Wiadomości - Z życia Uczelni

Wrocławskie uczelnie wspólnie zainaugurowały rok

2013-10-02 11:13:37 | Wrocław

We wtorek w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się inauguracja roku akademickiego 2013/2014, w której uczestniczyło 9 publicznych uczelni z Wrocławia. Wcześniej Politechnika Wrocławska zorganizowała osobno własną uroczystość.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Daria Nałęcz mówiła o tym, jak wielkie znaczenie dla rozwoju ma współpraca pomiędzy uczelniami oraz łączenie sił badawczych w nauce. „To nie małe uczelnie, które mają po kilku wybitnych naukowców, odnoszą obecnie sukcesy, ale mają je duże ośrodki, współpracujące ze sobą na wielu płaszczyznach” - powiedziała Nałęcz.

Wiceminister podkreśliła, jak istotna jest też współpraca wyższych uczelni z podmiotami gospodarczymi. „W takiej współpracy jest też odpowiedź na pytania o dofinansowanie ośrodków naukowych, bo przecież takiego dofinansowania uczelnie muszą szukać” - powiedziała Nałęcz.

Gościem inauguracji był też sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, który odczytał list prezydenta Bronisława Komorowskiego do wrocławskiego środowiska akademickiego.

Minister w imieniu prezydenta odznaczył też krzyżem kawalerskim orderu odrodzenia Polski dwóch pracowników wrocławskich uczelni – Jerzego Webera (Uniwersytet Przyrodniczy) oraz Kazimierza Witkowskiego (Akademia Wychowania Fizycznego).

Gospodarzem połączonej inauguracji był rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Roman Kołacz, który w swoim wystąpieniu mówił o sukcesach wszystkich wrocławskich szkół wyższych oraz o dobrej współpracy z samorządami Wrocławia i Dolnego Śląska.

„Na wrocławskich uczelniach studiuje ponad 2100 studentów zagranicznych. Na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Medycznym jest ich najwięcej, bo na każdej z tych uczelni jest ich ponad 700. Potrzebna jest jeszcze większa promocja naszego szkolnictwa za granicą, by wobec pogłębiającego się niżu demograficznego przyciągać na nasze uczelnie studentów z innych krajów” - powiedział prof. Kołacz, który obecnie pełni kadencyjną funkcję przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry.

Wykład inauguracyjny wygłosił kardiolog z Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski.

Gośćmi połączonej inauguracji wrocławskich uczelni byli parlamentarzyści, wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, która odczytała list wicepremiera Janusza Piechocińskiego, metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny i kard. Henryk Gulbinowicz.

Po ceremonii w Auli Leopoldyńskiej rektorzy i zaproszeni goście przeszli na rynek, gdzie odśpiewano uroczyste Gaudeamus.

W połączonej inauguracji uczestniczyły: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego - wydział zamiejscowy we Wrocławiu oraz Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki.

Na wszystkich wrocławskich uczelniach publicznych studiuje ponad 100 tysięcy osób i pracuje ponad 7300 naukowców.

Jak powiedział rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego Jacek Przygodzki, w tym roku akademickim na tej uczelni podjęło naukę 8 tysięcy osób w ramach pierwszego roku studiów stacjonarnych.

Uniwersytet Przyrodniczy przyjął 3100 nowych studentów, a sporym zainteresowaniem cieszył się nowy kierunek na studiach stacjonarnych: żywienie człowieka.

Najwięcej studentów ma Politechnika Wrocławska, w której uczy się 35 tysięcy osób.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: uniwersytet wrocławski inauguracja rok wrocławskie uczelnie uwr pwr ue up um awf
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
dr Szczepan Głodzik [Nature 588, 424 (2020)]
Naukowiec z UMCS współautorem artykułu w "Nature", zawierającego projekt dwu-wymiarowego nadprzewodnika

Dokonanie dra Szczepana Głodzika z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i badaczy z Finlandii robi wrażenie!

EIT Food Innovation Prizes 2020 - 3. miejsce dla startupa z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Biodegradowalna, jadalna folia dr Eweliny Jamróz odnosi kolejne sukcesy.

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.