Przegląd SURVIVAL
2007-05-18 12:51:18 | WrocławW dniach 25-27 maja 2007 we Wrocławiu odbędzie się piąta edycja Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL.
Przestrzenią artystycznych działań Przeglądu w tym roku stanie się Plac Teatralny we Wrocławiu oraz jego bezpośrednie otoczenie. Działania i prace artystów usytuowane będą na samym placu, a także m. in. w budynkach Wrocławskiego Centrum SPA przy ul. Teatralnej, w Parku Mikołaja Kopernika, w Teatrze Lalek, w Mediatece, w Kamienicy Zaksów (obecnie jedna z siedzib Politechniki Wrocławskiej), w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Służb Publicznych „Asesor”, w Operze Dolnośląskiej.
Na potrzeby Przeglądu wybierane są budynki, kompleksy zabudowań, hale znajdujące się w pobliżu głównych centrów wydarzeń, tworząc ich tło, a także przestrzenie użyteczności publicznej, w których koncentruje się codzienne życie miasta. Specyfika tych miejsc jest wykorzystywana przez artystów tworzących realizacje z gatunku: instalacja, environment, performance, video.
Do wzięcia udziału w piątej edycji Przeglądu organizatorzy zaprosili zarówno młodych, początkujących twórców, jak i dojrzałych, uznanych artystów (S. Drożdż, J. Kosałka, J. Mioduszewski), stawiając na entuzjazm i nieograniczoną swobodę twórczą. Zaprezentowanych zostanie około 50 prac.
Organizatorzy SURVIVALU starają się zmierzyć z istotnym w Polsce problemem – nieznajomością, a przez to i brakiem zrozumienia współczesnej sztuki. Zamierzeniem organizatorów jest nawiązanie do podobnych przedsięwzięć organizowanych w Berlinie czy Amsterdamie, które to – w czasie kilku dni trwania – zmieniają przestrzeń miejską (ulice, place, budynki) i tworzą specyficzne „dzielnice sztuki”. Dzięki specjalnej mapie widz/odbiorca „odkrywa” rozmieszczone w tej przestrzeni artystyczne realizacje.
Głównymi organizatorami Przeglądu SURVIVAL są Galeria „!Sputnik” oraz ART TRANSPARENT – fundacja tworzona przez pracowników, absolwentów i studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej.
Patronat nad przedsięwzięciem w tym roku objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Program SURVIVALU
25 maja, piątek
Godz. 19.00 otwarcie Przeglądu na scenie letniej Teatru Lalek; performance w: Sali Kolumnowej Teatru Lalek, Parku im. Mikołaja Kopernika, na Placu Teatralnym, ul. Świdnickiej, we Wrocławskim Centrum SPA.
Monika Konieczna „Fontanna miłości” - performance, Sala Kolumnowa Teatru Lalek (godz. 19.30)
Danuta Nawrocka „Miejsca” – performance, chodnik przy banku BGŻ i kamienicy Zaksów, pl. Teatralny (godz. 20.15)
Maria Porzyc „ubranie” – performance, teren parku; „Miejsca” – obiekty, w obrębie Pl. Teatralnego i ul. Świdnickiej (godz. 19.45)
Ewelina Pacyniak „Jest” – performance, teren parku (godz. 19.00)Hanna Śliwinska „Wolno bawić się jedzeniem” – performance, ul. Świdnicka (godz. 20.45)
Ewa Zarzycka „Wystąpienie” – performance, budynek Centrum SPA, III piętro (godz. 21.30)
Anna Syczewska „Nieżyt” – akcja, teren parku; obiekt, parter budynku Asesora (godz. 19.00-22.00)
Grupa ŁUHUU! „Obiekt I, II, III, IV” – akcja, ul. Świdnicka (w godzinach 19.00-23.00)
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w budynku Wrocławskiego Centrum SPA
Marcin Boni „Pantarej” – wideo-instalacja (hol)
Iza Chamczyk „Czy przetrwa...?” – wideo-instalacja (III piętro)
Natalia Nguyen „OBRAZO-MANIE” – wideo-instalacja (hol)
Beata Stankiewicz „Popołudnie" – wideo-projekcja (klatka schodowa)
Dominika Sobolewska „Układ odniesienia” – instalacja (III piętro)
Elżbieta Wałaszek „Adaptacja” – obiekty (III piętro)
Marcin Mierzicki „Prezent” – obiekt, (hol)
Krzysztof Skarbek Bez tytułu – obiekt, (II piętro)
Krzysztof Wałaszek „Wesołe literki” – obiekty, (III piętro)
Godz. 23.30-01.00 – projekcje w pomieszczeniach basenów nr 1 i nr 2 Wrocławskiego Centrum SPA
Anna Szczepańska „Great creators” – wideo-instalacja (basen nr 2)
Kalina Wińska „Podwójne, potrójne...” – wideo-projekcja (basen nr 1)
Godz. 20.00-24.00 – projekcje w budynku Wyższej Szkoły Służb Publicznych „Asesor”
Krzysztof Furtas „Sentymenty” – performance/wideo, pomieszczenia „Asesora”
Godz. 21.00-24.00 – projekcje zewnętrzne (Teatr Lalek, Opera Dolnośląska)
Daniela Tagowska „Gotowość/willingness” – wideo-projekcja (ściana Opery od strony Hotelu Monopol)
Marek Grzyb „Gra” – wideo (fasada Teatru Lalek)
Godz. 19.00-21.00 – ekspozycje w budynku Mediateki
Małgorzata Kazimierczak „Filozoficzny I Ching” – wideo-instalacja (wejście)
Krzysztof Cieślik „Mapy” – obiekt, chodnik przy Mediatece
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w klubie „Fuzon”
Andrzej Wasilewski „Usidlanie” – interwencja/obiekty
Godz. 19.00-23.00 – ekspozycje na piętrze zabytkowej klatki schodowej Kamienicy Zaksów
Mirosław Rajkowski „AEOLICUSPHILTRICUS” – wideo-instalacja
Godz. 19.00-23.00 – ekspozycje w Teatrze Lalek
Paweł Lisek, Jakub Jernajczyk „HIGH-TECH CRACK” – instalacja (przedsionek)
26 maja, sobota
Godz. 16.30-20.30 Jan Mioduszewski performance „W kółko po Wrocławiu” (ul. Świdnicką, Widok,Teatralną, Wierzbową, Menniczą, Świdnicką)
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w budynku Wrocławskiego Centrum SPA
Marcin Boni „Pantarej” – wideo-instalacja (hol)
Iza Chamczyk „Czy przetrwa...?” – wideo-instalacja (III piętro)
Natalia Nguyen „OBRAZO-MANIE” – wideo-instalacja (hol)
Beata Stankiewicz „Popołudnie" – wideo-projekcja (klatka schodowa)
Dominika Sobolewska „Układ odniesienia” – instalacja (III piętro)
Elżbieta Wałaszek „Adaptacja” – obiekty (III piętro)
Marcin Mierzicki „Prezent” – obiekt, (hol)
Krzysztof Skarbek Bez tytułu – obiekt, (II piętro)
Krzysztof Wałaszek „Wesołe literki” – obiekty, (III piętro)
Godz. 21.30-23.00 – projekcje w pomieszczeniach basenów nr 1 i nr 2 Wrocławskiego Centrum SPA
Anna Szczepańska „Great creators” – wideo-instalacja (basen nr 2)
Kalina Wińska „Podwójne, potrójne...” – wideo-projekcja (basen nr 1)
Godz. 20.00-24.00 – projekcje w budynku Wyższej Szkoły Służb Publicznych „Asesor”
Godz. 21.00-24.00 – projekcje zewnętrzne (Teatr Lalek, Opera Dolnośląska)
Daniela Tagowska „Gotowość/willingness” – wideo-projekcja (ściana Opery od strony Hotelu Monopol)
Marek Grzyb „Gra” – wideo (fasada Teatru Lalek)
Godz. 18.00-21.00 – ekspozycje w budynku Mediateki
Małgorzata Kazimierczak „Filozoficzny I Ching” – wideo-instalacja (wejście)
Krzysztof Cieślik „Mapy” – obiekt, chodnik przy Mediatece
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w klubie „Fuzon”
Andrzej Wasilewski „Usidlanie” – interwencja/obiekty
Godz. 19.00-23.00– ekspozycje na piętrze zabytkowej klatki schodowej Kamienicy Zaksów
Mirosław Rajkowski „AEOLICUSPHILTRICUS” – wideo-instalacja
Godz. 19.00-23.00 – ekspozycje w Teatrze Lalek
Paweł Lisek, Jakub Jernajczyk „HIGH-TECH CRACK” – instalacja (przedsionek)
27 maja, niedziela
Godz. 19.00 panel dyskusyjny „Sztuka w przestrzeni publicznej w Polsce” z udziałem Grzegorza Dziamskiego, Izy Kowalczyk, Pawła Jarodzkiego, Ewy Zarzyckiej, Agnieszki Kłos oraz artystów SURVIVALU i publiczności (scena letnia Teatru Lalek)
Godz. 12.00-15.00 Jan Mioduszewski performance „W kółko po Wrocławiu” (ul. Świdnicką, Widok,Teatralną, Wierzbową, Menniczą, Świdnicką)
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w budynku Wrocławskiego Centrum SPA
Marcin Boni „Pantarej” – wideo-instalacja (hol)
Iza Chamczyk „Czy przetrwa...?” – wideo-instalacja (III piętro)
Natalia Nguyen „OBRAZO-MANIE” – wideo-instalacja (hol)
Beata Stankiewicz „Popołudnie" – wideo-projekcja (klatka schodowa)
Dominika Sobolewska „Układ odniesienia” – instalacja (III piętro)
Elżbieta Wałaszek „Adaptacja” – obiekty (III piętro)
Marcin Mierzicki „Prezent” – obiekt, (hol)
Krzysztof Skarbek Bez tytułu – obiekt, (II piętro)
Krzysztof Wałaszek „Wesołe literki” – obiekty, (III piętro)
Godz. 21.30-23.00 – projekcje w pomieszczeniach basenów nr 1 i nr 2 Wrocławskiego Centrum SPA
Anna Szczepańska „Great creators” – wideo-instalacja (basen nr 2)
Kalina Wińska „Podwójne, potrójne...” – wideo-projekcja (basen nr 1)
Godz. 20.00-24.00 – projekcje w budynku Wyższej Szkoły Służb Publicznych „Asesor”
Godz. 21.00-24.00 – projekcje zewnętrzne (Teatr Lalek, Opera Dolnośląska)
Daniela Tagowska „Gotowość/willingness” – wideo-projekcja (ściana Opery od strony Hotelu Monopol)
Marek Grzyb „Gra” – wideo (fasada Teatru Lalek)
Godz. 18.00-21.00 – ekspozycje w budynku Mediateki
Małgorzata Kazimierczak „Filozoficzny I Ching” – wideo-instalacja (wejście)
Krzysztof Cieślik „Mapy” – obiekt, chodnik przy Mediatece
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w klubie „Fuzon”
Andrzej Wasilewski „Usidlanie” – interwencja/obiekty
Godz. 19.00-23.00 – ekspozycje na piętrze zabytkowej klatki schodowej Kamienicy Zaksów
Mirosław Rajkowski „AEOLICUSPHILTRICUS” – wideo-instalacja
Godz. 19.00-23.00 – ekspozycje w Teatrze Lalek
Paweł Lisek, Jakub Jernajczyk „HIGH-TECH CRACK” – instalacja (przedsionek)
Obiekty w okolicach pl. Teatralnego:
Ewa Zarzycka „Wystąpienie” – performance, budynek Centrum SPA, III piętro (godz. 21.30)
Anna Syczewska „Nieżyt” – akcja, teren parku; obiekt, parter budynku Asesora (godz. 19.00-22.00)
Grupa ŁUHUU! „Obiekt I, II, III, IV” – akcja, ul. Świdnicka (w godzinach 19.00-23.00)
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w budynku Wrocławskiego Centrum SPA
Marcin Boni „Pantarej” – wideo-instalacja (hol)
Iza Chamczyk „Czy przetrwa...?” – wideo-instalacja (III piętro)
Natalia Nguyen „OBRAZO-MANIE” – wideo-instalacja (hol)
Beata Stankiewicz „Popołudnie" – wideo-projekcja (klatka schodowa)
Dominika Sobolewska „Układ odniesienia” – instalacja (III piętro)
Elżbieta Wałaszek „Adaptacja” – obiekty (III piętro)
Marcin Mierzicki „Prezent” – obiekt, (hol)
Krzysztof Skarbek Bez tytułu – obiekt, (II piętro)
Krzysztof Wałaszek „Wesołe literki” – obiekty, (III piętro)
Godz. 23.30-01.00 – projekcje w pomieszczeniach basenów nr 1 i nr 2 Wrocławskiego Centrum SPA
Anna Szczepańska „Great creators” – wideo-instalacja (basen nr 2)
Kalina Wińska „Podwójne, potrójne...” – wideo-projekcja (basen nr 1)
Godz. 20.00-24.00 – projekcje w budynku Wyższej Szkoły Służb Publicznych „Asesor”
Krzysztof Furtas „Sentymenty” – performance/wideo, pomieszczenia „Asesora”
Godz. 21.00-24.00 – projekcje zewnętrzne (Teatr Lalek, Opera Dolnośląska)
Daniela Tagowska „Gotowość/willingness” – wideo-projekcja (ściana Opery od strony Hotelu Monopol)
Marek Grzyb „Gra” – wideo (fasada Teatru Lalek)
Godz. 19.00-21.00 – ekspozycje w budynku Mediateki
Małgorzata Kazimierczak „Filozoficzny I Ching” – wideo-instalacja (wejście)
Krzysztof Cieślik „Mapy” – obiekt, chodnik przy Mediatece
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w klubie „Fuzon”
Andrzej Wasilewski „Usidlanie” – interwencja/obiekty
Godz. 19.00-23.00 – ekspozycje na piętrze zabytkowej klatki schodowej Kamienicy Zaksów
Mirosław Rajkowski „AEOLICUSPHILTRICUS” – wideo-instalacja
Godz. 19.00-23.00 – ekspozycje w Teatrze Lalek
Paweł Lisek, Jakub Jernajczyk „HIGH-TECH CRACK” – instalacja (przedsionek)
26 maja, sobota
Godz. 16.30-20.30 Jan Mioduszewski performance „W kółko po Wrocławiu” (ul. Świdnicką, Widok,Teatralną, Wierzbową, Menniczą, Świdnicką)
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w budynku Wrocławskiego Centrum SPA
Marcin Boni „Pantarej” – wideo-instalacja (hol)
Iza Chamczyk „Czy przetrwa...?” – wideo-instalacja (III piętro)
Natalia Nguyen „OBRAZO-MANIE” – wideo-instalacja (hol)
Beata Stankiewicz „Popołudnie" – wideo-projekcja (klatka schodowa)
Dominika Sobolewska „Układ odniesienia” – instalacja (III piętro)
Elżbieta Wałaszek „Adaptacja” – obiekty (III piętro)
Marcin Mierzicki „Prezent” – obiekt, (hol)
Krzysztof Skarbek Bez tytułu – obiekt, (II piętro)
Krzysztof Wałaszek „Wesołe literki” – obiekty, (III piętro)
Godz. 21.30-23.00 – projekcje w pomieszczeniach basenów nr 1 i nr 2 Wrocławskiego Centrum SPA
Anna Szczepańska „Great creators” – wideo-instalacja (basen nr 2)
Kalina Wińska „Podwójne, potrójne...” – wideo-projekcja (basen nr 1)
Godz. 20.00-24.00 – projekcje w budynku Wyższej Szkoły Służb Publicznych „Asesor”
Godz. 21.00-24.00 – projekcje zewnętrzne (Teatr Lalek, Opera Dolnośląska)
Daniela Tagowska „Gotowość/willingness” – wideo-projekcja (ściana Opery od strony Hotelu Monopol)
Marek Grzyb „Gra” – wideo (fasada Teatru Lalek)
Godz. 18.00-21.00 – ekspozycje w budynku Mediateki
Małgorzata Kazimierczak „Filozoficzny I Ching” – wideo-instalacja (wejście)
Krzysztof Cieślik „Mapy” – obiekt, chodnik przy Mediatece
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w klubie „Fuzon”
Andrzej Wasilewski „Usidlanie” – interwencja/obiekty
Godz. 19.00-23.00– ekspozycje na piętrze zabytkowej klatki schodowej Kamienicy Zaksów
Mirosław Rajkowski „AEOLICUSPHILTRICUS” – wideo-instalacja
Godz. 19.00-23.00 – ekspozycje w Teatrze Lalek
Paweł Lisek, Jakub Jernajczyk „HIGH-TECH CRACK” – instalacja (przedsionek)
27 maja, niedziela
Godz. 19.00 panel dyskusyjny „Sztuka w przestrzeni publicznej w Polsce” z udziałem Grzegorza Dziamskiego, Izy Kowalczyk, Pawła Jarodzkiego, Ewy Zarzyckiej, Agnieszki Kłos oraz artystów SURVIVALU i publiczności (scena letnia Teatru Lalek)
Godz. 12.00-15.00 Jan Mioduszewski performance „W kółko po Wrocławiu” (ul. Świdnicką, Widok,Teatralną, Wierzbową, Menniczą, Świdnicką)
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w budynku Wrocławskiego Centrum SPA
Marcin Boni „Pantarej” – wideo-instalacja (hol)
Iza Chamczyk „Czy przetrwa...?” – wideo-instalacja (III piętro)
Natalia Nguyen „OBRAZO-MANIE” – wideo-instalacja (hol)
Beata Stankiewicz „Popołudnie" – wideo-projekcja (klatka schodowa)
Dominika Sobolewska „Układ odniesienia” – instalacja (III piętro)
Elżbieta Wałaszek „Adaptacja” – obiekty (III piętro)
Marcin Mierzicki „Prezent” – obiekt, (hol)
Krzysztof Skarbek Bez tytułu – obiekt, (II piętro)
Krzysztof Wałaszek „Wesołe literki” – obiekty, (III piętro)
Godz. 21.30-23.00 – projekcje w pomieszczeniach basenów nr 1 i nr 2 Wrocławskiego Centrum SPA
Anna Szczepańska „Great creators” – wideo-instalacja (basen nr 2)
Kalina Wińska „Podwójne, potrójne...” – wideo-projekcja (basen nr 1)
Godz. 20.00-24.00 – projekcje w budynku Wyższej Szkoły Służb Publicznych „Asesor”
Godz. 21.00-24.00 – projekcje zewnętrzne (Teatr Lalek, Opera Dolnośląska)
Daniela Tagowska „Gotowość/willingness” – wideo-projekcja (ściana Opery od strony Hotelu Monopol)
Marek Grzyb „Gra” – wideo (fasada Teatru Lalek)
Godz. 18.00-21.00 – ekspozycje w budynku Mediateki
Małgorzata Kazimierczak „Filozoficzny I Ching” – wideo-instalacja (wejście)
Krzysztof Cieślik „Mapy” – obiekt, chodnik przy Mediatece
Godz. 19.00-24.00 – ekspozycje w klubie „Fuzon”
Andrzej Wasilewski „Usidlanie” – interwencja/obiekty
Godz. 19.00-23.00 – ekspozycje na piętrze zabytkowej klatki schodowej Kamienicy Zaksów
Mirosław Rajkowski „AEOLICUSPHILTRICUS” – wideo-instalacja
Godz. 19.00-23.00 – ekspozycje w Teatrze Lalek
Paweł Lisek, Jakub Jernajczyk „HIGH-TECH CRACK” – instalacja (przedsionek)
Obiekty w okolicach pl. Teatralnego:
Tomasz Bajer „Guard Geniale” – obiekt, przy Hotelu Monopol
Stanisław Dróżdż „Topografia semantyki” – obiekty, portyk Opery
Marcin Fajfruk „Azyl” – obiekty, wysepka między Operą, pl. Teatralnym i ul. Świdnicką
Magda Grzybowska „Obraz zarejestrowany...” – obiekt, chodnik przy ul. Bożego Ciała
Jerzy Kosałka „Uwaga, U-boot” i „Rzeźba pływająco-homofobiczna” – obiekt, fosa na terenie parku
Iza Marszałek „Pulpit” – obiekty, teren parku
Danuta Nawrocka, Wojciech Kowalczyk "Instalacja interaktywna” – instalacja, plac Teatralny;
Natalia Nowacka „Zmieniłam zdanie, zostaję w domu” – obiekt, ściana budynku Teatru Polskiego Scena Kameralna za Asesorem
Tomasz Opania „Pierwsza polska rzeźba samozarabiająca” – obiekt, róg placu Teatralnego i ul. Bożego Ciała
Inne działania w okolicach pl. Teatralnego:
Monika Grzesiewska „Płonąca straż pożarna” – interwencja/obiekt, fasada budynku straży pożarnej przy ul. Teatralnej
Paweł Kowzan „Bez tytułu” – interwencja, słupy, lampy w obrębie placu
Dominika Łabądź „ul. Dominiki Łabądź” – interwencja, tabliczki w przestrzeni placu
Angelika Milaniuk „Nowy kierunek ruchu” – interwencja, na terenie parku
Daria Milecka „Emptiness" – interwencja, ściany i ogrodzenie kościoła św. Doroty; fontanna w parku
Ewelina Sośniak „Szachownica” – interwencja, przejście dla pieszych przy Teatrze Lalek
Radek Poray „Zdarza się” – interwencja, chodnik na ul.Teatralnej, naprzeciw wejścia do budynku Centrum SPA
Jaro Varga „Look right” – interwencja, ul. Teatralna, przy wyjeździe na ul. Kołłątaja
Słowa kluczowe: Przegląd SURVIVAL, Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL.