Wykłady otwarte
Otwarte warsztaty krótkofalarskie

Otwarte warsztaty krótkofalarskie

  • 2016-03-17, , godzina 18:00
  • Sala szkoleniowa Sektor3, ul. Legnicka 65, Wrocław

Opis

W dobie powszechnej dostępności środków masowej komunikacji (telefony komórkowe, internet) posiadanie własnej radiostacji dla łączności z innymi wydaje się anachronizmem. Kto tego jeszcze używa (poza służbami...)?
Okazuje się że kilkunastotysięczna rzesza polskich krótkofalowców ma się całkiem dobrze i ciągle się rozwija.

Nawiązywanie łączności radiowej dla przekazania wiadomości już dawno przestało być jedynym celem łączności
krótkofalarskich. Do tego celu znacznie lepiej nadają się komórki, maile, facebook... Czym więc zajmują się krótkofalowcy?
To proste: realizacją własnych zainteresowań... Nowe technologie, nauka i edukacja, sport i zabawa oraz łączność kryzysowa - to podstawowe dziedziny związane z nowoczesnym krótkofalarstwem. Jeśli zobaczycie gdzieś na dachach dziwne anteny, to mogą być urządzenia radioamatora, który wymienia właśnie dane ze stacją kosmiczną (ISS -Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) albo przeprowadza próby odbicia sygnału radiowego od Księżyca.

Krótkofalowcy wykorzystują radio jako medium komunikacji nie tylko między sobą, ale również między komputerami. To nic dziwnego - przecież każdy telefon komórkowy to zwykła radiostacja i sieć przekaźników. Tak samo internet: routery WiFi, łącza Bluetooth - to są miniaturowe radiostacje!

Ale co będzie, jak nam to wszystko wyłączą... Niemożliwe? Ależ jak najbardziej możliwe! Pamiętacie trzęsienia ziemi na Haiti albo tsunami w Tajlandii? Tam właśnie krótkofalowcy odegrali zasadniczą rolę w pierwszych dniach po katastrofie, zapewniając doraźną łączność radiową z obszarami dotkniętymi klęską. Ukraińscy krótkofalowcy też mieli co robić, kiedy nagle przestały działać komórki i internet... W czasie wrocławskich powodzi 1997 i 2010 roku, dolnośląscy krótkofalowcy także odegrali niemałą rolę w zapewnieniu łączności z  trudno dostępnych miejsc.

Radioamatorzy korzystają z kilkudziesięciu pasm radiowych, przydzielonych w ramach międzynarodowych uzgodnień pomiędzy rządami krajów, należących do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). Aby legalnie używać tych częstotliwości, trzeba mieć pozwolenie radiowe, a wcześniej zdać państwowy egzamin. Do egzaminu można się przygotować samodzielnie, ale warto wziąć udział w kursie krótkofalarskim  - otwartych warsztatach, gdzie prowadzący przystępnie wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane z przygotowaniem do egzaminu.

Kurs krótkofalarski, organizowany przez Polski Związek Krótkofalowców,  jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 marca o godz. 18:00 w sali szkoleniowej Sektor3 we Wrocławiu, przy ul. Legnickiej 65. Kurs zakończy się egzaminem państwowym na świadectwo radiooperatora, uprawniające do otrzymania pozwolenia radiowego w Polsce i wielu innych krajach.

Wszelkich szczegółów można dowiedzieć się z wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/824760927650324/

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

Popularne