Konferencje
Panel dyskusyjny "Droga ku tolerancji"

Panel dyskusyjny "Droga ku tolerancji"

  • 2018-11-11, , godzina 17:00
  • Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław

Opis

Fundacja „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”, jak co roku, organizuje panel dyskusyjny  „Droga ku tolerancji”. W tym roku tematem panelu będzie „Wielowyznaniowa Polska u progu niepodległości” a sam panel odbędzie się 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Ideą odbywających się co roku spotkań z cyklu „Droga ku tolerancji” jest   budowanie przestrzeni do dyskusji o wzajemnym szacunku wyznawców różnych religii, osób należących do różnych kultur i tradycji. W dysputach o budowaniu mostów między ludźmi, zasypywaniu rowów nienawiści, ksenofobii i nietolerancji uczestniczą  wybitni intelektualiści, nauczyciele akademiccy, księża lub parlamentarzyści, reprezentujący cztery konfesje i tradycje, tj.: luterańską, żydowską, rzymskokatolicką i prawosławną. Dyskusje panelowe mają formułę otwartą, co oznacza, że zapraszamy na nie do Synagogi Pod Białym Bocianem każdego, komu bliska jest idea wzajemnego szacunku w wielokulturowym Wrocławiu, Polsce, Europie.

W tym roku przypada 100-lecie Niepodległości Polski, więc również panel „Droga ku tolerancji” w oczywisty sposób nawiązuje do wielowyznaniowej Polski, jaka powstała po okresie zaborów i „Wielkiej Wojnie”. Tworzące się z ruin państwo polskie musiało pokonać wiele problemów, będących spuścizną po zaborcach, w tym stworzyć fundamenty dla wielokulturowego społeczeństwa, przekształcającego się w jeden naród – obywateli II Rzeczypospolitej.

11 listopada o 17:00 w Synagodze Pod Białym Bocianem znakomici paneliści wymienią poglądy i podzielą się swoją wiedzą na temat trudnych problemów Polski wielu wyznań i kultur u progu jej Niepodległości. Dyskusję poprowadzi dr Łukasz Kamiński – polski historyk pracujący na Uniwersytecie Wrocławskim, specjalizujący się w najnowszej historii Polski; w latach 2009–2011 dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, następnie do 2016 prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Gośćmi tegorocznego panelu będą:

prof. dr hab. Antoni Mironowicz z Uniwersytetu w Białymstoku, specjalista w zakresie stosunków narodowościowych i etnicznych w Europie Środkowo-Wschodniej,  

prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow  z Zakładu Historii XX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,

dr Kamil Kijek z Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk i socjolog zajmujący się dziejami Żydów Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX wieku,
    
dr Tomasz Szyszlak z Zakładu Badań Wschodnich na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.
    


Polecamy
Ostatnio dodane
dietetyka studia
Modyfikacja programów studiów II stopnia na kierunku dietetyka w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

Uczelnia ta dopasowuje ofertę kształcenia do potrzeb zmieniającego się rynku oraz potrzeb rozwoju gospodarki.

studia rekrutacja
Uczelnia Łazarskiego zaczyna rekrutację na rok akademicki 2024/25

Zaktualizowano ofertę, mając na uwadze zmieniające się potrzeby i oczekiwania potencjalnych pracodawców.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.