Dzieje się - Sztuka

Pierwszy w tym roku koncert hawdalowy

2011-03-21 11:14:44 | Wrocław

Hawdala to obecna w judaizmie ceremonia oddzielenia czasu Szabatu i innych świąt od dnia powszedniego,jest to rytuał przejścia pomiędzy sacrum a profanum. Obrzędy te wykonuje się przy winie lub soku winogronowym, po zmroku, lub po wieczornym nabożeństwie w synagodze. Nabożeństwo odprawiane na pożegnanie święta i początek nowego tygodnia. Ma formę błogosławieństwa nad winem, wonnościami i światłem świecy.Żydowska muzyka jest nieodzownym dopełnieniem hawdalowego błogosławieństwa. Przed koncertem odmówiona zostanie krótka modlitwa na zakończenie szabatu.

Koncerty hawdalowe odbywają się we wrocławiu od 2000 roku. Stanowią comiesięczne spotkania z muzyką w Synagodze pod Białym Bocianem. Mają miejsce się w każdą ostatnią sobotę miesiąca i rozpoczynają po zachodzie słońca. Organizatorem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska, Fundacja PRO ARTE. W tym roku na  koncercie inaugurującym nowy koncertowy sezon wystąpi czeska artystka  Hana Frejková.

Hana Frejková urodzona w Londynie śpiewaczka jest legendą czeskiego świata artystycznego. Nie ma  u naszych południowych sąsiadów drugiej takiej pieśniarki, która z tak wielkim oddaniem poświęca się pielęgnowaniu najpiękniejszych pieśni żydowskich Europy Środkowo - Wschodniej. Na swoim koncie ma liczne koncerty w całej Europie oraz nagrania płytowe. Oprócz śpiewu jej druga pasją jest praca aktorska. Od lat można ja oglądać na scenach najważniejszych teatrów w Czechach, w bardzo wszechstronnym repertuarze. Często zapraszana jest do udziału w dużych produkcjach filmowych. Ostatnio wystąpiła w superprodukcji „Opowieści z Narnii”, ekranizacji powieści C.S. Lewisa.

W trasie koncertowej Hanie Frejkovej towarzyszą przyjaciele: Milan Potoèek , który na klarnecie i instrumentach klawiszowych gra w wielu kultowych czeskich kapelach, m.in. ©avle Meèe, Chicken Soup, Blues Wave; Slávek Brabec na co dzień grający na akordeonie  w zespołach Pilgrim Pimple, Psychohlína i Zeffiro oraz córka (studentka biologii molekularnej!) Marianna Borecká. Co powstało z tego połączenia, trzeba się przekonać    na własne oczy i uszy.

Frejkowa przedstawia własne interpretacja kultowych żydowskich piosenek i przyśpiewek   z typowym czeskim polotem i swobodą. Jak sama przyznaje bliskie jej sercu są te kompozycje, które najwięcej mówią o ludzkim losie, o smutku, żalu, ale i radości. Kontrast między tekstami, zarówno ironicznymi, jak i bolesnymi, w połączeniu z żywą klezmerską melodią, tworzą napięcie, które sprawia, że występ Frejkovej z zespołem  to wyjątkowe zjawisko dla melomanów. Akordeon i klarnet – tradycyjne klezmerskie instrumenty, najczęściej używane dawniej przez ulicznych grajków – w rękach muzyków sięgających w swojej twórczości do wielu różnych gatunków muzycznych od rock po muzykę klasyczna, towarzysząc pieśniom żydowskim, wprowadzają słuchaczy w niezwykły i niezapomniany nastrój.

Wizyta w Synagodze Pod Białym Bocianem, 26 marca 2011 roku o godzinie 19: 18 to niepowtarzalna okazja do posłuchania muzyków, którzy specjalnie na tę okazje przyjadą do Polski z programem Yiddish at the Three.

Koncert Hawdalowy z udziałem Hany Frejkovej z zespołem rozpocznie się, zgodnie z tradycja żydowską, w godzinę po zachodzie słońca. Jest to czas hawdali –  kończącej szabat i rozpoczynającej nowy tydzień.

Bilety:
20 zł – przedsprzedaż, OKiS, Rynek 24.
25 zł – na godzinę przed koncertem.

MM

Słowa kluczowe: koncert, hawdala, szabat, 26 marca 2011, Hana Frejkowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Adam Mickiewicz mural Wrocław
Adam Mickiewicz na tle Wrocławia - nowy mural z okazji 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr III Wrocław

Obraz od kwietnia mogą podziwiać mieszkańcy Nadodrza.

Murale we Wrocławiu, których mogliście nie widzieć [lipiec 2020]

Street art jest tworzony dla każdego przechodnia, a Wrocław słynie z kreatywności. Przeczytaj o muralach!

Ostatnio dodane