Dzieje się - Sztuka

18. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL pod tytułem "Wasteland"

2020-07-01 11:05:11 | Wrocław

Znamy oficjalny plakat pełnoletniego już Przeglądu Sztuki SURVIVAL 2020 we Wrocławiu – jednego z najważniejszych przeglądów sztuki współczesnej w Polsce. Identyfikacja wizualna autorstwa Łukasza Palucha odnosi się nie tylko do lokalizacji i znaczącego hasła wydarzenia ("Wasteland"), ale i nastrojów społecznych. Tegoroczny plakat powstał w momencie wybuchu pandemii – jest więc emocjonalnym odbiciem niepokoju towarzyszącego społecznej izolacji.

18. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL

18. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL

18. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL miała rozpocząć się 26 czerwca, ale w związku z sytuacją epidemiczną przeniesiona została na jesień i odbędzie się w dniach 10-13 września w niedostępnej na co dzień przepompowni Port Miejski przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Punktem wyjścia dla tegorocznej identyfikacji wizualnej jest “Wasteland” – hasło przewodnie 18. edycji Przeglądu. To nawiązanie do opublikowanego w 1922 roku najbardziej znanego utworu Thomasa Stearnsa Eliota. “Ziemia jałowa” (“The Waste Land”) to fundamentalne dzieło modernistycznej poezji, w którym wojenna trauma, cytaty ze światowej literatury i codzienne odgłosy splatają się, tworząc obraz świata naznaczonego przemijaniem, pełnego niepokoju i sponiewieranej kultury. Eliot kończył “Ziemię jałową” w trakcie leczenia załamania nerwowego, przebywając w nadmorskim Margate. “Wasteland” stara się przyglądać jątrzącym w „Ziemi jałowej" punktom zapalnym, które i dziś zdają się wskazywać niepewność, naznaczać zmianę, badać pamięć i kwestionować odrodzenie, a przyszłość trzymać na dystans, pod znakiem zapytania.

Identyfikacja SURVIVALU – inspirowana plakatami kina grozy – przedstawia aranżowany widok z wnętrza przepompowni Port Miejski – tegorocznej lokalizacji Przeglądu. Niedostępna na co dzień przepompownia ścieków powstała w latach 1898-1901 na cyplu ulokowanym wzdłuż nabrzeża Odry. Przez ponad 100 lat była kluczowym elementem rozbudowanego, ekologicznego systemu oczyszczania ścieków – jednego z najstarszych w Europie – uruchomionego w 1881 roku. Budynek przepompowni zaprojektowali znani wrocławscy architekci Richard Plüddemann i Karl Klimm. Do dziś przetrwał on w niemal nienaruszonym stanie. To w nim kilkudziesięciu artystów zaprezentuje swoje prace.

SURVIVAL to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej poza instytucjami wystawienniczymi. Ambicją organizatorów Przeglądu jest wprowadzenie podnoszonych przez młodą współczesną sztukę problemów do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji. Artyści SURVIVALU podejmują wyzwanie miejskiej dżungli, realizując swoje projekty w miejscach porzuconych,  w gmachach publicznych i na otwartych przestrzeniach. Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się z rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę.

Na stronie http://archiwum.arttransparent.org dostępne jest archiwum wszystkich dotychczasowych edycji SURVIVALU.

Organizatorem Przeglądu Sztuki SURVIVAL jest Fundacja Art Transparent. Przegląd jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław. Partner Strategiczny: MPWiK Wrocław S.A

Kuratorzy: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Miśniakiewicz, Ewa Pluta; kurator Sceny Dźwiękowej: Daniel Brożek

Więcej informacji: www.survival.art.pl

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Wrocław, 2020, termin, wystawa, warsztaty, program, identyfikacja wizualna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w