Koła naukowe - Z Organizacji

Niedokończona żałoba. Ludobójstwo Ormian - debata na WPAE

2016-04-05 17:04:29 | Wrocław

Ludobójstwo Ormian jest niezwykle tragicznym, a równocześnie mało znanym wydarzeniem i wciąż nierozliczoną zbrodnią. Zorganizowana i przeprowadzona na ogromną skalę akcja miała na celu całkowitą eksterminację tureckich Ormian i pochłonęła, jak się szacuje, ok. 1,5 mln ofiar.

Było to pierwsze tego typu wydarzenie we współczesnej historii. Podczas gdy Europa była ogarnięta I wojną światową, w Turcji dochodziło do barbarzyńskich i zbrodniczych aktów przemocy, mających na celu całkowite wyniszczenie narodu ormiańskiego, który licznie zamieszkiwała tamte tereny od tysięcy lat. Świat milczał. Inspirowane przez władze chylącego się ku upadkowi Imperium Osmańskiego działania były wymierzone nie tylko przeciwko etnicznym Ormianom, ale także przeciwko innym narodom chrześcijańskim licznie zamieszkującym ówczesną Turcję – Grekom i Asyryjczykom. Morderstwa, gwałty, grabieże, przymusowe konwersje na islam i masowe deportacje na pustynne tereny, podczas których ginęły tysiące osób, miały raz na zawsze zakończyć egzystencję Ormian i innych chrześcijańskich mniejszości na tamtych ziemiach. Obecność  tej ludności uniemożliwiała realizację idei jednolitej etnicznie Turcji.

Mało kto wie, że współczesna Armenia jest jedynie ułamkiem terytorium historycznej Armenii. Jej zasadnicza część znajduje się w dzisiejszej wschodniej Turcji i od starożytności do I wojny światowej była ojczyzną Ormian, którzy pojawili się na tamtych terenach na wiele stuleci przed Turkami.

Naród ormiański przetrwał, lecz mimo że mija 101 lat od tamtego dramatu, rany wciąż nie są zagojone, a żałoba nie zakończy się, dopóki władze tureckie nie spojrzą prawdzie w oczy.

W wydarzeniu wezmą udział:
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
dr Adam Domanasiewicz
prof. Ara Sayegh
dr Michał Stępień

 

 

ip

Słowa kluczowe: ludobójstwo ormian, debata, wpae uwr, wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
JuÅź niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy TalentÃłw
Już niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy Talentów

Tym razem spotkanie odbędzie się pod hasłem „Efektywne wykorzystanie wzorów przemysłowych w biznesie”.

ZałoÅźenie własnej działalności na studiach nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.
Jak założyć koło naukowe?

Założenie własnej działalności na studiach nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

Polecamy
Ostatnio dodane
JuÅź niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy TalentÃłw
Już niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy Talentów

Tym razem spotkanie odbędzie się pod hasłem „Efektywne wykorzystanie wzorów przemysłowych w biznesie”.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.