Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Mieszkanie dla studenta we Wrocławiu - jak szukać?

2019-09-02 14:31:03 | Wrocław

Jesteś studentem? Wynająłeś już pokój na kolejny rok akademicki? Jeśli nie, najwyższa pora by zabrać się do tego. Do września oferty mogą być już mocno przebrane, bo bardziej przezorni żacy rezerwowali sobie miejsca już w maju. Zanim zabierzesz się do poszukiwań miejsca dla siebie, przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę i co najlepiej wybrać.

Mieszkanie dla studenta we Wrocławiu

Wynajmowanie pokoju - na co zwrócić uwagę

Znalezienie pokoju na wynajem to dla wielu pierwsze dorosłe wyzwanie. Większość studentów przegląda oferty samodzielnie i dopiero faworytów pokazuje rodzicom do konsultacji. Choć często to rodzice wolą wziąć sprawy w swoje ręce. Zadanie nie jest proste – trzeba rozpoznać okolicę uczelni, przejrzeć oferty dostępne w Internecie i wykonać wiele telefonów do właścicieli. Podejście do najemcy można wyczuć już od pierwszej rozmowy, dlatego warto zwrócić uwagę, jak chętnie odpowiada na pytania, czy jest otwarty na potrzeby mieszkańca oraz czy stawia jasne warunki najmu. Choć nie wszyscy mogą wymagać umowy, nie warto tej formalności odpuszczać. Jednoznacznie określone obowiązki stron, kwoty i forma rozliczeń oraz okres obowiązywania i wypowiedzenia, zapewniają bezpieczeństwo miejsca zamieszkania. Wymaganym warunkiem jest także ubezpieczenie, które choć nie drogie, zdejmuje z głowy część zmartwień.

Istotnym aspektem jest oczywiście lokalizacja. Dla studenta ważne jest, aby mieszkanie znajdowało się w sąsiedztwie uczelni i blisko centrum, czy miejsc spotkań. Ważna jest również odległość od przystanków. Jeśli jakiś lokal nas bardziej zainteresuje, warto wybrać się pod podany adres, by sprawdzić okolicę. Jeśli to zbyt daleka lub kosztowna wycieczka, wartościowy pogląd da również widok z satelity na mapie internetowej. Odległości i komunikację z najważniejszymi punktami można sprawdzić kilkoma kliknięciami, by nie dać się zwieść hasłom „blisko centrum”, którymi czasem opisywane są mieszkania w odległości 4 km.

Akademik czy mieszkanie na wynajem?

Mieszkanie w akademiku to gwarancja wyjątkowych historii i wielu znajomości, jednak nie tak łatwo dostać w nim miejsce. Ze względu na atrakcyjną cenę, są często rozwiązaniem zarezerwowanym dla studentów z rodzin o mniejszych dochodach lub tych, którzy mogą pochwalić się wysoką średnią. A jak wiadomo, o dobre oceny nie tak łatwo, gdy każdego dnia tyle się dzieje… Poza tym, mieszkanie w akademiku to często niższy standard, dlatego w ostatnich latach najczęstszym wyborem były pokoje na wynajem dla studentów.

Na wrocławskim rynku jest wiele ofert kawalerek, małych mieszkań  lub większych lokali, w których wynajmowane są pokoje. Mieszkanie w pojedynkę kosztuje, ale zapewnia spokój, swobodę i niezależność, które dzisiejsi studenci cenią coraz wyżej.

Natomiast jeśli ogranicza nas wysokość czynszu (a w przypadku studentów najczęściej tak właśnie jest) i decydujemy się na wynajem ze współlokatorami, bardziej niż standard i wyposażenie, o naszej codziennej satysfakcji i wygodzie decydować będą wzajemne relacje i atmosfera. Nie obejdzie się bez jasnego podziału obowiązków, kompromisów i zapewne konfliktów, które najlepiej szybko i przyjaźnie rozwiązać, by nie psuły nastroju przez wiele dni. Ale z drugiej strony, taki sposób zamieszkania jest szansą na nawiązanie nowych znajomości, a dla bardziej przedsiębiorczych studentów, nawet przyszłą współpracę. Po pierwszym roku, gdy nawiąże się pierwsze przyjaźnie, mieszkanie w wiele osób, przestaje być problemem, bo można zebrać grupkę znajomych i poszukać lokalu wspólnie. Imprezy i świetna zabawa jest wtedy gwarantowana, ale zaliczanie egzaminów w terminie niekoniecznie.

Akademik publiczny czy prywatny?

Dla pierwszoroczniaków, którzy nie znają miejsca i nie mają jeszcze swojego towarzystwa na uczelni, dla studentów uczestniczących w wymianie międzynarodowej, ale przede wszystkim dla tych, którzy chcą mieszkać w młodzieżowej atmosferze, a jednocześnie cieszyć się wygodą i wysokim standardem rozwiązaniem optymalnym są mikroapartamenty w prywatnych akademikach. Ta oferta we Wrocławiu z roku na rok się powiększa, oferując atrakcyjne warunki zamieszkania.

Najnowszy obiekt tego typu to Prywatny Akademik LAS przy ul. Prusa 9 (https://las.com.pl/). Lokalizacja w pobliżu Rynku i Wyspy Słodowej – popularnej studenciej miejscówki, zaledwie kilka minut spacerem od Politechniki Wrocławskiej, Wyższej Szkoły Filologicznej czy Uniwersytetu Wrocławskiego to niezaprzeczalny atut dla wielu studentów. Na pozostałe uczelnie można dojechać bezpośrednio tramwajem lub autobusem z kilku pobliskich przystanków,  a tuż przy Akademiku LAS znajduje się park, sklepy spożywcze, przychodnia i piekarnia (to kolejny ważny aspekt do sprawdzenia przy poszukiwaniach miejsca na wynajem!).

Akademik oferuje w pełni wyposażone i stylowo umeblowane mikroapartamenty jedno- lub dwuosobowe z aneksem i indywidualną łazienką. Poza standardowym wyposażeniem takim jak mikrofalówka, lodówka czy czajnik, atrakcyjności dodają proste udogodnienia, takie jak podstawowy zestaw naczyń dla każdego mieszkańca, wieszaki w szafie, możliwość zakupienia pościeli i poszewek i wielość gniazdek do ładowania gadżetów. Poza wygodnymi mikroapartamentami, mieszkańcy mogą korzystać z części wspólnych, pralni, klubokawiarni, rowerowni, czy parkingu, i oczywiście WiFi.  Niebanalna architektura odnowionej kamienicy dopełnia kameralną, przyjazną atmosferę.

Dostępność pokojów we wrześniu

Końcówka lata to zdecydowanie ostatni moment na poszukiwania mieszkania, ponieważ większość studentów ma to wyzwanie już za sobą. Oferta jest więc bardzo przebrana i żeby nie skazać się na nieciekawe wnętrza lub nieatrakcyjną odległość, warto zapoznać się z oferta prywatnych akademików, które zapewniają lokum wielu studentom w Polski i zagranicy.

Artykuł Partnera

fot. materiały Partnera

Słowa kluczowe: oferty, jak wybrać, różnice, mieszkanie, akademik, wynajem
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
ABC studenta - słowa, ktÃłre musisz znać, będąc na studiach
ABC studenta - słowa, które musisz znać, będąc na studiach

Co oznaczają trudne słowa, z którymi spotkasz się na uczelni?

Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.