Dzieje się - Sztuka

Bożena Biskupska w Galerii FORUM + w CK ZAMEK

2005-12-11 00:00:00 | Wrocław

Bożena Biskupska w Galerii FORUM + w CK ZAMEK

14 grudnia w środę o godz. 18:00 w Galerii FORUM + w CK ZAMEK odbędzie się wernisaż prac Bożeny Biskupskiej  - Zapis Ideii, rejestracja zwielokrotniona.

Na leśnickiej wystawie artystka zaprezentuje prace z serii Wytyczanie obrazu in Situ.

Bożena Biskupska urodziła się w Warszawie w 1952 roku, studiowała w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu w latach 1970-1972, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1972-1976, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracownie malarstwa prof. T.Dominika. Od kilku lat zarówno w rzeźbie, jak i w malarstwie, zajmuje się problemem wyznaczania przestrzeni w/przez działo sztuki. Artystka brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz w pokazach indywidualnych, indywidualnych m.in. w Danii, we Francji, na Węgrzech, we Włoszech (Biennale Biennale Wenecji i Padwie) w Luksemburgu, W Niemczech, Niemczech USA (Atlanta, Chicago, Washington). Jej prace znajdują się w  kolekcjach muzealnych oraz zbiorach prywatnych w Polsce i na świecie.

Twórczość Bożeny Biskupskiej wypływa z awangardy polskiej XX wieku, szczególnie z nurtu ekspresji eschatologicznej, obecnej w sztuce powojennej naszego kraju. Początkowo figuratywna forma przedstawienia w malarstwie, rzeźbie oraz instalacjach (1976-1992) z biegiem lat ulega uproszczeniu. Zaznacza się dążenie artystki do unifikacji środków wyrazu. Powstaje rodzaj osobistego symbolu, antropoidalny kształt „jednonogiego” odczłowiecza staje się znakiem.

 W pracach Biskupskiej rodzi się rytmiczny moduł, sekwencja powtarzalnego kształtu. Staje się on, obok linii, podwaliną własnego, oryginalnego języka artystycznego B.Biskupskiej, po wyzwoleniu się ze szkoły metafory i sztuki egzystencjalnej. W 1995 roku rozpoczyna pracę nad serią Wytyczanie obrazu. Linia, podstawowy element rysunku, pełni w tym procesie role bazową. Cykl Wytyczanie obrazu (1995-2005) jest bez wątpienia cyklem wytyczającym formalną i mentalną cezurę twórczości artystki.

 W Galerii FORUM + B.Biskupska prezentuje kolejny zapis z serii Wytyczanie obrazu In Situ. Przestrzenią wewnętrzną dzieła staje się fizyczna przestrzeń galerii w XVIII wiecznym Zamku we Wrocławiu. Początkowa idea serii zawarta w strukturze siedmiu kolumn zapisanych siedmioma znakami na betonowych kaflach przechodzi kolejne metamorfozy, zmieniając medium, od obrazu fotograficznego, zapisu wideo po ulotną projekcję multimedialną uzupełnioną dźwiękiem.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • GRATULACJE [0]
    JOAHIM
    2006-11-30 17:15:37
    PANI BOŻENNO GRATULUJĘ KONSEKWENCJI TWÓRCZEJ, OD LAT JEST DLA MNIE PANI WIELKIM AUTORYTETEM.
  • ukłon w stronę wielkiej artystki i wspaniałego człowieka [0]
    Henryka
    2006-03-17 16:57:08
    podziwiam pania od zawsze
Zobacz także
Polecamy
Taniec, Henri Matisse
Motyw radości w obrazie "Taniec" Henriego Matisse'a

Obraz powstał na zlecenie zamożnego, rosyjskiego przedsiębiorcy. Co dokładnie przedstawia?

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w