Wiadomości - Z życia Uczelni

Medalowe występy studentów PWr w USA i Brazylii

2019-03-13 13:11:58 | Wrocław

To był bardzo udany weekend dla studentów z Politechniki Wrocławskiej. Zespół JetStream zdobył pięć medali na zawodach konstruktorów lotniczych w USA, a członkowie Koła Naukowego KoNaR wywalczyli siedem medali na turniejach robotów w Brazylii i Warszawie.

Studenci zdobyli złoto w konkurencji „MiniSumo” z robotem Quality oraz srebro w kategorii „LineFollower” z robotem Cheng Shi.

Zawody konstruktorów lotniczych w USA

Rywalizacja konstruktorów lotniczych w ramach zawodów SAE Aero Design odbywa się już od 30 lat. Zadaniem uczestników jest samodzielne skonstruowanie bezzałogowych samolotów spełniających określone normy regulaminowe. W ubiegły weekend zawody odbyły się w Fort Worth w Teksasie.

Studenci Politechniki Wrocławskiej rywalizowali w klasach Advanced oraz Mikro, a przygotowane przez nich maszyny miały rozpiętość skrzydeł odpowiednio 3,65 m i 1 m.

W tym roku zadaniem w klasie Advanced była misja symulująca kolonizację Marsa. Działania związane były m.in. ze zrzucaniem ładunku do celu oraz podniesienie jak największego ciężaru przy jak najmniejszej wadze samolotu.

Ostatecznie studenci spisali się znakomicie, zdobywając w klasie Advanced II miejsce w klasyfikacji generalnej oraz II miejsce za loty. W klasie Micro wywalczyli III miejsce w klasyfikacji generalnej, III miejsce za raport techniczny oraz III miejsce za udane loty i stosunek masy samolotu do masy ciężaru ładunku.

Turniej robotów w Brazylii i Warszawie

Siedem robotów skonstruowanych przez studentów z KN KoNaR rywalizowało w Brazylii na zawodach Iron Cup 2019. Maszyny z Politechniki Wrocławskiej walczyły w trzech kategoriach, zdobywając złoto i srebro.

Łącznie na turnieju można było zobaczyć blisko 200 robotów. Rywalizowały one w kilku kategoriach: walczących maszyn typu sumo, "linefollowerów", których zadaniem jest jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy, a także "trekkingu" oraz "soccerze".

Studenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli złoto w konkurencji "MiniSumo" z robotem Quality oraz srebro w kategorii "LineFollower" z robotem Cheng Shi, tracąc do zwycięzcy zaledwie 0,02 sekundy.

Maszyny młodych konstruktorów przywiozły także pięć medali z zawodów Robomaticon, które odbyły się w Warszawie. Roboty z PWr zwyciężyły w trzechkategoriach – "MicroMouse" (robot Janusz), "MicroSumo" (robot Grafi) oraz "LineFollower Turbo" (robot Navy). Srebro zdobył robot Skywave (konkurencja "LineFollower Turbo"), a brązowy medal robot Skylake (kategoria "LineFollower").

Słowa kluczowe: rywalizacja, kolonizacja, medale, nagrody, zawody