Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Zmarł profesor Zdzisław Hellwig

2013-11-08

Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci cenionego autorytetu nauki polskiej i światowej Profesora zwyczajnego dr. hab. Zdzisława Hellwiga.

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie składają Rektor, Senat Uniwersytetu Ekonomicznego we  Wrocławiu, współpracownicy i uczniowie.  

Msza żałobna odbędzie się 8 listopada o godz. 14.00 w kaplicy na Cmentarzu św. Wawrzyńca (ul. Bujwida). Pogrzeb rozpocznie się o godz. 14.30.

W tym dniu na Uczelni odbędzie się żałobne otwarte posiedzenie Senatu Uniwersytetu Ekonomicznego. Godz. 10.30 ( sala 4W). Autobus zostanie podstawiony na terenie uczelni od strony ul. Wielkiej o godz 12.30

Profesor zwyczajny dr hab. Zdzisław Hellwig (1925-2013) swoje życie zawodowe związany był z UE, pracował tu przez ponad 50 lat (w latach 1949-2005), pełnił w niej wiele odpowiedzialnych funkcji: w latach 1962-1995  był kierownikiem Katedry Statystyki i Cybernetyki Ekonomicznej, przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Instytutu Cybernetyki Ekonomicznej. Był inicjatorem utworzenia Wydziału Zarządzania i Informatyki i współtwórcą jego profilu naukowego i dydaktycznego. Trzykrotnie też sprawował funkcję Prorektora do Spraw Nauki. Profesor Zdzisław Hellwig jest uznany za twórcę szkoły naukowej statystyki, ekonometrii i cybernetyki, był także inspiratorem szkoły informatyki ekonomicznej. Otrzymał tytuł doktora honoris causa dwóch uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (1985 r.) i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Pradze (1994). Kariera naukowa Zdzisława Hellwiga rozwijała się w szybkim tempie, już w 1967 r. uzyskał tytuł profesora.

Profesor angażował się także w działalność publiczną –  był min. ekspertem UNESCO w Paryżu 1968-1974, a także aktywnie działał w środowisku akademickim polskim i za granicą: wykładał w Nigerii na Uniwersytecie w Ibadanie w roku 1965/1966 i Tohoku University w Japonii w 1997 r., był członkiem Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych.

Wpływ prof. Hellwiga na uczniów i współpracowników był i jest niezwykle istotny. Wypromował 34 doktorów, spośród których kilkanaście osób uzyskało tytuł naukowy profesora. Za kształcenie kadr naukowych Profesor wielokrotnie otrzymywał nagrody Ministra Edukacji, w 1996 r. za wybitny dorobek naukowy otrzymał prestiżową nagrodę naukową Prezesa Rady Ministrów.

Profesor jest autorem kilkuset publikacji i prac naukowych; do najważniejszych należą: Elementy rachunku prawdopodobieństwa i statystyki matematycznej, Regresja liniowa i jej zastosowania w ekonomii, Aproksymacja stochastyczna.

Profesor otrzymał wiele nagród i odznaczeń, wśród nich Krzyż Kawalerski, Komandorski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

W uznaniu wieloletnich dokonań w zakresie pracy naukowej i dydaktycznej, osobistego zaangażowania w pracę organizacji akademickich oraz działań na rzecz instytucji o charakterze krajowym i międzynarodowym Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu przyznał Panu Profesorowi Zdzisławowi Hellwigowi nagrodę Kryształowego Alumnusa za całokształt dokonań życiowych.   

www.ue.wroc.pl

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama