśmy - Sztuka

Słowo BRAVE rozbrzmiało w ponad 20 językach

2010-07-12 13:25:28 | Wrocław

Artyści z całego świata swą odwagą w szerzeniu własnej kultury i magią słowa zauroczyli wrocławian i przekazali cząstkę swych ideałów. 9 lipca zakończyła się 6. edycja Brave Festivalu.

Brave Festival stał się stałym elementem wrocławskiej kultury. Podczas tegorocznego edycji już po raz szósty goście z całego świata dzieli się z nami namiastką swojej kultury - kultury słowa. Tegoroczną  edycje festiwalu zaszczycili obecnością członkowie mniejszości kulturowych z Zanzibaru, Republiki Burundi, Burkina Faso, Chile, Indii czy Nepalu. Specjalizują się  oni w nadawaniu słowom mocy, czyli zaklinaniu.  Festival swym występem otworzyła anzibaru Bi Kidude, nazywaną królową muzyki taarab, a zakończyli Królewscy Bębniarze z Burundi.

Uczestnicy i goście mieli okazję poznać leczniczą moc słów i ich naturalny mistycyzm. Mogli przekonać się, że słowa nie są tylko pustym dźwiękiem, a celowości ich wypowiadania może mieć wymiar duchowy. Goście z różnych zakątków świata  przywoływali magię słów śpiewem taarab, uzdrawiającymi polifoniami, rytualnymi tańcami, a nawet świętym dymem i ogniem. Różnorodność tegorocznego  Brave Festival jak co roku była niezwykle szeroka.I jak zwykle łaczyła nie tylko kultury, ale tez pokolenia,najstarszy z uczestników miał aż 100 lat, najmłodszy zaś zaledwie 6. Słowo BRAVE rozbrzmiało we Wrocławiu w ponad 20 językach.

Ciekawostka tegorocznegej edycji Festivalu były warsztaty medycyny tybetańskiej. I choć nie wszystkie planowane występy się odbyły, goście otrzymali praktyczną lekcję kultur, których korzenie nierzadko sięgają wstecz dalej niż współczesne cywilizacje. Poznali ludzi dumnych, pewnych siebie i odważnych.  Ludzi, którzy potrafią przemierzyć cały świat, by dać poznać innym swoją kulturę.

Po raz drugi Brave Kids dało szansę wyrażenia poprzez sztukę swoich obyczajów najmłodszym uczestnikom. Dzieci z siedmiu krajów świata dzieliły się ze swoimi rówieśnikami przeżyciami i obyczajami oraz integrowały się w ramach warsztatów artystycznych. To właśnie one, wspólnie zwieńczyły występem teatralny zakończenie Brave Kids, Występem stworzonym na bazie przeplatających się rodzimych kultur.

Występy zaskoczył swoim poziomem i choreografią. Czeczeńskie dzieci tańczyły tradycyjny nepalski taniec, dzieci z Rwandy doskonale radziły sobie ze szwedzkim tańcem wykonywanym z okazji letniego przesilenia. dowodząc, że różnice kulturowe, choć tak ważne, nie mają znaczenie, jeśli ludzie chcą działać wspólnie.

Co stanowi źródło sukcesu tego przedsięwzięcia, które zdecydowanie wyróżnia się na festiwalowej mapie Polski? Odważny dobór artystów, unikatowe występy, czy może należy go szukać jej gdzieś głębiej?  Niektórzy twierdzą, ze jego najwieksza siłą  jest wyjątkowa  idea, która ratuje pamięć o kulturach, których istnienie jest zagrozone.

Małgorzata Horodniczy
(malgorzata.horodniczy@dlastudenta.pl)

Fot. Joanna Stoga

Słowa kluczowe: brave festival 2010 podsumowanie brave kids
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
mierzalne
Młodzi artyści - policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego [zdjęcia, relacja] Wrocław

Jak było na wernisażu w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu?

wernisaz konarski
Marian Konarski/1909-1998 - relacja z wystawy Wrocław

Galeria Miejska zaprasza na nową wystawę. Będzie można ją oglądać aż do 30 czerwca.

Polecamy
wywiad
Magdalena Szurek: Najważniejsze w fotografii są emocje i uczucia [WYWIAD]

Rozmawiamy z jurorką konkursu fotograficznego Razem 2020.

Relacja z TIFF 2020
Byliśmy na TIFF FESTIVAL Procesy 2020 [Relacja]

Sprawdź, co się działo podczas tegorocznej edycji TIFF Festival we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
mierzalne
Młodzi artyści - policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego [zdjęcia, relacja] Wrocław

Jak było na wernisażu w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu?

wernisaz konarski
Marian Konarski/1909-1998 - relacja z wystawy Wrocław

Galeria Miejska zaprasza na nową wystawę. Będzie można ją oglądać aż do 30 czerwca.