Dzieje się - Sztuka

Magicznie oświetlony Kleczków w Europejskiej Stolicy Kultury!

2016-09-29 14:57:18 | Wrocław

Kleczków to jedno z wrocławskich osiedli, oddalone od centrum miasta o dwa kilometry. Dzielnica mimo wielkiego potencjału społecznego przez ostatnie lata została  trochę zapomniana przez kulturę. Tam wychowała się artystka Kamila Szczęsna i tam też realizuje swój projekt "Miejskie Mutacje", w ramach którego stworzyła lampy z transparentnej żywicy, które zostaną umieszczone w korytarzach kamienic. Projekt jest jednym z wydarzeń w ramach programu "Wrocław - wejście od podwórza".

Z obserwacji mieszkającej obecnie w Stanach Zjednoczonych artystki wynika, że Kleczków stał się miejscem, w którym mieszkańcy tracą poczucie przynależności i odpowiedzialności za przestrzeń publiczną. Niszczejące kamienice, dziurawe chodniki i zapomniane place zabaw sprawiły, że osiedle utraciło swoją atrakcyjność w oczach mieszkających tam ludzi. - Wierzę, że można tę sytuację zmienić. Kleczków jest osiedlem o niedocenionym potencjale. Ponieważ charakteryzuje się ono samowystarczalnością, nawiązują się więzi budowane na bazie lokalnych usług i handlu, operujących w ograniczonej przestrzeni. Dzięki temu wielu mieszkańców zna i niejednokrotnie przyjaźni się od pokoleń - podkreśla Kamila Szczęsna.

Zdaniem artystki ta specyficzna sytuacja może mieć duży wpływ na proces reintegracji oraz odbudowę poczucia wyjątkowości, a także odpowiedzialności za przestrzeń wspólną. Dlatego też właśnie na tym osiedlu Kamila Szczęsna postanowiła zrealizować swój projekt. W kamienicznych przedsionkach i korytarzach zostaną umieszczone lampy wykonane z transparentnej żywicy, które rozświetlą przestrzeń, niwelując poczucie zagrożenia. Stylistycznie będą one nawiązywały do ornamentalnych lamp zdobiących wnętrza w latach ich świetności; zastąpią niepasujące, brzydkie i w większości niedziałające oświetlenie.

Celem artystki, oprócz upiększenia przestrzeni jest przede wszystkim wzmocnienie więzi między mieszkańcami i odbudowanie poczucia wspólnoty i przynależności. W ramach działań wokół projektu zostały przeprowadzone warsztaty dla mieszkańców, które były okazją nie tylko do spontanicznych podwórkowych spotkań, ale także do poznania procesu produkcji lamp.

Spacer otwierający "Miejskie mutacje" odbędzie się 1 października br. o godz. 19:00 przy ul. Kraszewskiego 26. Na uczestników spaceru czeka świetlista niespodzianka! Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Zsa/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Kleczków, Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016, Miejskie Mutacje, Kamila Szczęsna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
entropia
Rusza projekt #entropiawdomu w ramach dystansu społecznego

Kolejne wydarzenie online prowadzone przez Galerię ENTROPIA.

najlepsze okładki polskich płyt 2020
Oto 30 najlepszych okładek płytowych z 2020 roku

Wkrótce dowiemy się, kto został zwycięzcą Konkursu 30/30.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w