Z Organizacji - Studia

Jak Wrocław obchodził rocznicę Niepodległości Ukrainy?

Skovoroda Fest Wrocław 2021

2021-09-03 12:31:11 | Wrocław

Ponad 2 miesiące przygotowań, 6 godzin uroczystości, 9 gości honorowych, 16 partnerów i ponad 1000 gości - tak wyglądał  Festiwal Skovoroda Fest we Wrocławiu. Scena wypełniła się dźwiękami i widowiskiem zespołów Dakh Daughters, VMVD / Vymyrauci Vydy i Pay Your Surgeon. Goście honorowi podkreślili pozycję Wrocławia i regionu oraz rolę mniejszości i migrantów w walkę o Niepodległość Ukrainy.

Skorovodafest - 30 rocznica niepodległości Ukrainy WrocławSkovoroda Fest - festiwal na cześć 30-lecia Niepodległości Ukrainy

Z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy we Wrocławiu organizowane jest jedno z najbardziej muzycznych wydarzeń - Festiwal Skovoroda Fest. W tegorocznej edycji Festiwalu, zorganizowanego 24 sierpnia przez Fundację Ukraina, Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju oraz Strefę Kultury Wrocław, wzięło łącznie 1000 gości - Ukraińców i Polaków.

"Ograniczenia spowodowane pandemią nie przeszkodziły uczestnikom w celebrowaniu. Wszyscy razem - mieszkańcy Wrocławia i innych zakątków Polski, Ukraińcy, Syryjczycy, Gruzini oraz przedstawiciele wielu innych narodowości - świętowali Niepodległość Ukrainy oraz wspólną współpracę polsko-ukraińską, ciesząc się nowoczesną, postępową kulturą. W ciągu całego wieczoru obecnych było ponad tysiąc osób - taka liczba inspiruje nas do organizacji jeszcze większych festiwali twórczej współpracy również na skalę międzynarodową. W przyszłości planujemy zaprosić także innych zagranicznych artystów, propagujących współczesną kulturę europejską." - mówi główna organizatorka imprezy- Julia Markus.

Muzyczne serce festiwalu i jarmark

Od godziny 19:00 serca gości podbijały piosenki artystów z VMVD/Vymyrauci Vydy - niezależnego ukraińskiego zespołu, którego teksty zatapiają najpotężniejsze morskie statki i tworzą całe miasta, a ich muzyka sprawia, że nawet twardziele zaczynają szlochać. Artyści zafascynowali się muzyką 8 lat temu w Kijowie, natomiast miejscem narodzin zespołu stał się Wrocław.

Dla VMVD była to pierwsza tak duża scena, a widzowie - Polacy i Ukraińcy - po występie pytali organizatorów, kiedy i gdzie można spodziewać się kolejnych koncertów. Ich ukraińskojęzyczne piosenki nie wymagały tłumaczenia dla polskojęzycznej publiczności - niesamowita energia i teksty, które dotykają strun duszy, sprawiły,  że wszyscy śpiewali i bawili się się w rytm muzyki.

Gości specjalnych z Ukrainy - teatralno-muzyczny zespół Dakh Daughters - publiczność powitała wielkimi owacjami. Formacja powstała w stolicy Ukrainy, m.in. w eksperymentalnym Kijowskim Teatrze. Na koncercie można było usłyszeć, jak mistrzowsko ich twórczość łączy muzykę ludową, etniczną, popową i kabaretową z tekstami ukraińskiej oraz zagranicznej klasyki.

Jak mówią organizatorzy, występ Dakh Daughters był strzałem w dziesiątkę podczas tegorocznego Festiwalu z okazji 30. rocznicy Niepodległości Ukrainy, ponieważ dzięki kreatywnemu i wyjątkowemu podejściu, jest symbolem walki o demokrację. Ich przyjazd w warunkach pandemii był możliwy dzięki pomocy Ambasady Ukrainy w Polsce i Głównego Inspektora Sanitarnego. Wykonanie bisu przez band nie wystarczyło - publiczność nie chciała pozwolić artystkom zejść ze sceny, a za autografami i zdjęciami ciągnęła się długa kolejka.

Na zakończenie Festiwalu o godz. 23:00 w Stacji Dizajn wystąpił młody, będący niedawnym odkryciem, lokalny zespół Pay Your Surgeon. To grupa przyjaciół, którzy postanowili podzielić się swoją muzyczną twórczością z ludźmi. Kapela gra głównie covery różnych wykonawców, ale także tworzy własny repertuar.

Równolegle z koncertem na terenie festiwalu odbywały się targi rękodzieła. "Wśród uczestników spotkać można było producentów biżuterii ze szkła i kryształu, a także biżuterii wykonanej tradycyjnymi metodami. Istniała również możliwość kupna kosmetyków organicznych, artykułów dla zwierząt, koszy z dzianiny, czapek i rękawiczek. Z kolei dla koneserów naczyń zaprosiliśmy producentów ceramiki i lokalną pracownię szkła." - powiedziała Elizaveta Yakunina, specjalistka ds. organizacji wydarzeń.

Ważni goście na ważną rocznicę

O 20:00 muzycy oddali scenę honorowym gościom, którzy uroczyście złożyli życzenia Ukrainie oraz społeczności ukraińskiej z okazji 30. rocznicy Niepodległości Ojczyzny. Przemowę wygłosiło 9 ważnych osobistości, m.in. Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, III Sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce Jana Kryvobok, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Tytus Czartoryski, Prezes Wrocławskiego koła Związku Ukraińców w Polsce Igor Salamon, Prezes Zarządu Fundacji Ukraina i Dyrektor Konsulatu Honorowego Ukrainy we Wrocławiu Artem Zozulia.

Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego, Ewa Gołąb-Nowakowska, powitała uczestników w imieniu Prezydenta Wrocławia i oznajmiła, że władze Miasta bardzo się cieszą z tak licznej społeczność ukraińskiej zamieszkującej Wrocław, budującej i rozwijającej miasto razem z wrocławianami. Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego, Olga Chrebor, zaznaczyła, że 30 lat niepodległości to wielki sukces państwa. Z drugiej strony jednak należy pamiętać o trwającej wojnie na wschodzie Ukrainy i o tym, że nic nie jest dane na zawsze. Życzyła, abyśmy wszyscy nie zapomnieli, że siła tkwi w jedności.

Prezes Kolegium Europy Wschodniej, Laurynas Vaièiūnas, wyznał, że urodził się i mieszkał na Litwie na ulicy sąsiadującej z ulicą Lwowską. Dopiero tu, w Polsce, poznał Ukrainę [red. - reprezentowaną przez społeczność ukraińską] i bardzo ją polubił.

Prezes Wrocławskiego koła Związku Ukraińców w Polsce, Igor Salamon, podkreślił, że za niepodległość Ukrainy zapłacił nie tylko naród ukraiński, ale także Ormianie, Gruzini, Żydzi i inne mniejszości. Trzydzieści lat niepodległości to wielki sukces. "Kochamy  Ukrainę i będzie ona żyć wiecznie" - powiedział Igor Salamon.

„Miałem przyjemności świętować 30 lecie Ojczyzny w gronie przyjaciół i partnerów, Ukraińców i Polaków, migrantów i przedstawicieli wrocławskich instytucji publicznych, kulturalnych i biznesu. Wspólnie zorganizowaliśmy godne obchody, ciepły i przyjazny klimat podczas Festiwalu. Wierzę, że nadal będziemy tworzyć i rozwijać miasto w którym wszyscy razem mieszkamy” - podsumował Festiwal Artem Zozulia, Prezes Zarządu Fundacji Ukraina.

Festiwal SKOVORODA FEST odbywa się w ramach projektu "Program integracyjny Polska 46a", który jest współfinansowany przez Gminę Wrocław.

Więcej o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/2354357658034824

ip

Fot. Light Street Production

Słowa kluczowe: niepodległość Ukrainy, 30 rocznica, skorovoda fest Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
VIII edycja liderÃłw ochrony zdrowia
Już 11 września rusza VIII edycja Liderów Ochrony Zdrowia

Dowiedz się więcej o warsztatach, szkoleniach i wykładach organizowanych w ramach programu: "Liderzy Ochrony Zdrowia".

Skorovodafest - 30 rocznica niepodległości Ukrainy Wrocław
Jak Wrocław obchodził rocznicę Niepodległości Ukrainy? Wrocław

Deklaracja wsparcia dla Ukrainy i artyści, którzy nie chcieli opuścić sceny.

V edycja Festiwalu FilmÃłw Nowomedialnych CINEMAFEST 2021
Rusza V edycja Festiwalu Filmów Nowomedialnych CINERAMAFEST 2021!

Sprawdź, jakie są warunki wzięcia udziału w prestiżowym konkursie krótkometrażowych produkcji audiowizualnych i dowiedz się, dlaczego warto.

Polecamy
Magazyn FORWARD nr 25 (09/2019) - wydanie elektroniczne już dostępne!

Przeczytaj o najnowszych newsach ze świata m.in. biznesu, technologii czy prawa.

Angielski B2 plus - o co w tym chodzi?

Język angielski ciągnie się za nami przez cały proces edukacji. Po zaliczeniu na studiach języka na poziomie B2 przychodzi pora na kurs B2 plus… Dowiedz się, dlaczego!

Ostatnio dodane
VIII edycja liderÃłw ochrony zdrowia
Już 11 września rusza VIII edycja Liderów Ochrony Zdrowia

Dowiedz się więcej o warsztatach, szkoleniach i wykładach organizowanych w ramach programu: "Liderzy Ochrony Zdrowia".

Skorovodafest - 30 rocznica niepodległości Ukrainy Wrocław
Jak Wrocław obchodził rocznicę Niepodległości Ukrainy? Wrocław

Deklaracja wsparcia dla Ukrainy i artyści, którzy nie chcieli opuścić sceny.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!