Dzieje się - Sztuka

Jarmark Jadwiżański w CK Zamek

2013-10-04 10:21:23 | Wrocław

Pojedynki rycerzy, warsztaty średniowiecznych rzemiosł, plenerowe spektakle, spotkanie z alchemikiem, fabularna gra terenowa, jarmark kupiecki czy wystawa dokumentująca rozwój średniowiecznej medycyny   –  to najważniejsze atrakcje Jarmarku Jadwiżańskiego, który tradycyjnie odbędzie się w pierwszą niedzielę października na terenach okalających Zamek Leśnicki.

Fantaści i rycerze
Można powiedzieć, że leśnickie Centrum Kultury „Zamek” przyciąga miłośników wszystkich wymiarów czasu. W czerwcu, podczas Dni Fantastyki, spotkamy tutaj osoby w futurystycznych uniformach i wyrazistych makijażach, których najbardziej interesuje to co dopiero się wydarzy, natomiast w październiku, podczas Jarmarku Jadwiżańskiego,  średniowiecznych rycerzy, wytworne damy, ulicznych grajków, linoskoczków, rzemieślników – miłośników przeszłości, a konkretnie wieków średnich.

Pojedynki rycerskie, strzelanie z łuku, warsztaty średniowieczne
W tym roku Opolskie Bractwo Rycerskie wraz z zaproszonymi gośćmi z Czech rozbiją swoje obozowisko na podzamczu. Walki rycerskie stanowią jedną z największych atrakcji całego Jarmarku. Poza pojedynkami zaciężnych, rycerze przygotują m.in. pokaz artylerii średniowiecznej, naukę miotania toporem, włócznią, strzelania z  łuku oraz cykl warsztatów rzemieślniczych: tkactwa, garncarstwa, pisania gęsim piórem, wyrobu papieru czerpanego.

Alchemia: pokazy, gra, warsztaty (woda w wino)
Motywem przewodnim tegorocznego Jarmarku będzie alchemia i alchemicy, w programie nie może zatem zabraknąć punktów związanych z wiedzą tajemną oraz praktykami z pogranicza nauki i magii. Mistrz Bartłomiej - rycerski alchemik – zaprezentuje sztuczki z pogranicza magii i chemii. Na terenie Parku Leśnickiego kilkuosobowe zespoły będą rywalizować podczas fabularnej gry terenowej pt. „Alchemia i alchemicy – początki nauk wielu”. Gra ma formułę bardzo otwartą, udział w  niej może wziąć praktycznie każdy uczestnik Jarmarku.

Najmłodsi uczestnicy imprezy poznają tajniki fizyki i chemii w trakcie interaktywnych pokazów al(chemicznych), w programie m.in. stworzenie sztucznej krwi oraz zamiana wody w ……wino !

Wystawa: „Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków”
W podziemiach zamkowych będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę poświęconą rozwojowi medycyny, w jej skład wchodzą kopie rękopisów i stare druki przybliżające dokonania starożytnych, średniowiecznych i nowożytnych medyków. Wśród eksponatów znajduje się m.in. pierwszy w Europie atlas anatomiczny „De humani corporis fabrica” Andreasa Vesaliusa z 1543 r., zawierający ryciny autorstwa Jana van Calcara, ucznia Tycjana. Wystawa będąca własnością Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk powstała w celu upamiętnienia przypadającej w tym roku 400 rocznicy przeprowadzenia pierwszej sekcji zwłok na terenie Rzeczypospolitej.

Spektakle: Teatr Jarmarczny oraz Grupa teatralna Te-O-Ka
Teatr Jarmarczny, Cives Glogoviae 1253 wiernie odtwarza teatr średniowieczny - przenosi nas w świat średniowiecznych historii między innymi za pomocą kukiełek, muzyki, zabytkowych tekstów. Na wzór dawnych teatrów objazdowych będzie działał przez cały czas trwania Jarmarku. W przerwach między występami, dzieci i dorośli będą mieli możliwość zapoznania się z historią teatru średniowiecznego, jak również nauczenia się pracy z lalką teatralną. Widzowie będą mogli także sami wziąć udział w zaimprowizowanych scenkach.

Natomiast w finale Jarmarku wystąpi Grupa teatralna Te-O-Ka ze spektaklem plenerowym „Malefica”. Jest  to intrygująca opowieść rodem ze średniowiecza – z czasów, kiedy wystarczyło tylko domniemanie o praktykowanie czarów, aby bezkarnie torturować i skazać na śmierć przez spalenie na stosie. W swojej budowie spektakl przypomina średniowieczne misterium, widzowie, uczestnicy towarzyszą aktorom, uczestniczą w pewnym wydarzeniu, nie oglądają widowiska, które dzieje się w z góry zaplanowanej przestrzeni...

Jarmark Kupiecki
Na tarasach zamkowych swoje stoiska rozstawią kupcy. W tym roku nabędziemy m.in. miody gatunkowe (lipowy, gryczany, nawłoci owy, wielokwiatowy, klonowo-rzepakowy), regionalne przysmaki, miody z dodatkami (z cynamonem, imbirem, chili, kokosem, orzechami i skórką pomarańczową, sezamem) produkty na bazie miodu pszczelego (słodycze, kosmetyki oraz propolis i pyłek kwiatowy),  wyroby hand-made: biżuteria, zabawki, drewniane tarcze, miecze, kutą broń białą wzorowaną na średniowiecznej.

ip

Słowa kluczowe: Jarmark Jadwiżański CK Zamek Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Festiwal Wysokich Temperatur 2021
Festiwal Wysokich Temperatur 2021 - znamy pierwsze szczegóły wydarzenia pod hasłem "Dzieło ognia"

Jak co roku, spotkamy się na licznych pokazach, warsztatach i interesujących wystawach.

Aleksander Bogomazow Portret Åźony Wandy Monastyrskiej
Malarstwo Aleksandra Bogomazowa - opowieść o sztuce "ukraińskiego Picasso"

Dzisiaj jego obrazy sprzedają się za miliony dolarów!

Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w