Dzieje się - Sztuka

Dwudziestu pięciu wspaniałych na wystawie "25/25"

2016-12-18 21:56:30 | Wrocław

15 grudnia we Wrocławskiej Galerii Miejskiej odbył się wernisaż wystawy jubileuszowej "25/25". Obrazy, rzeźby oraz instalacje dwudziestu pięciu różnych artystów można podziwiać od 16 grudnia 2016 do 18 stycznia 2017. Wstęp jest bezpłatny.

Wydarzenie jest podsumowaniem ćwierćwiecza istnienia Galerii Miejskiej. Z tej okazji kurator wystawy - Mirosław Jasiński postanowił wyeksponować różnorodne, aczkolwiek nowo powstałe dzieła. Miają one za zadanie przedstawienie historii miejsca, zmian w sferze sztuki, estetyki, strategii wystawienniczych czy w końcu, sposobów patrzenia i pisania o sztuce. 

Od początku swojego istnienia, tj. 10 lipca 1991 roku, galeria w swoich działaniach w sposób przewrotny odpowiadała na potrzeby środowiskowe i sytuacyjne społeczeństwa, będąc otwartą na pomysły oraz wpływy wystawianych tam twórców. W czasach chaosu i niestabilności nie narzucała form i tendencji. Pozwalała i nadal pozwala zarówno twórcom, jak i widzom odkrywać własne spojrzenie na sztukę i realizować potrzeby związane z jej odbiorem

Jako, iż jest to Galeria Miejska, dzieła w jej zbiorach nierzadko demonstrują przywiązanie do tradycji wrocławskiego konceptualizmu i sztuki nieobecnej. Otoczenie od lat ma również wpływ na tematykę i formę wystaw. Galeria Miejska jest w ciągłym procesie, dlatego też wystawa "25/25" skłania do refleksji na temat tego co było i jest, na temat zmian i tego co pozostaje niezmienne, będąc ponadczasowym. 

Z założenia niniejsza wystawa nie ma na celu wyłącznie ukazania wynikłej z praktyki linii artystycznej instytucji oraz rewizyjnego spojrzenienia na własną tradycję. Jest także wspomnieniem i próbą kodyfikacji tego, co zapisało się w historii miejsca.

25 wybranych twórców (tj. Maciej Albrzykowski, Marcin Berdyszak, Jan Chwałczyk, Tomasz Domański, Wanda Gołkowska, Alojzy Gryt, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Zdzisław Jurkiewicz, Wojciech Kaniowski, Teresa Klaman, Paulina Komorowska-Birger, Anna Kutera, Romuald Kutera, Christos Mandzios, Daria Milecka, Eugeniusz Minciel, Tomasz Niedziółka, Przemek Pintal, Leon Podsiadły, Barbara Ropelska, Janina Rudnicka, Marek Sienkiewicz Elżbieta Terlikowska, Zofia Tkaczyk, Maria Wrońska) na przestrzeni kilkudziesięciu lat  wielokrotnie wystawiało swoje prace w galerii lub też w szczególny sposób wpłynęło na propagowanie sztuki, nie tylko lokalnie.

Wiktoria Bień

fot. Marcin Berdyszak "Le danse macabre de terrorisme"-UP Gallery, Berlin,2016/materiały prasowe

Słowa kluczowe: 25/25 wystawa, wernisaż wrocław, Galeria Miejska we Wrocławiu, Wrocław sztuka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hilma af Klint
Hilma af Klint - poznajcie szwedzką matkę abstrakcji

To ona jako pierwsza odeszła od malarstwa przedstawiającego.

24-godzinny Zegar Słoneczny
24-godzinny Zegar Słoneczny - rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę w Krakowie

Znamy wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego.

Biennale
Startuje 19. Biennale Sztuki Mediów WRO REVERSO Wrocław

Sprawdźcie, co będzie się działo podczas finału Biennale Sztuki Mediów WRO REVERSO.

Polecamy
Port Miejski we Wrocławiu
Survival 2020: rusza nabór prac pod hasłem "Wasteland"

18. edycja jednego z najważniejszych przeglądów sztuki w Polsce odbędzie się w przepompowni ścieków Port Miejski we Wrocławiu.

Trampolina do kultury
Trampolina do kultury - bezpłatne warsztaty i szkolenia w CRZ Krzywy Komin Wrocław

Na wrocławian czekają zajęcia prowadzone przez profesjonalnych artystów.

Ostatnio dodane
Hilma af Klint
Hilma af Klint - poznajcie szwedzką matkę abstrakcji

To ona jako pierwsza odeszła od malarstwa przedstawiającego.

24-godzinny Zegar Słoneczny
24-godzinny Zegar Słoneczny - rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę w Krakowie

Znamy wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w