Dzieje się - Sztuka

Już w maju Noc Muzeów we Wrocławiu 2020

2020-03-13 12:12:26 | Wrocław

Nikogo nie powinno zdziwić, że Wrocław – jako miasto, które w 2016 roku otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – organizuje 16 maja 2020 roku jedną z najpopularniejszych imprez związanych z kulturą: Noc Muzeów! To wydarzenie jest dokładnie tym, co człowiek wyobraża sobie, słysząc jego nazwę: jest to jedna noc w roku, podczas której otwarte są wszelkiej maści muzea, galerie sztuki, zabytki i instytucje kulturalne. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które będzie można wówczas odwiedzić i wydarzeń, w których będzie można uczestniczyć.

Noc Muzeów Wrocław

Noc Muzeów cieszy się dość dużą popularnością, jako że ta impreza jest organizowana już od ponad 20 lat! Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w 1997 roku w Berlinie i okazało się tak dużym sukcesem, że inne miasta w Europie również zaczęły je organizować – obecnie jest to ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwsza taka noc odbyła się w 2003 roku w Poznaniu, a następnie wydarzeniem zainteresowały się inne polskie miasta, w tym Wrocław.

Podczas wrocławskiej Nocy Muzeów - chociaż chodzi przede wszystkim o nocne zwiedzanie - niektóre miejsca będzie można obejrzeć już od rana. Większość placówek zostanie zamknięta dopiero w okolicach północy, a zarówno wstęp do nich, jak i udział w całej imprezie, będzie bezpłatny. Co prawda, żeby skorzystać z wejścia do części z tych obiektów, trzeba się będzie wcześniej zarejestrować, ponieważ program Nocy Muzeów obejmuje nie tylko samo zwiedzanie i oprowadzanie z przewodnikiem, ale też możliwość uczestniczenia w warsztatach, pokazach i innych wydarzeniach, organizowanych specjalnie na tę noc. Ponadto, zostanie zapewniona możliwość korzystania z darmowej komunikacji miejskiej, która będzie kursowała częściej niż tradycyjna komunikacja nocna.

Mimo że nie ma jeszcze dostępnej konkretnej listy instytucji, które przystąpią do wrocławskiej Nocy Muzeów, to o części z nich już wiadomo i są to zdecydowanie obiekty warte odwiedzenia! Jednym z takich miejsc będzie punkt widokowy Sky Tower. Dla wszystkich zafascynowanych widokami na panoramę Wrocławia możliwa będzie bezpłatna wizyta na tarasie, a wjazdy na górę będą się odbywały w godzinach 22.00 - 1.30. Punkt widokowy nie zostanie objęty rezerwacją, ale nadal będzie obowiązywać kolejka oraz maksymalna liczba osób na jeden wjazd – 50.

Oprócz możliwości wjazdu na taras, w trakcie trwania nocy będzie też można odwiedzić Muzeum Radia Wrocław – w program wliczają się zarówno wizyta w studiu samego radia, jak i zwiedzanie z przewodnikiem muzeum, na co będzie czas od godziny 21.00 do północy. Zorganizowany zostanie także Festiwal Malowania na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, podczas którego odbędą się wykłady, warsztaty i pokazy, związane z metodami i technikami malarskimi. Co więcej, Stadion Wrocław umożliwi w godzinach 22.00 - 00.00 zwiedzenie stadionu z przewodnikiem, przyjrzenie się z bliska murawie i szatni zawodników oraz wstęp na taras widokowy na trybunach.

Celem Nocy Muzeów jest nie tylko promocja polskiej sztuki i tradycji, ale także zapoznanie uczestników z eksponatami kultury w zachęcającej atmosferze – pod osłoną nocy, w otoczeniu miłośników sztuki, a niekiedy z możliwością zwiedzenia obiektów zazwyczaj niedostępnych. Ponadto, wzięcie udziału w tej imprezie może zachęcić zarówno do uczestnictwa w Nocy Muzeów w innych polskich miastach, jak i w całej Europie – przykładami takich miast są: Paryż, Berlin, Praga czy Amsterdam. Noc Muzeów jest niezwykłym i powszechnie lubianym doświadczeniem, dlatego zdecydowanie nie warto go przegapić!

JS

fot. Krzysztof Zatycki

Żródło: pik.wroclaw.pl

Słowa kluczowe: 16 maja, lista miejsc, atrakcje, wydarzenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Alternatywne postacie Disney Marvel
Z "Krainy lodu" do "Avengers" - zobacz wspaniałe przeróbki artysty [FOTO]

Z bajek Disneya krótka droga do filmów z MCU.

Kinomural 2019
Zbliża się Kinomural 2020 we Wrocławiu Wrocław

Obejrzymy m.in. dzieła powstałe we współpracy z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych oraz renomowaną uczelnią artystyczną z Chicago.

Przepompownia_Port_Miejski
18. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL pod tytułem "Wasteland" Wrocław

kino gatunkowe i pandemiczny niepokój - znamy identyfikację wizualną festiwalu.

Polecamy
Pop-art. Sztuka w reklamie
Pop-art. Sztuka w reklamie

Styl ten jest wykorzystywany w reklamie czy sztuce, a także w tworzeniu ubrań, dodatków, rzeczy codziennego użytku czy również bardzo powszechnie w wystroju wnętrz.

I Ty możesz tworzyć czasopismo kulturalne!
I Ty możesz tworzyć czasopismo kulturalne!

Dwutygodnik.com, internetowe pismo kulturalne wydawane przez Narodowy Instytut Audiowizualny, obchodzi swoje 3. urodziny. Z tej okazji redakcja zaprasza czytelników do stworzenia jubileuszowego, 80. numeru.

Ostatnio dodane
Alternatywne postacie Disney Marvel
Z "Krainy lodu" do "Avengers" - zobacz wspaniałe przeróbki artysty [FOTO]

Z bajek Disneya krótka droga do filmów z MCU.

Kinomural 2019
Zbliża się Kinomural 2020 we Wrocławiu Wrocław

Obejrzymy m.in. dzieła powstałe we współpracy z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych oraz renomowaną uczelnią artystyczną z Chicago.

Konkurs Ziaja