Samorządy studenckie - Z Organizacji

Rektor UWr odpowiada studentom (LIST)

2013-10-02 14:32:09 | Wrocław

Odpowiedź Rektora UWr dla Samorządu Studenckiego w sprawie opłat za usługi edukacyjne.

W wyniku wszechstronnego i wnikliwego rozpatrzenia Państwa pisma z dnia 16 września 2013 r., uzupełnionego w dniu 17 września 2013 r. przez złożenie wymaganego podpisu dla dalszego nadania biegu sprawie - uprzejmie wyjaśniam.

Samorząd Studencki zgodnie z art. 202 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym (ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz. U. z 2012 r. poz. 572), działa na podstawie ustawy i uchwalonego przez uczelniany organ uchwałodawczy samorządu regulaminu, określającego zasady organizacji i tryb działania samorządu, w tym rodzaje organów kolegialnych i jednoosobowych, sposób ich wyłaniania oraz kompetencje. Samorząd studencki działa zgodnie ze statutem uczelni. Tym samym w związku z powyższym pismo z dnia 23 sierpnia 2013 r. skierowane (podpisane) przez Starostę Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii dołączone do Państwa pisma z dnia 16 września 2013 r., wykracza poza upoważnienie wynikające z § 26 Regulaminu Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Dlatego należy skonstatować, że organami władnymi do reprezentowania Studentów UWr wobec władz rektorskich są wyłącznie ogólnouczelniane organy Samorządu Studenckiego. Starosta Wydziału oraz inne wydziałowe organy samorządu są umocowane do współpracy z władzami dziekańskimi.

W świetle powyższego bieg terminu na udzielnie odpowiedzi Uczelnianemu Samorządowi Studenckiemu biegnie od 17 września 2013 r.

Państwa zarzut „(...) wprowadzenia podwyżek opłat za powtarzanie przedmiotów na Uniwersytecie Wrocławskim bez przeprowadzenia rzetelnej, otwartej debaty (przedstawienia szczegółowych kalkulacji) (...)” jest nieuprawniony. W celu pełnego zapoznania zainteresowanych sprawami opłat za usługi edukacyjne świadczone w roku akademicki 2013/2014, zagadnienia te wprowadzono do porządku obrad Komisji Nauczania Senatu UWr w dniu 7 czerwca 2013 r. O powyższym stanowił wprost pkt 1c porządku przekazanego w dniu 31 maja 2013 r. wszystkim Członkom Komisji Nauczania Senatu UWr, w tym Samorządowi Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego.

W posiedzeniu tego gremium w dniu 7 czerwca 2013 r., na którym omawiano sprawy planowanych opłat za usługi edukacyjne świadczone w roku akademicki 2013/2014, Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego – nie uczestniczył – z nieznanych nam przyczyn.

W związku z powyższym Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego – odstąpił – od zapoznania się z projektowanymi opłatami oraz z materiałami źródłowymi, które zostały następnie odpowiednio ujęte w zarządzeniu Rektora UWr nr 112/ 2013 z dnia 28 czerwca 2013 r.

Na kanwie powyższego zaznaczyć należy, że na 14 posiedzeń Komisji Nauczania Senatu UWr, od początku kadencji 2012-2016 Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego nie uczestniczył w 9 posiedzeniach tego organu (64,00 % „absencji”).

Nadmienić należy, że Rektor wydając przedmiotowe zarządzenie w sprawie opłat za świadczone usługi edukacyjne, nie był zobowiązany do prowadzenia odrębnej procedury opiniowania (konsultowania) projektu tegoż aktu z jakimkolwiek podmiotem. Wynika to jednoznacznie z przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Art. 99 ust. 2 wskazywanej ustawy stanowi: Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1, ustala rektor uczelni publicznej, z tym że opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 1a i 2, nie mogą przekraczać kosztów ponoszonych w zakresie niezbędnym do uruchomienia i prowadzenia w danej uczelni, odpowiednio studiów lub studiów doktoranckich, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 1a, oraz zajęć na studiach i studiach doktoranckich, o których mowa w ust. 1 pkt 2, z uwzględnieniem kosztów przygotowania i wdrażania strategii rozwoju uczelni, w szczególności rozwoju kadr naukowych i infrastruktury dydaktyczno-naukowej, w tym amortyzacji i remontów.

Przepisy Prawa o szkolnictwie wyższym w omawianym zakresie uzupełnia § 17 ust. 1 uchwały Nr 40/2012 Senatu UWr z dnia 23 maja 2012 r. w sprawie zasad i trybu rekrutacji na I rok studiów w Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczynających się w roku akademickim 2013/2014, w którym przyjęto, że do dnia 30 czerwca 2013 r. ustalone zostaną opłaty za usługi edukacyjne świadczone w roku akademickim 2013/2014 (Zasady odpłatności za studia zostaną określone odrębnym zarządzeniem Rektora do dnia 30 czerwca 2013 r. i zostaną podane do wiadomości kandydatom na studia na stronie internetowej Uniwersytetu Wrocławskiego).

Niezależnie od powyższego Rektor, kierując się potrzebą otwartości i przejrzystości podejmowanych działań, przeprowadził konsultacje (opiniowanie) na wspomnianym wyżej posiedzeniu Komisji Nauczania Senatu UWr.
Opłaty za usługi edukacyjne świadczone w roku akademicki 2013/2014, jak i w latach uprzednich, zostały w Uniwersytecie Wrocławskim ustalone zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym oraz właściwymi aktami prawa wewnętrznego.

W świetle powyższego twierdzenia zawarte w Państwa piśmie z dnia 16 września 2013 r. uważamy za nieuzasadnione oraz niemające pokrycia w obowiązującym porządku prawnym.

prof. dr hab. Marek Bojarski

Słowa kluczowe: rektor marek bojarski uwr uniwersytet wrocławski samorząd studentów uwr opłaty edukacyjne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • To tylko częściowa odpowiedź! [0]
    buntownikzwyboru
    2013-10-02 23:04:19
    No tak, ale do części pisma w której zarzuca się podniesienie opłat przed podpisaniem indywidualnych umów ze studentami (co jest obowiązkiem uczelni, od której Uniwersytet Wrocławski już pewien czas się uchyla), w którym to dokumencie określone powinny być stawki niezmienne przez CAŁY okres trwania studiów to szanowny pan Rektor już się nie ustosunkował. Najlepiej- sytuacje w których uczelnia zawiniła (a jest ich w piśmie więcej niż ten, który opisałam powyżej) przemilczeć. Brawo Panie Rektorze!
Zobacz także
Krakowskie Dni Elektryka
Co się wydarzy podczas Krakowskich Dni Elektryka?

Co warto wiedzieć o wydarzeniu?

Sierpniowa edycja Dni Otwartych Online w Uczelniach Vistula

Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat uczelni Visula? Sprawdź, jakie informacje możesz uzyskać podczas Dni Otwartych.

Weź udział w projekcie GrafIT na Uniwersytecie Ekonomicznym
Weź udział w projekcie GrafIT na Uniwersytecie Ekonomicznym Wrocław

Dbając o jak najwyższy poziom merytoryczny projektu organizatorzy kontaktują nie tylko firmy z branży, ale także koła naukowe.

Polecamy
Sierpniowa edycja Dni Otwartych Online w Uczelniach Vistula

Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat uczelni Visula? Sprawdź, jakie informacje możesz uzyskać podczas Dni Otwartych.

Polecamy
Ostatnio dodane
Krakowskie Dni Elektryka
Co się wydarzy podczas Krakowskich Dni Elektryka?

Co warto wiedzieć o wydarzeniu?

Sierpniowa edycja Dni Otwartych Online w Uczelniach Vistula

Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat uczelni Visula? Sprawdź, jakie informacje możesz uzyskać podczas Dni Otwartych.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.