Ze Świata - Studencka Polityka

Rozmowa kwalifikacyjna na Oxbridge – fakty i mity

2017-06-29 12:22:00 | Wrocław

Słynne Oxbridge, czyli Uniwersytet Oksfordzki i Uniwersytet Cambridge, cieszą się zasłużoną opinią najlepszych uczelni wyższych na całym świecie. Sławą owiany jest też długi, wieloetapowy proces rekrutacji, który obejmuje nie tylko list motywacyjny i egzaminy wstępne, ale także serie rozmów kwalifikacyjnych. Czy jest się czego bać, i czego można spodziewać się na rozmowie?


Rozmowy kwalifikacyjne na Oxfordzie i Cambridge odbywają się zazwyczaj w pierwszej połowie grudnia, gdy studenci rozjadą się do domów na przerwę świąteczną (chociaż uczelnie zawsze dbają, żeby część z nich pozostała na kampusie aby oprowadzić kandydatów i otoczyć ich opieką). Otrzymanie zaproszenia na rozmowę już jest osiągnięciem samym w sobie – zapraszani są tylko ci kandydaci, którzy zrobili dobre wrażenie swoim listem motywacyjnym oraz wypadli pomyślnie na pisemnych egzaminach wstępnych. Co istotne, udział w rozmowie kwalifikacyjnej nie wiąże się z dużymi dodatkowymi kosztami, ponieważ zakwaterowanie i wyżywienie zapewnia uczelnia. Jest to więc też wyjątkowa okazja, żeby zasmakować studenckiego życia na uniwersyteckim kampusie!

Co jest sprawdzane podczas rozmowy?

Oczywiście, kandydaci na rozmowie kwalifikacyjnej muszą wykazać się wiedzą z przedmiotu, który by chcieli studiować, i oczytaniem znacznie wykraczającym poza program szkolny. Dużym plusem będzie znajomość branżowych publikacji i orientowanie się w bieżących wydarzeniach. To jednak nie wszystko – kluczowa jest umiejętność samodzielnego, krytycznego myślenia oraz szybkiego analizowania nowych informacji. Podczas rozmowy egzaminatorzy często przedstawiają kandydatom dane, z którymi ci nie mieli nigdy szansy się zetknąć, aby zobaczyć, jak radzą sobie z nowym materiałem. Na większość pytań nie ma dobrej i złej odpowiedzi – ważne, aby pokazać egzaminatorom swój sposób myślenia, i nie bać się błądzić i pytać o podpowiedzi.

Jakie pytania mogą paść na rozmowie?

Egzaminatorzy z Oxfordu i Cambridge podzielili się informacjami, jakie pytania lubią zadawać kandydatom. I tak na przykład, przyszli studenci biologii mogą spotkać się z pytaniem, dlaczego lwy mają grzywy? Mogą też zmierzyć się z dylematem: gdybyś mógł uratować lasy równikowe albo rafy koralowe, które byś wybrał i dlaczego? Ostateczna odpowiedź na te pytania jednak nie jest najważniejsza – ważniejsze jest zadawanie dobrych pytań, stawianie hipotez i testowanie ich. Przyszli inżynierowie mogą zostać zapytani o to, jak zaprojektowaliby zaporę wodną, a kandydaci na psychologię mogą usłyszeć pytanie, dlaczego ludzie mają dwoje oczu? Na stronie Global Education znajdziesz więcej przykładów pytań egzaminacyjnych, wraz z ich krótkim omówieniem.

Najważniejsze, to być sobą

Egzaminy wstępne mają na celu przede wszystkim stwierdzenie, czy dany kandydat będzie dobrze pasował do uczelni i stosowanego tam systemu nauczania za pomocą tzw. tutoriali, dlatego nie ma sensu udawać kogoś, kim się nie jest! Nie ma wymogu, żeby na rozmowę ubierać się formalnie – najlepiej więc założyć takie ubranie, które pozwala poczuć się swobodnie i naturalnie.  Warto też przypomnieć sobie własny list motywacyjny i eseje, które często są wysyłane wraz z podaniem, ponieważ zawarte w nich informacje mogą posłużyć jako punkt wyjścia do rozmowy. Nie ulega wątpliwości, że egzamin wstępny to stresująca sytuacja, ale warto pamiętać, że egzaminatorzy są nastawieni przyjaźnie i zależy im, żeby każdy kandydat pokazał się z jak najlepszej strony!

Proces rekrutacyjny na najbardziej prestiżowe uczelnie świata może być długi i trudny, ale na szczęście nie jesteś z tym sam! Na studia na ponad 100 uniwersytetach w Anglii i Walii, w tym także na Oxford i Cambridge, możesz aplikować z bezpłatną pomocą teamu Global Education! Pomagamy w całym procesie aplikacji, od wyboru uczelni aż po złożenie wniosku o pożyczkę i akademik. Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 3000 zadowolonych studentów, którzy dostali się z nami na wymarzone uczelnie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak spełnić twoje marzenia!

Wszelkich informacji na temat studiów w UK udzieli Ci zespół studiujwanglii.pl

Artykuł Partnera

Słowa kluczowe: studia za granicą, studia w UK, studia w Anglii
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • NAWA [0]
    Agtar
    2017-11-24 11:53:50
    Można zawsze spróbować wykorzystać do tego celu Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i dostać się przez uczelnie w Polsce, na wymarzoną zagraniczną uczelnie, przynajmniej czasowo.
Zobacz także
Szpiegostwo - studia magisterskie
Jak zostać szpiegiem? Nowy kierunek studiów!

Całe życie chciałeś robić coś, co utrzyma wysoki poziom adrenaliny we krwi? A co powiesz na studia ze szpiegostwa?

Darmasiswa Stypendium, czyli studiuj i odkrywaj uroki Indonezji! Jak to zrobić?

Zwiedzanie orientalnego kraju w czasie studiów jest bardzo realne. Poznaj program stypendialny rządu indonezyjskiego.

Polecamy
Darmasiswa Stypendium, czyli studiuj i odkrywaj uroki Indonezji! Jak to zrobić?

Zwiedzanie orientalnego kraju w czasie studiów jest bardzo realne. Poznaj program stypendialny rządu indonezyjskiego.

Polecamy
Ostatnio dodane
Szpiegostwo - studia magisterskie
Jak zostać szpiegiem? Nowy kierunek studiów!

Całe życie chciałeś robić coś, co utrzyma wysoki poziom adrenaliny we krwi? A co powiesz na studia ze szpiegostwa?

Popularne