Dzieje się - Sztuka

Nie możesz spać? Idź do Muzeum!

2008-05-13 09:18:56 | Wrocław

 Walentynki, Halloween, Dzień Św. Patryka i inne święta, które dotarły do nas z Zachodu, są często krytykowane. W potrzebę ich istnienia w polskiej kulturze można wątpić. Jednak nie zawsze wzorce zachodnie są negatywne i ograniczają się do sfery konsumpcyjnej naszego życia. Jak się okazuje, są też pozytywne „importy". Jednym z nich jest bez wątpienia Noc Muzeów.

Noc Muzeów to impreza kulturalna, która polega na udostępnieniu galerii i muzeów w godzinach nocnych oraz organizowaniu rozmaitych eventów, happeningów, pokazów, warsztatów i koncertów. Wstęp na większość z nich jest bezpłatny. Tradycyjnie Noc Muzeów odbywa się w związku z Europejskim Dniem Muzeów (18 maja) - najczęściej w najbliższą tej dacie sobotę.

Od Berlina poprzez Włochy...

Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Gdy okazało się, że taka impreza cieszy się ogromną popularnością, szybko zaczęto kopiować pomysł Berlińczyków. Obecnie Noce Muzeów odbywają się w ponad 120 miastach Europy. Najbardziej znane są imprezy tego cyklu w Niemczech (Lange Nacht der Museen), Francji (Nuit Blanche), Holandii (amsterdamska museums-n8) i Włoszech (La notte dei musei).

W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2004 roku, a zorganizowały ją muzea Krakowa. Dziś impreza odbywa się już w 20 miastach. W tym roku świętujemy w nocy z 17 na 18 maja. Prawie wszystkie muzea będą otwarte do późnych godzin nocnych. Wyjątkowe wystawy, możliwość zobaczenia zazwyczaj niedostępnych miejsc i niesamowita atmosfera - gwarantowane.

... do Wrocławia

Prawie wszystkie muzea Wrocławia zaplanowały dla swoich nocnych gości specjalny program. W Muzeum Sztuki Mieszczańskiej będzie można poznać wszystkie tajemnice porcelany. Muzeum Archeologiczne zaprasza na oprowadzanie po stałych ekspozycjach, prezentację technik tłoczenia na kole garncarskim i aukcje ceramiki wykonanej przez studentów i pracowników wrocławskiej ASP.

Muzeum Architektury udostępni swoje, na co dzień niedostępne zbiory, odbędzie się też spotkanie ze znanymi architektami i pokaz ArchINDUSTRIAL, czyli połączenia współczesnej muzyki elektronicznej i wideoartu inspirowanego architekturą zabytkową. Muzeum Narodowe otworzy dla widzów swój skarbiec.

W programie jest też wykład na temat złotnictwa, wspólne rozszyfrowywanie tajemnic dawnych obrazów i rzeźb i pokaz czerpania papieru. Zwiedzający będą też mogli zobaczyć, jak wygląda konserwacja wyrobów ze złota oraz jakie mogłoby być muzeum przyszłości. Muzeum Etnograficzne zaprasza na warsztaty ceramiczne oraz wykład na temat wiejskich strachów.

Więcej o Nocy Muzeów we Wrocławiu

- w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej i Muzeum Archeologicznym>>
- w
Muzeum Narodowym>>
- w Muzeum Architektury>>
-
w Muzeum Etnograficznym>>

Joanna Jaszczak
(joanna.jaszczak@dlastudenta.p)


Słowa kluczowe: noc muzeum wrocław plan geneza historia inne kraje noc muzeów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Wystawa Europa to nasza historia [0]
    Europa
    2009-05-15 13:11:37
    Do akcji Nocy Muzeów włącza się również wystawa Europa – to nasza historia, prezentowana w Hali Stulecia we Wrocławiu. W sobotę od godziny 19.00 każdy chętny może zwiedzić wystawę w kupując ulgowy bilet w cenie 6 złotych. Do godziny 19.00 wstęp zgodnie ze zwykłym cennikiem. Więcej informacji na temat wystawy, w szczegółowym programie Nocy Muzeów.
Zobacz także
Wieczor nad Odrą - Dyptyk
"Trzecia Planeta" - wystawa malarska Kasi Banaś w Galerii Platon Wrocław

Obrazy inspirowane wierszem Tomasza Różyckiego będzie można oglądać od 8 grudnia.

Opera Rara 2019
Zbliża się 11. edycja festiwalu Opera Rara w Krakowie

Ideą festiwalu Opera Rara jest zderzenie dwóch wizji opery: jej tradycyjnego oblicza oraz prowokacyjnych eksperymentów.

Lawenda i siki
Znamy laureatów pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki

Jury wyłoniło laureatów w kategoriach: Grand Prix, Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło Medialne Roku i Działanie Roku.

Polecamy
Chopinowi - Duda-Gracz
Chopinowi - Duda-Gracz Wrocław

Fryderyk Chopin zmarł w Paryżu w 1849 roku. 150 lat później Jerzy Duda-Gracz postanowił oddać hołd jemu i jego muzyce. Powstał jeden z największych cykli malarskich w historii polskiej sztuki: Chopinowi - Duda-Gracz.

Cząstka duszy w plastynacie - kontrowersyjna wystawa Body Worlds we Wrocławiu
Cząstka duszy w plastynacie - kontrowersyjna wystawa Body Worlds we Wrocławiu

Od 26 września we wrocławskiej Magnolii można zobaczyć najpopularniejszą wystawę na świecie - Body Worlds. O pięknie ludzkiego ciała, płaczącej Japonce i duszy w plastynacie, opowiada kuratorka wystawy oraz sam Gunther von Hagens.

Ostatnio dodane
Wieczor nad Odrą - Dyptyk
"Trzecia Planeta" - wystawa malarska Kasi Banaś w Galerii Platon Wrocław

Obrazy inspirowane wierszem Tomasza Różyckiego będzie można oglądać od 8 grudnia.

Opera Rara 2019
Zbliża się 11. edycja festiwalu Opera Rara w Krakowie

Ideą festiwalu Opera Rara jest zderzenie dwóch wizji opery: jej tradycyjnego oblicza oraz prowokacyjnych eksperymentów.

Konkurs Ziaja