Dzieje się - Sztuka

Rozpoczął się XX Przegląd Sztuki Survival

2022-06-26 16:18:20 | Wrocław

To już XX edycja Przeglądu Sztuki Survival - znanego z tego, iż co roku odbywa się w nietypowych miejscach. W roku 2022 twórcy postanowili zagospodarować wnętrze Dawnego Szpitala Betania. Hasłem XX edycji są "Piguły".

Wokół XX edycji Przeglądu

Tegoroczna edycja Przeglądu Sztuki Survival odbywa się w Dawnym Szpitalu Betania, przy ulicy Generała Romualda Traugutta 118. Od piątku do niedzieli obiekt będzie dostępny dla zwiedzających od południa do północy, zaś w poniedziałek i wtorek - od południa do godziny dwudziestej drugiej. W programie przewidziane są oprowadzania dla seniorów, dzieci oraz obywateli Ukrainy. Poza możliwością zwiedzenia trzech zabytkowych obiektów i czekających w nich eksponatów z pogranicza malarstwa, wideo i performance’u, na widzów czekają panele dyskusyjne. 

Co zobaczymy w tegorocznej edycji?

Twórcy Przeglądu zaznaczają, że bardzo ważnym krokiem było wyjście poza sztampowy sposób prezentowania sztuki współczesnej - zamkniętej dotychczas w czterech ścianach muzeum. Zaaranżowanie terenu takiego jak Dawny Szpital Betania - urbex połączony z kontemplacją sztuki, pozwala na zmniejszenie dystansu między odbiorcą a artystą. Wśród prac prezentowanych na tegorocznej edycji nie zobaczymy jednak konwencjonalnej sztuki - ale czy sztuka współczesna w ogóle kiedykolwiek była konwencjonalna? Zobaczymy za to instalacje, klipy wideo, murale, obrazy, rzeźby, a także przestrzenie dźwięku, angażujące wszystkie zmysły. 

-Temat piguły jest dosyć różnorodny, budzi wiele skojarzeń, ale i przestrzeni do interpretacji. Dla mnie najważniejsze jest to, jak rozumiemy relacje między jednostką a otoczeniem, co je ksztatuje, co je strukturyzuje, jakim ewolucjom podlega. Co uznajemy za normę, co za akceptowalną odrębność, a co nie - mówi jedna z organizatorek, Małgorzata Miśniakiewicz.

Trzy budynki, mnogość motywów

- W budynku głównym prace skumulowane są na ostatnim piętrze lub poddaszu. W dużej mierze są to prace dźwiękowe, prace wideo. W drugim budynku mamy dwie sekcje: pierwsza dotyczy perspektywy kapitalizmu i kondycji neoliberalnej, w której się znajdujemy i tego, jak ona wpływa na jednostkę. Na parterze znajduje się zespół prac przyjmujących perspektywę feministyczną w kwestii zdrowia psychicznego kobiet. W ostatnim budynku dawnego pogotowa spotkamy prace, które w różny sposób podchodzą do tematu relacji między nami a substancjami, które przyjmujemy. Są to różnego rodzaju substancje. - dodaje Małgorzata Miśniakiewicz.

Sztuka dla wszystkich zmysłów

Dodać trzeba, że dzieła, pokazane w ramach Survivalu z pewnością nie pozostawią widza bez refleksji. Chociaż twórcy podjęli się trudnych tematów, które nierzadko chcielibyśmy zamieść pod dywan, prace poruszą, zaniepokoją, a czasem i rozśmieszą. Otoczenie opuszczonego, starego budynku, niekończących się korytarzy i zaułków sprawi, że zwiedzający poczują się zupełnie inaczej niż podczas wizyty w konwencjonalnym muzeum. Życzymy więc widzom jak najwięcej wrażeń.

Martyna Jersz

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: sztuka współczesna, wydarzenia, kultura, wydarzenia czerwiec 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Beksiński na Śląsku - wydarzenia towarzyszące w lipcu

Sprawdź, co się będzie działo podczas największego święta Beksińskiego w Tychach!

Mural Disneya w Polsce
Mural Disneya jako aspekt terapeutyczny w Przylądku Nadziei we Wrocławiu

Inicjatywa ma na celu zapewnienie dzieciom w szpitalach komfortu, zbudowanie zaufania oraz zmniejszenie strachu i niepokoju.

Przeglad Survival
Rozpoczął się XX Przegląd Sztuki Survival Wrocław

Wydarzenie potrwa do 28 czerwca.

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Gloria Oyarzabal
Gloria Oyarzabal laureatką Grand Prix Fotofestiwal 2019

Wystawę artystki oraz piątki finalistów można oglądać od 14 do 30 czerwca w OFF Piotrkowska w Łodzi.

Polecamy
Ostatnio dodane
Beksiński na Śląsku - wydarzenia towarzyszące w lipcu

Sprawdź, co się będzie działo podczas największego święta Beksińskiego w Tychach!

Przeglad Survival
Rozpoczął się XX Przegląd Sztuki Survival Wrocław

Wydarzenie potrwa do 28 czerwca.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w