Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Wybierasz uczelnię? Zobacz, jak sfinansować studia i uzyskać pożyczkę studencką

2019-07-16 14:24:10 | Wrocław

Wyższe wykształcenie jak i doświadczenie nadal stanowią wysoką wartość dodaną, kiedy pojawiamy się na rynku pracy. Studia pozwalają na zdobycie wiedzy teoretycznej, ale również praktycznej w wielu przyszłościowych zawodach. W naszym kraju na szczęście same studia są finansowane przez państwo, przynajmniej, jeśli chodzi o uniwersytety – jednak niekiedy, aby ukończyć daną uczelnię potrzeba nakładów, których od ręki nie mamy. Szczególnie jeśli jednak wybieramy się na uczelnię prywatną lub gdy przydarzy nam się wypadek losowy.

pożyczka studenckaWłasne pieniądze oznaką dorosłości

Kończysz 18 lat i czujesz się już bardzo dorosłą i samodzielną osobą. Jednak, póki czerpiesz finanse od rodziców, nie do końca możesz mówić o sobie jako o jednostce w pełni niezależnej. W końcu to rodzice zarabiają pieniądze, które Ty wydajesz. I nawet jeśli pochodzisz z majętnej rodziny, to uszanowanie wysiłku rodziców włożonego w zarobienie pieniędzy świadczyć będzie o Twojej dojrzałości.

Idąc na studia i mając zaplecze finansowe w postaci rodziców możesz czuć się komfortowo i zająć się dokładnie tym, czym powinieneś – studiowaniem, prawda? Tak myślano jeszcze kilka lat temu, kiedy rynek pracy nie był tak nasycony magistrami, których doświadczenie często stanowi jedynie umiejętność czytania ze zrozumieniem i wyciągania wniosków. Aby zdobyć tak pożądane przez pracodawców doświadczenie w danej dziedzinie, warto zacząć zawodową karierę wcześnie, już na etapie nauki. Do tego, podejmując pracę, zapewniamy sobie przypływ gotówki do naszego budżetu. A to już bardzo dorosłe i odpowiedzialne zachowanie.

Budżet domowy na studiach

Planowanie budżetu domowego jest ważną częścią życia niemal wszystkich dorosłych i samodzielnych osób. Będąc na studiach, w zależności od tego, czy pochodzisz z dużego miasta, gdzie są uczelnie, które Cię interesują, czy też z małego miasteczka, gdzie nie ma na czym studiować – swój budżet będziesz planować inaczej.

Mając uczelnię dalej niż w rodzinnym mieście zapewne zechcesz wynająć mieszkanie lub samodzielny pokój. W zależności od miasta i lokalizacji (jak daleko będzie od centrum czy Twojego uniwersytetu), ceny będą się zasadniczo różnić. Wiadomym jest, że samo studiowanie w Warszawie czy Wrocławiu będzie odpowiednio droższe niż studia w Lublinie czy Białymstoku. Warto dobrze się zastanowić nad możliwościami finansowymi i poziomem nauczania uczelni.

W przypadku wynajmowania mieszkania czy pokoju zapewne największym jednorazowym wydatkiem będzie kaucja. Zazwyczaj wynosi ona tyle, ile miesięczny czynsz, o ile właściciel nie zdecyduje inaczej. Wydatek podwójnego czynszu w jedynym momencie wydaje się czasem ponad nasze siły i nadwyręża nawet budżet rodziców. Wtedy można pomyśleć o pożyczce studenckiej.

Szybka pożyczka studencka

Wpłata kaucji to tylko jedna z sytuacji, kiedy potrzebna jest szybko dodatkowa gotówka. Innym takim momentem może być spłata wysokiego rachunku, naprawa samochodu, którym dojeżdżamy do miasta lub konieczność zakupu drogich materiałów w jakie musimy się wyposażyć studiując na danym kierunku.

Mimo, że uniwersytety są dziś finansowane z państwowej kasy, to już za materiały dydaktyczne (podręczniki, książki naukowe) i wszelkie dodatkowe elementy zapłacić musi student. Konieczność głębszego sięgnięcia do portfela pojawia się także wówczas, kiedy na koniec semestru studentowi powinie się noga i staniemy przed problemem w postaci uiszczenia opłaty za tak zwany warunek.

Studenci mogą jednak liczyć na instytucje finansowe, które są po to by wesprzeć ich w trudnych momentach. Błyskawiczne pożyczki przy minimum formalności oferuje na przykład Vivus (RRSO 0%*) https://www.vivus.pl/pozyczka-bez-zaswiadczen, zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy jeszcze wypracowanej zbyt dużej zdolności kredytowej.

Jest to idealna opcja dla studenta, który zapewne nie dysponuje jeszcze umową o pracę i w konkretnym banku nie miałby szans na skorzystanie z takiego instrumentu finansowego. Pożyczka to nie jest kredyt i nie musimy wiązać się z bankiem na długie lata, by ją spłacić. To wygodny sposób na dodatkowy zastrzyk gotówki, kiedy najbardziej tego potrzebujesz. Czy taka pożyczka studencka jest dla ciebie? Jaki jest okres spłaty takiej pożyczki? A może jesteś ciekaw, jak otrzymać kredyt studencki? Jak wygląda sama procedura ubiegania się o kredyt studencki? Gdzie złożyć wniosek?

Kredyt a pożyczka

Czym różni się kredyt od pożyczki? W pierwszej chwili wydaje nam się, że te terminy są ze sobą tożsame. W końcu, kiedy bierzemy kredyt, pożyczamy pieniądze od banku, prawda? Nie do końca. W terminologii instytucji finansowych to dwie nieco odmienne kwestie.

Kwestię pożyczek, również pożyczek studenckich regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. W ich myśl dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości – art. 720 § 1 kc.

Pożyczki mogą nam udzielić zarówno osoby fizyczne jak i banki. Wygodnym jest fakt, że pożyczkobiorca nie musi przedstawiać rachunków, na co dokładnie przeznaczył daną kwotę. Nie jest do tego zobligowany prawnie. Pożyczka może być (ale nie musi) jednocześnie kredytem konsumenckim w rozumieniu ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

Natomiast kredyt bankowy to już nieco inna kwestia, bardziej skomplikowana. Umowa kredytu regulowana jest Prawem Bankowym, według którego to konkretny bank przekazuje określoną kwotę pieniędzy dane osobie lub instytucji, a całość jest sformalizowana na piśmie. Dodatkowo kredyt jest rodzajem umowy celowej, a znaczy to tyle, że pieniądze w ten sposób uzyskane musza być spożytkowane w dokładnie określony sposób.

Jak działają usługi finansowe dla studentów?

Ofert pożyczek na rynku jest bardzo dużo. Na słupach ogłoszeniowych wszędzie możemy dostrzec kuszące slogany. Jednak zanim zdecydujesz się na jedną z nich powinieneś sprawdzić czy na pewno ta instytucja znajduje się w rejestrze Związku Firm Pożyczkowych. To gwarantuje ci bezpieczeństwo transakcji i tego, że kwota do spłaty będzie jawna i z góry określona.

Do tego wiele z tych firm, tak jak Vivus oferuje pierwszą pożyczkę zupełnie za darmo. Oznacza to, że oddajesz dokładnie taką ilość pieniędzy, jaką pożyczyłeś, bez dodatkowych kosztów (RRSO 0%). Sprawdzając oferty koniecznie sprawdzaj tak zwane RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To ona zawiera wszystkie koszty roczne pobranej pożyczki lub kredytu. Dzięki temu dokładnie wiesz, ile musisz spłacić i ile będzie realnie kosztowała dana suma. Na tej zasadzie działa również kredyt studencki.

Popularność pożyczek studenckich

Popularność pożyczek studenckich stale rośnie. Są wygodne, szybkie, a ich spłacenie, jeśli tylko potrafimy dobrze gospodarować budżetem – nie stanowi dużego obciążenia. Należy jedynie pamiętać o terminowej spłacie kolejnych rat lub jak najszybszym zwrocie całości, kiedy nadarzy się ku temu okazja. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek, dobra ocena swoich własnych możliwości finansowych oraz wybór odpowiedzialnej instytucji finansowej.

W sytuacji losowej i nagłej warto nieco zwolnić, podliczyć koszty i wydatki w domowym budżecie i zamiast wpadać w panikę zastanowić się, czy właśnie pożyczka nie jest dla nas idealnym rozwiązaniem? Od ręki można uzyskać nawet 1000 czy 1500 złotych, a to z pewnością wystarczy na doraźne pokrycie kosztów naprawy samochodu czy spłaty zaliczenia warunkowego.

To również doskonała sytuacja, by poczuć się bardziej odpowiedzialnym za siebie i swoje finanse. Na niektórych działa to stymulująco. By móc spłacić wcześniej pożyczoną kwotę być może zmobilizujesz się do podjęcia dodatkowej pracy, która w przyszłości również zaprocentuje. Możesz potraktować to jako uśmiech od losu lub kopniak w dobrą stronę. Tylko od Ciebie zależy co z tym dalej zrobisz.

* Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1000; całkowita kwota do zapłaty 1000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 30 dni. Stan na 28.03.2019 r. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Artykuł sponsorowany przez Vivus Finance Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

fot. Depositphotos.com/Dusan Petkovic

Słowa kluczowe: oszczędzanie, życie na studiach, raty, spłata, oferty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Mieszkanie z rodzicami na studiach - zalety i wady
Mieszkanie z rodzicami na studiach - zalety i wady

Czy warto pozostać w domu rodzinnym na czas studiów?

Jak nie popaść w zaległości
Jak nie popaść w zaległości na studiach?

Poznaj sposoby na to, aby nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę i być na bieżąco z zaliczeniami na studiach.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.