Dzieje się - Sztuka

21. Przegląd Sztuki Survival w Zajezdni Popowice

2023-02-17 11:28:44 | Wrocław

Tegoroczna 21. edycja Przeglądu Sztuki Survival odbędzie się pod hasłem "Erzac", które nawiązuje do czasów komunistycznej Polski oraz podziałów klasowych pod rządami totalitarnymi i autorytarnymi. Zgłoszenia na realizacje artystyczne przyjmowane są jeszcze do 28 lutego. Po tym terminie kuratorzy wybiorą projekty, które odwiedzający będą mogli zobaczyć od 23 do 27 czerwca 2023 roku w Zajezdni Popowice. 

Zobacz również: Zobacz eksponaty z 19. edycji przeglądu sztuki SURVIVAL [FOTO]

21. edycja Przeglądu Sztuki Survival

21. edycja Przeglądu Sztuki Survival w opuszczonej zajezdni tramwajowej

Odbywający się co roku Przegląd Sztuki Współczesnej Survival znany z tego, że organizowany jest w postindustrialnych przestrzeniach miasta, jak opuszczone fabryki, zakłady i instytucje, ogłosił swoją kolejną odsłonę. Tegoroczna 21. edycja tego wydarzenia odbędzie się w zabytkowej, niedziałającej już Zajezdni Popowice przy ul. Legnickiej 65, która powstała w 1901 roku jako pierwsza zajezdnia Wrocławskiego Towarzystwa Kolei Publicznej obsługująca tramwaje elektryczne. Teren obejmuje niemal 7 tysięcy metrów kwadratowych, na których znajdują się m.in. 2 niedziałające hale postojowe, opuszczone budynki administracyjne, hale warsztatowe i magazyn. Na jej terenie przetrwało wiele oryginalnych elementów oraz zabytkowych wozów tramwajowych. Dzisiaj jest jednym z najcenniejszych w Europie obiektów związanych z komunikacją miejską.

Hasło przewodnie "Erzac"

Tegoroczny Survival odbędzie się pod hasłem przewodnim "Erzac", do którego będą się odwoływać pokazywane realizacje artystyczne. Słowo to pochodzi z języka niemieckiego (ersetzen) i oznacza "zastąpić". Wyraża coś zastępczego gorszej jakości, podróbkę. Może to być przedmiot lub jakaś czynność, która odbiega jakością od oryginału, jednak ma z nią cechy wspólne. Wyrażenie to do użytku weszło podczas II wojny światowej w większości krajów zaangażowanych w konflikt. Erzaciem nazywano wszystkie rzeczy codziennego użytku niezbędne do przeżycia jak produkty spożywcze, ubrania, benzyna itd. Słowem tym określano także np. pracę kobiet, które zastąpiły mężczyzn powołanych na front w górnictwie, komunikacji czy fabrykach, ponieważ uważano, że nie nadają się do tego typu zajęć.

"Erzac" to jeden z symboli czasów wojen i kryzysów, podczas których wypuszczano podróbki praktycznie wszystkiego, także wolnych mediów. Wykorzystywano go do podtrzymywania spokojnych nastrojów społecznych "zamydlając" oczy osobom z niższych warstw społecznych. Uprzywilejowane ekonomicznie grupy nie musiały sięgać po podróbki, dlatego erzac zawsze był manifestacją podziałów klasowych.

Czym jest Survival?

Coroczny Przegląd Survival to sztuka realizowana poza instytucajami wystawienniczymi, w porzuconych miejscach użyteczności publicznej i na otwartych przestrzeniach. Kontekst sytuacyjny ma duży wpływ na sposób odbioru oraz interpretacji przez widza, który poza murami instytucji kulturalnych, w naturalnym dla siebie środowisku ma okazje bezpośredniej konfrontacji z niezrozumiałą często sztuką współczesną. Organizatorzy Przeglądu próbują wprowadzić problemy podnoszone przez młodych artystów do żywego dyskursu, który nie zostanie zamknięty w ścianach muzeów i galerii.

20. Przegląd Sztuki SURVIVAL | PIGUŁY | film podsumowujący

MS

fot. materiały prasowe

źródło: survival.art.pl

Słowa kluczowe: wystawa, przegląd sztuki survival 2023,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowy mural Banksy'ego zdemontowany przez robotników

Artysta potwierdził autentyczność dzieła na swoim Instagramie.

Ranny anioł, Hugo Simberg
"Ranny anioł" Hugo Simberga - zagadkowa symbolika obrazu fińskiego artysty

Przyjrzyjmy się obrazowi o niezwykle tajemniczej wymowie.

Wawel podziemny cz. 1
Wawel podziemny część 1. - nowa trasa stała pod wschodnim skrzydłem Zamku

To złożony i innowacyjny projekt wystawienniczy, archeologiczny i architektoniczno-budowlany.

Polecamy
Behemoth
Behemoth promuje najnowszą płytę wystawą sztuki

Premierze albumu "I Loved You At Your Darkest" towarzyszy wystawa fotografii i obrazów.

Wrocławska Galeria NeonÃłw
Wrocławska Galeria Neonów rozbłysła ponownie Wrocław

Zabytkowe neony znów cieszą oko wrocławian i turystów.

Ostatnio dodane
Nowy mural Banksy'ego zdemontowany przez robotników

Artysta potwierdził autentyczność dzieła na swoim Instagramie.

Ranny anioł, Hugo Simberg
"Ranny anioł" Hugo Simberga - zagadkowa symbolika obrazu fińskiego artysty

Przyjrzyjmy się obrazowi o niezwykle tajemniczej wymowie.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w