Dzieje się - Sztuka

Czy Słońce pochłonie Ziemię? Odpowiedź na wystawie "Red Giant" Zuzy Golińskiej

2020-10-19 12:09:34 | Wrocław

16 października 2020 we Wrocławiu odbyło się otwarcie wystawy Red Giant obiecującej polskiej artystki Zuzy Golińskiej. Z powodów epidemicznych grupowe oprowadzenie zostało odwołane i nie odbyła się część oficjalna otwarcia. Jednak od godziny 18 w przestrzeni wystawy czekały na gości kuratorka ekspozycji (Joanna Kobyłt) i Zuza Golińska. Wystawę można będzie zobaczyć w Muzeum Współczesnym Wrocław do 25 stycznia 2021 roku.

Zuza Golińska, „Red Giant”

Zuza Golińska - artystka wizualna, laureatka pierwszej nagrody w Gdańskim Biennale Sztuki. W 2015 roku była nominowana do europejskiej nagrody StartPoint Prize. W 2018 roku Zuza wygrała konkurs ArtePrize w Londynie. Swoje prace artystka pokazywała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, Narodni Galerie w Pradze, Delfina foundation, PLATO Ostrava i wielu innych. Obecnie jej instalacja prezentowana jest na Triennale w Yokohamie 2020.

Wystawa “Red Giant” jest poświęcona pytaniom, na które nadal nie mamy dokładnej odpowiedzi. Czy zmiany klimatyczne są nieuniknione? Czy Słońce pochłonie Ziemię? Czy z postępem automatyzacji człowiek znajdzie swoje miejsce w świecie robotów? Współpracując z robotnikami fabryk, Zuza wykorzystuje  ich wiedzę z tej przyczyny, że w czasie przyszłym może ona być na wagę złota. Przy tworzeniu swoich prac artystka używa zasoby z zakładów produkcyjnych, których przyszłość jest niewyjaśniona.  Artystka daje drugie życie rzeczom, które już nie nadają się do użytku.

Jednak czy nie będzie człowieczeństwo w niedługim okresie podobne do takich niepotrzebnych detali? Czy wszyscy będą w stanie się realizować? Czy nie będziemy mieli poczucia, że jesteśmy niepożądani? W świecie, o którym mówi Zuza Golińska, przyszłość maszyn i intelektu sztucznego zbliża się wielkimi krokami. Susze, pożary i brak wody w dużym stopniu zmienią układ życia miliardów ludzi. Znalezienie równowagi pomiędzy rozwojem technicznym i istnieniem w zgodzie z naturą jest aktualnym wyzwaniem.

Red Giant nawiązuje do jej projektu “Słońca”. Cywilizacyjny rozwój człowieka nie byłby możliwy, gdyby nie energia słoneczna. Słońce dało nam życie, posłużyło rozkwitu rolnictwa i handlu . Jednak we współczesnych realiach nadprodukcji i nadmiernej żądzy nabywania musimy pomyśleć do czego prowadzi nas ta nierozsądność.

Czerwony olbrzym to gwiazda, która jest na ostatnim etapie swojej ewolucji, zwiększa wtedy promień, a jej barwa zmienia się w odcieniach czerwieni. Jednocześnie emituje jasność 3 tysiące razy większą od innych gwiazd. Za około 5 miliardów lat Słońce wejdzie w fazę końcową i prawdopodobnie pochłonie najbliższe mu planety Układu Słonecznego – Merkurego, Wenus i Ziemię. Koniec planety, na której żyjemy, jest jedynie kwestią czasu.

Zapraszamy na ekspozycję “Red Giant” na parterze Muzeum Współczesne Wrocław, żeby pomyśleć nad przekazem artystki i pożytecznie spędzić wolny czas.

OM

Fot. główne: zdjęcia z produkcji prac na wystawę, dzięki uprzejmości artystki / materiały prasowe

Fot. 2: Olga Makarova

źródło: https://muzeumwspolczesne.pl/mww/wystawy/red-giant-zuza-golinska/

Słowa kluczowe: ekspozycja, MWW, instalacja, Muzeum Współczesne Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Mikser Sztuki
Mikser Sztuki - trwa konkurs dla osób z duszą artysty

Zwiedzaj wirtualnie muzea i miksuj na wolnych licencjach!

Przeglądu Sztuki SURVIVAL 2021
Znamy program 19. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-29 czerwca w Kotłowni - budynku legendarnego Pafawagu.

BoÅźna Wydrowska
Artystyczna Podróż Hestii - znamy laureatki 19. i 20. edycji konkursu

Sprawdźcie, do kog trafiły nagrody z dwóch edycji!

Polecamy
DO CZYSTA / THE CLEANER wystawa Mariny Abramowić w Toruniu - relacja

Wystawa trwa od 8 marca do 11 sierpnia 2019 roku w Toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Gabinet - instalacja
"Gabinet" - instalacja multimedialna pod Halą Stulecia we Wrocławiu [WIDEO] Wrocław

Do zobaczenia będzie instalacja artystyczno-filmową, zaprezentowana w formie trzyczęściowego konteneru-labiryntu.

Ostatnio dodane
Konkurs Mikser Sztuki
Mikser Sztuki - trwa konkurs dla osób z duszą artysty

Zwiedzaj wirtualnie muzea i miksuj na wolnych licencjach!

Przeglądu Sztuki SURVIVAL 2021
Znamy program 19. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-29 czerwca w Kotłowni - budynku legendarnego Pafawagu.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w