Dzieje się - Sztuka

Niezwykłe święto ruchu już jutro. Jakie atrakcje?

2014-09-25 14:19:20 | Wrocław

Już w piątek we Wrocławiu rozpocznie się interaktywny festiwal ruchu – Rusza Festiwal. Między 26 a 30 września w stolicy Dolnego Śląska odbędą się warsztaty z czołowymi przedstawicielami polskiej i światowej sceny tanecznej i performatywnej. Oprócz nich w programie przewidziano pokazy spektakli, filmów, wykłady oraz imprezy taneczne.

Rusza Festiwal to nowość we wrocławskiej ofercie kulturalnej. Wydarzenie, znane wcześniej wrocławianom jako "Cyrkulacje. Zjednoczone Stany Tańca", w tym roku zmienia nie tylko nazwę, ale i formułę. Jednym z elementów będą teoretyczne i praktyczne zajęcia służące rozwijaniu i nabywaniu umiejętności w sferze ruchu, tańcu współczesnym i performansie tanecznym. Poza nimi w programie festiwalu znajdą się także wieczorne wydarzenia towarzyszące, które będą otwarte dla publiczności i większości bezpłatne. Będą to m.in. spektakle, instalacje, imprezy taneczne, pokazy filmów oraz wykłady.

Warsztaty


Festiwal będzie wyjątkową okazją, by podszkolić się pod okiem takich sław świata tańca, performansu i teatru, jak Leszek Bzdyl z Dada von Bzdülöw, Irad Mazliah znany wrocławskiej publiczności z tegorocznej edycji PPA czy Tim Velraeds – jeden z najlepszych lalkarzy świata. Trzon festiwalu stanowić będą jego uczestnicy. Skupieni na własnej pracy z ciałem, podejmą jednocześnie próbę pracy w grupach, czego efektem będą etiudy. W tym celu utworzonych zostało 5 ścieżek projektowych (tzw. BOXÓW):

BOX I: VOICE TALE (zajęcia z aktorką Teatru ZAR – Ditte Berkeley, podczas których uczestnicy odkryją granice własnego głosu i jego siły poprzez odbicie ich i połączenie się z innymi głosami)

BOX II: ŚCIEŻKA PRZYJEMNOŚCI Z TEATREM DADA (zajęcia z aktorami teatru Dada von Bzdülöw opierające się na technice tańca, improwizacji, kompozycji i performansie)

BOX III: CHOREOGRAFIA I INSTYNKT (zajęcia z choreografii i improwizacji z Marysią Stokłosą)

BOX IV: OTWARTE LEKCJE (różnorodne zajęcia z pedagogami, m.in. warsztaty z tańca Gaga, tańca współczesnego czy wyjątkowej techniki tańca Vogue)

BOX V: ŚWIATŁO / FILM / MONTAŻ (podstawy technik oświetlenia, filmu i montażu)

Organizatorzy zapowiedzieli, że dla chętnych by spróbować swoich sił w warsztatach, miejsc nie zabraknie. Można więc zapisywać się na zajęcia aż do rozpoczęcia festiwalu. Zapisy odbywają się drogą mailową: info@ruszafestiwal.pl.

Wydarzenia towarzyszące

Poza warsztatami w programie festiwalu znajdą się także wieczorne wydarzenia towarzyszące, które będą otwarte dla publiczności i w większości bezpłatne.

Piątek (26 września)


godz. 19:30 / Sytuacje – instalacja (foyer Sali za szkłem ASP, pl. Polski 3 / 4)
Zaproszeni do wystawy artyści mierzą się z pojęciem sytuacji na różne sposoby. Tworzą obiekty, rysunki, dźwięki. Wystawa towarzyszyć będzie festiwalowi podczas jego trwania od 26 do 30 września, lecz tylko podczas jej otwarcia można będzie zobaczyć i usłyszeć wszystko "na żywo". Podczas kolejnych dni śpiew (Monika Pietrosian), ruch (Anna Wytych - Wierzgacz) czy muzykę (Michał Sikorski) będzie można odbierać już tylko w formie dokumentacji.

godz. 20:00 / Bardzo zła sukienka – pokaz spektaklu (aula ASP, pl. Polski 3 / 4)
Spektakl to intuicyjna opowieść o rytuałach i udawaniu. Montaż został stworzony w konwencji "dnia dzisiejszego" i teledysku. "Popatrz na nie, kiedy nikt na nie nie patrzy. Stoją jak stoją, rosną i rosną. Dobry kolor, zła sukienka?"

godz. 20:45 / Źródła sztuki performera – rozmowa z profesorem Mirosławem Kocurem (aula ASP, pl. Polski 3 / 4)

Sobota (27 września)


godz. 18:00 / Wernisaż wystawy "Casual Selecta" Katarzyny Szugajew (Galeria MD_S, ul. Chrobrego 24)
Instalacja fotograficzna jest próbą znalezienia za pomocą odpowiedniej ekspozycji relacyjności ciał złapanych w ruchu pomiędzy pozami. Artystkę skupia się na sytuacji, kiedy ciało jest przed pozą albo po pozie.

godz. 20:00 / Moce artystyczne samej przyrody – wykład dr hab. Marii Kostyszak (aula ASP, pl. Polski 3 / 4)

godz. 21:00 / Impreza taneczna Vogue Session (klub Bułka z Masłem, ul. Włodkowica 8a)
Vogue Session jest kolejną odsłona imprezy na której odbędą się zawody taneczne Vogue Performance organizowane przez House of Army. Vogueing to wywodząca się z Nowego Jorku technika tańca, którą zapoczątkowali więźniowie z wyspy Rikers Island. Zainspirowani zdjęciami z czasopism modowych, toczyli między sobą bitwy na "pozy", co wkrótce przenieśli na undergroundową scenę Harlemu. Technika czerpie także inspiracje ze sztuk walki, gimnastyki, a nawet baletu.

Niedziela (28 września)


godz. 20:30 / Pokaz filmu "Trashhh!", reż. Filip Syczyński (aula ASP, pl. Polski 3 / 4)
Film Syczyńskiego prezentowany był podczas tegorocznej edycji festiwalu T - Mobile Nowe Horyzonty. To zwariowana i surrealistyczna opowieść musicalowa o Antku i Joli, dwóch kubłach na śmieci, które na przekór wszystkim zakochują się w sobie. Czy na wysypisku śmieci prawdziwa miłość jest możliwa? I co kryje się w głowie znerwicowanego, opętanego jedną myślą młodego reżysera?

godz. 21:00 / Przegląd filmów autopromocyjnych uczestników (aula ASP, pl. Polski 3 / 4)
W branży tanecznej promocja swojej pracy jest czymś, w co warto inwestować i poświęcić temu czas. Filmy promocyjne w postaci zmontowanych fragmentów zarejestrowanych performansów lub jako oryginalne filmy tańca są często wymaganym załącznikiem w aplikacjach. Stanowią zapewne najbardziej wiarygodną wizytówkę tancerza, choreografa czy performera, a profesjonalność przygotowanej aplikacji nierzadko przesądza o tym, czy artysta zostanie zauważony. Pokaz filmów uczestników, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie autopromocji.

Poniedziałek (29 września)


godz. 20:30 / Czy filozof może mówić o tańcu – performans (galeria NEON, ul. Traugutta 19 / 21)
Janusz Grzybowski i Witold Jurewicz podejmą próbę, w której, nie tylko mowa będzie o tańcu, ale i taniec będzie o mowie. Przedstawienie, w którym filozof i tancerz wystąpią na równych prawach, w tym samym miejscu i czasie. "Aby o tańcu mówić w sposób właściwy, trzeba się od niego oddzielić. Trzeba poczekać aż się skończy przedstawienie. No bo kto widział, aby w trakcie przedstawienia rozmawiać?".
 
godz. 21:15 / Solo o końcu choreografii i innych zbrodniach – performans (galeria NEON, ul. Traugutta 19 / 21)
Ideą tego solowego performansu Marty Ziółek jest uśmiercenie choreografii, będącej z greki złożeniem dwóch słów "tańca" i "pisania" (choreografia byłaby zatem pisaniem tańca). Paradoksalnie te dwa przeciwstawne znaczeniowo słowa zostały złożone razem w jedno słowo, mimo że ciało tańczące nie jest ciałem piszącym. Solo to będzie również symboliczną próbą uśmiercenia autorki, a tym sam narodzinami czytelnika, w odniesieniu do teatru narodzinami widza, świadka wydarzeń.

Rusza Festiwal
26 - 30 września
Więcej info: www.ruszafestiwal.pl i na Facebooku

Słowa kluczowe: rusza festiwal, festiwal ruchu, galeria neon, asp, klub bułka z masłem, taniec, warsztaty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wassily Kandinsky ŻÃłłty czerwony niebieski
Wassily Kandinsky i obraz "Żółty - czerwony - niebieski" od muzycznej strony

Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk?

BoÅźna Wydrowska
Artystyczna Podróż Hestii - znamy laureatki 19. i 20. edycji konkursu

Sprawdźcie, do kog trafiły nagrody z dwóch edycji!

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w