Byliśmy, gadaliśmy - Sztuka

Jesteś odważny? Zostań wolontariuszem na Brave

2011-06-03 13:02:13 | Wrocław

O bezpłatnych szkoleniach dla wolontariuszy w ramach projektu Brave Volunteer, o wolontariacie przy Brave Festival 2011 oraz korzyściach z bycia wolontariuszem rozmawiamy z Ewą Timingeriu – koordynatorką projektu wolontaryjnego w ramach Brave Festival -  festiwalu przeciw wypędzeniom z kultury, którego 7. edycja odbędzie się w dniach 2-8 lipca 2011 r. we Wrocławiu.

Na czym polega projekt Brave Volunteer?
Jest to projekt realizowany przez Brave Festival w partnerstwie z Komisją Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce w ramach obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu 2011. To przede wszystkim szkolenia dla wolontariuszy - z bardzo różnych dziedzin - podnoszące ich kwalifikacje jako obywateli, wolontariuszy i przyszłych pracowników. Część szkoleń jest dostępna dla wszystkich, część tylko dla wolontariuszy Brave Festival. Oferta szkoleń jest bardzo szeroka. Od zajęć dotyczących samego członkowstwa w wolontariacie, przez trening lidera, aż po tematykę ekologii, komunikacji międzykulturowej, pierwszej pomocy i metod aktywnej walki ze stresem, czy z profesjonalnej obsługi klienta.

W tym roku, podczas 7. edycji Brave Festival, projekt wolontaryjny bardzo się rozwinie. Jakie plany wiążą się z tą ewolucją?
Planujemy, aby wolontariat działał nie tylko bezpośrednio przy festiwalu, ale także między kolejnymi edycjami - od września do czerwca. Na początek będziemy chcieli rozpoznać z jednej strony aspiracje i obszary zainteresowań samych wolontariuszy, a z drugiej lokalne zapotrzebowanie na działania, którymi wolontariusze mogliby i chcieli się zająć.

Kto i jak może zostać wolontariuszem festiwalu?
Do wolontariatu Brave zapraszamy wszystkich, którzy chcą odpowiedzialnie podzielić się swoim czasem i energią,  by zaangażować się w Brave Festival, zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności. Głównym kryterium przyjęcia do wolontariatu Brave jest wysoka lub pełna dyspozycyjność. Do zgłaszania się zapraszamy młodzież szkolną (osoby niepełnoletnie muszą przedstawić zaświadczenie od opiekuna), studentów, absolwentów oraz osoby  dorosłe.

Jakie są zadania wolontariusza?
Wolontariat Brave to wolontariat festiwalowy, na razie jeszcze krótkoterminowy i bardzo intensywny. Podczas Brave Festival jest wiele rodzajów zadań wolontariackich wymagających różnych predyspozycji i umiejętności. Poszczególne grupy wolontariuszy będą pracować w różnych działach festiwalu, do których należą: centrum festiwalowe, wewnętrzne biuro festiwalowe, technika, logistyka, obsługa artystów, obsługa widowni,  klub festiwalowy, kino festiwalowe, PR i marketing oraz projekt Brave Kids. Co ważne, każdy z zaangażowanych wolontariuszy, zanim zacznie swoje działania, zobligowany jest przejść  szkolenie i/lub zostaje poinformowany o zakresie swoich obowiązków oraz ustala swój grafik dyżurów wraz z bezpośrednim koordynatorem.

Jakie korzyści wiążą się z członkowstwem w wolontariacie?
Korzyści związane są przede wszystkim z ideą Brave Festival. To już 7. edycja festiwalu prezentującego ludzi niegodzących się na wypędzenie z ich własnej tradycji, ludzi którzy mają odwagę kontynuować lub rekonstruować swoją kulturę i poszukiwać korzeni. Festiwalowi od dwóch lat towarzyszy projekt społeczno-edukacyjny Brave Kids, w ramach którego do Wrocławia  przyjeżdżają artystyczne grupy dziecięce z ubogich rejonów świata, które wspólnie z polskimi dziećmi pracują nad spektaklem, dzieląc się wzajemnie swym doświadczeniem artystycznym i życiowym. Możliwość kontaktu z odważnymi gośćmi festiwalu jest niesamowitym doświadczeniem – kształtującym świadomość i uczącym tolerancji. Oczywiście, bycie wolontariuszem, w zależności od stopnia odpowiedzialności i zaangażowania oraz obszaru pomocy wolontaryjnej jest też, a może i przede wszystkim, niepowtarzalną okazją do sprawdzenia siebie i zdobycia nowych umiejętności.

Czy przy tegorocznej edycji będą pracować wolontariusze z zagranicy?
Owszem – podobnie jak w zeszłym roku kilku z ponad setki naszych wolontariuszy to obcokrajowcy. W tym roku będą to  osoby np. z Anglii czy Grecji.

Czy w związku z tym w ramach wolontariatu przewidywane są wymiany międzynarodowe?

Do tego momentu napisaliśmy wspólnie 2  projekty dla 3 zeszłorocznych wolontariuszy na konkurs MSZ Wolontariat Polska Pomoc. Nasz wolontariusz wyjedzie do Peru. W przyszłym roku również przewidujemy partnerstwo w tym zakresie. Chętnie wesprzemy także inne osoby pragnące wyjechać na wolontariat zagraniczny - np. EVS - poprzez pomoc w pisaniu wniosku czy polecenie wolontariusza organizacji wysyłającej lub goszczącej.

Czy praca w wolontariacie trwa cały rok czy ogranicza się do okresu festiwalowego?

Do tej pory był to zasadniczo sam festiwal i pojedyncze zadania pomocowe w ciągu roku. Okres pracy wolontariusza jest ustalany przy podpisaniu umowy, ponieważ zależny jest od działu, w którym będzie pracował. Grafiki dyżurów będą ustalane z bezpośrednimi koordynatorami działów przed rozpoczęciem festiwalu. Tegoroczna edycja Brave Festival „ Maska” odbywa się w dniach 2-8.06.2011 r. i właśnie na ten okres przypada większość działań wolontariuszy. Jednak w celu przeszkolenia wolontariusz powinien być częściowo dyspozycyjny już od 20 czerwca. Wolontariat przy projekcie Brave Kids obejmuje okres 20.06-12.06. Dodatkowo, część zadań wolontariuszy – m.in. dystrybucja materiałów promocyjnych i zaproszeń, obsługa centrum festiwalowego, asysta w biurze festiwalowym – rozpoczyna się na początku i w połowie czerwca.  Niemniej, o ile na razie skupiamy się na działaniu okołofestiwalowym, o tyle od tej edycji chcemy dać wolontariuszom możliwość działania przez cały rok. Pomysł jest na razie w zalążku, ale planowane jest już spotkanie organizacyjne w tej sprawie.

Projekt Brave Volunteer  organizowany jest przez wrocławski Brave Festival w partnerstwie z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Szczegóły dotyczące wolontariatu przy Brave Festival dostępne są na stronie oficjalnej festiwalu.

Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniach Brave Volunteer pobierz formularz ze strony i odeślij na adres: wolontariat@bravefestival.pl. Więcej informacji na
tutaj

ip

Słowa kluczowe: Ewa Timingeriu wolontariat brave festival 2011 wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? - wrażenia po spektaklu "2016 Dokąd?" [FOTO]
Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? - wrażenia po spektaklu "2016 Dokąd?" [FOTO]

Spektakl Zbigniewa Preisnera to wspaniałe widowisko, stawiające ciekawe pytania.

Dzieła Warhola, Beuysa, Kiefera i innych w Pawilonie Czterech Kopuł [FOTO]
Dzieła Warhola, Beuysa, Kiefera i innych w Pawilonie Czterech Kopuł [FOTO] Wrocław

Kolekcja Marxa przybyła do Wrocławia. Zobacz wyjątkowe eksponaty!

Salam Iran, czyli SLOT "O wschodzie"
Salam Iran, czyli SLOT "O wschodzie"

O SLOT Fest Salam Iran opowiadają – Łukasz Kaleta, który pracuje przy organizacji festiwalu od początku jego istnienia i który odpowiada za jego program oraz Katarzyna Wąsala – iranistka, która dba o naukowo-merytoryczne zaplecze tej edycji.

Polecamy
Brzeg: zakończył się Festiwal Piosenki Francuskiej
Brzeg: zakończył się Festiwal Piosenki Francuskiej Wrocław

Scena w Brzeskim Centrum Kultury zmieniła się w paryską kawiarenkę, w którejw języku Moliera rozbrzmiewały najpiękniejsze piosenki.

Wanda Ziembicka-Has: Ja tylko głośno myślę
Wanda Ziembicka-Has: Ja tylko głośno myślę Wrocław

Wszędzie jej pełno. Jest wulkanem pomysłów. Pracuje w niezliczonej ilości miejsc. To właśnie list od niej zainspirował dyrektora Filharmonii Andrzeja Kosendiaka do rozpoczęcia akcji „Mój pierwszy raz”.

Ostatnio dodane
Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? - wrażenia po spektaklu "2016 Dokąd?" [FOTO]
Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? - wrażenia po spektaklu "2016 Dokąd?" [FOTO]

Spektakl Zbigniewa Preisnera to wspaniałe widowisko, stawiające ciekawe pytania.

Dzieła Warhola, Beuysa, Kiefera i innych w Pawilonie Czterech Kopuł [FOTO]
Dzieła Warhola, Beuysa, Kiefera i innych w Pawilonie Czterech Kopuł [FOTO] Wrocław

Kolekcja Marxa przybyła do Wrocławia. Zobacz wyjątkowe eksponaty!

Kupony i kody rabatowe