Dzieje się - Sztuka

Japonia we Wrocławiu

2009-04-07 09:12:48 | Wrocław
 Ósma edycja spotkań polsko-japońskich „JAPONIA WCZORAJ I DZIŚ: kultura, sztuka, gospodarka”, rusza już 17 kwietnia we Wrocławiu.        

Różnice kulturowe między mieszkańcami Europy i Azji są znaczące. Nawet w erze globalnej wioski, gdzie wszyscy jesteśmy wirtualnymi sąsiadami, jest to zderzenie dwóch, mimo wszystko, odmiennych światów. Duża mobilność współczesnych ludzi, praca w zagranicznych filiach japońskich koncernów, znajomi poznani podczas wakacyjnych wojaży – pozwalają nam bezpośrednio zetknąć się z Japonią i Japończykami. Aby z tych kontaktów wynieść jak najwięcej lub też przygotować się do nich jak najlepiej, warto poszerzać swoją wiedzę na temat japońskiej kultury i tworzących ją ludzi.

Otwartość na zrozumienie innych kultur jest kluczem do rozumienia nas samych. Ucząc się wzajemnie od siebie mamy szansę na wspaniały dialog. Dlatego jak w poprzednich latach, tak i w tym roku spotkania polsko–japońskie zostały objęte patro-natem honorowym Ambasady Japonii oraz zostały zaliczone do wydarzeń towarzyszących obchodom 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

Tegoroczne spotkania zasługują na szczególną uwagę, ponieważ wprowadzają tematy, które jeszcze nie pojawiały się podczas poprzednich edycji. Trzonem wydarzeń będą interaktywne wykłady, których tematami będą m.in.: sake, tradycje kulinarne, kobiety we współczesnej Japonii, rodzina cesarska, rola tradycji w dzisiejszym życiu, lalki kokeshi, malarstwo tuszem (suibokuga). Nie zabraknie też zajęć warsztatowych: chętni będą próbować swych sił w tworzeniu ceramicznych naczyń techniką raku, a dzieci wezmą udział w grach i zabawach prowadzonych przez japońskie rodziny.

Spotkaniom będzie towarzyszyć wystawa odnalezionych niedawno fotografii wykonanych w Japonii w roku 1934 przez Ze’eva Aleksandrowicza z Krakowa.

Wszystkie wykłady i zajęcia w ramach spotkań odbywają się w Ratuszu oraz w Mediatece i są bezpłatne.

>>> Szczegółowy program

JJ/ip
Słowa kluczowe: Japonia, Kultura Japonii, Wrocław, kimono, raku, haiku, Mediateka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w