Dzieje się - Sztuka

18. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL pod tytułem "Wasteland"

2020-07-01 11:05:11 | Wrocław

Znamy oficjalny plakat pełnoletniego już Przeglądu Sztuki SURVIVAL 2020 we Wrocławiu – jednego z najważniejszych przeglądów sztuki współczesnej w Polsce. Identyfikacja wizualna autorstwa Łukasza Palucha odnosi się nie tylko do lokalizacji i znaczącego hasła wydarzenia ("Wasteland"), ale i nastrojów społecznych. Tegoroczny plakat powstał w momencie wybuchu pandemii – jest więc emocjonalnym odbiciem niepokoju towarzyszącego społecznej izolacji.

18. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL

18. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL

18. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL miała rozpocząć się 26 czerwca, ale w związku z sytuacją epidemiczną przeniesiona została na jesień i odbędzie się w dniach 10-13 września w niedostępnej na co dzień przepompowni Port Miejski przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Punktem wyjścia dla tegorocznej identyfikacji wizualnej jest “Wasteland” – hasło przewodnie 18. edycji Przeglądu. To nawiązanie do opublikowanego w 1922 roku najbardziej znanego utworu Thomasa Stearnsa Eliota. “Ziemia jałowa” (“The Waste Land”) to fundamentalne dzieło modernistycznej poezji, w którym wojenna trauma, cytaty ze światowej literatury i codzienne odgłosy splatają się, tworząc obraz świata naznaczonego przemijaniem, pełnego niepokoju i sponiewieranej kultury. Eliot kończył “Ziemię jałową” w trakcie leczenia załamania nerwowego, przebywając w nadmorskim Margate. “Wasteland” stara się przyglądać jątrzącym w „Ziemi jałowej" punktom zapalnym, które i dziś zdają się wskazywać niepewność, naznaczać zmianę, badać pamięć i kwestionować odrodzenie, a przyszłość trzymać na dystans, pod znakiem zapytania.

Identyfikacja SURVIVALU – inspirowana plakatami kina grozy – przedstawia aranżowany widok z wnętrza przepompowni Port Miejski – tegorocznej lokalizacji Przeglądu. Niedostępna na co dzień przepompownia ścieków powstała w latach 1898-1901 na cyplu ulokowanym wzdłuż nabrzeża Odry. Przez ponad 100 lat była kluczowym elementem rozbudowanego, ekologicznego systemu oczyszczania ścieków – jednego z najstarszych w Europie – uruchomionego w 1881 roku. Budynek przepompowni zaprojektowali znani wrocławscy architekci Richard Plüddemann i Karl Klimm. Do dziś przetrwał on w niemal nienaruszonym stanie. To w nim kilkudziesięciu artystów zaprezentuje swoje prace.

SURVIVAL to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej poza instytucjami wystawienniczymi. Ambicją organizatorów Przeglądu jest wprowadzenie podnoszonych przez młodą współczesną sztukę problemów do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji. Artyści SURVIVALU podejmują wyzwanie miejskiej dżungli, realizując swoje projekty w miejscach porzuconych,  w gmachach publicznych i na otwartych przestrzeniach. Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się z rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę.

Na stronie http://archiwum.arttransparent.org dostępne jest archiwum wszystkich dotychczasowych edycji SURVIVALU.

Organizatorem Przeglądu Sztuki SURVIVAL jest Fundacja Art Transparent. Przegląd jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław. Partner Strategiczny: MPWiK Wrocław S.A

Kuratorzy: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Miśniakiewicz, Ewa Pluta; kurator Sceny Dźwiękowej: Daniel Brożek

Więcej informacji: www.survival.art.pl

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Wrocław, 2020, termin, wystawa, warsztaty, program, identyfikacja wizualna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Murale we Wrocławiu, których mogliście nie widzieć [lipiec 2020]

Street art jest tworzony dla każdego przechodnia, a Wrocław słynie z kreatywności. Przeczytaj o muralach!

Daphnia giving birth
Polak zrobił najlepsze zdjęcie mikroskopowe świata

Fotografia rodzącej dafni autorstwa Marka Misia nagrodzona w konkursie Wiki Science Competition.

Maszyna szyfrująca zwana Enigmą do zobaczenia w Polsce

Enigma z londyńskiego Instytutu Piłsudskiego trafi do Muzeum Historii Polski.

Polecamy
Ekologiczny festiwal we Wrocławiu
Ekologiczny festiwal we Wrocławiu Wrocław

Ekologia, recycling, zdrowy tryb życia to pojęcia, które stają się coraz popularniejsze wśród społeczeństwa. W myśl ich szerzenia się w całej Europie we Wrocławiu odbędzie się Festiwal "Myśl eko, żyj eko”.

Jak mógł wyglądać Wrocław? Zobacz VOID w Muzeum Współczesnym Wrocław
Jak mógł wyglądać Wrocław? Zobacz VOID w Muzeum Współczesnym Wrocław Wrocław

21 października, w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można zobaczyć niezrealizowane koncepcje zagospodarowania powojennych, wrocławskich pustek. Jak mógłby wyglądać Wrocław, gdyby plany doprowadzono do końca?

Polecamy
Ostatnio dodane
Murale we Wrocławiu, których mogliście nie widzieć [lipiec 2020]

Street art jest tworzony dla każdego przechodnia, a Wrocław słynie z kreatywności. Przeczytaj o muralach!

Daphnia giving birth
Polak zrobił najlepsze zdjęcie mikroskopowe świata

Fotografia rodzącej dafni autorstwa Marka Misia nagrodzona w konkursie Wiki Science Competition.