Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Światowej sławy fizycy na Politechnice Wrocławskiej

2017-09-07

Dyskusje nad najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fizyki, spotkania z trzema laureatami Nagrody Nobla i debaty naukowe, to główne punkty 44. Zjazdu Fizyków Polskich, który 10 września rozpocznie się na Politechnice Wrocławskiej. Spotkaniu towarzyszą konferencja dydaktyczna, otwarta sesja popularnonaukowa oraz pokazy doświadczeń.

Zjazd Fizyków Polskich

– Udział w zjeździe zapowiedziało ponad tysiąc osób, wśród nich największe sławy w dziedzinie fizyki, ale także doktoranci, nauczyciele czy laureaci olimpiad – mówi prof. Arkadiusz Wójs, dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i współorganizator imprezy.

Przez sześć dni naukowcy zajmujący się m.in. fizyką biologiczną, jądrową, medyczną, a także grawitacją, kosmologią, optyką i fotoniką czy technologiami kwantowymi będą prezentować najnowsze osiągnięcia w tych dziedzinach i dyskutować.

Będzie to znakomita okazja, aby posłuchać m.in. wykładu o niedawnym odkryciu fal grawitacyjnych. W programie zaplanowano w sumie 30 wykładów plenarnych i 140 referatów.

W trakcie zjazdu o swoich badaniach opowiedzą trzej laureaci Nagrody Nobla z fizyki - profesorowe: Gerard Hooft, Theodor Hänsch i Shuji Nakamura.

Program został przygotowany nie tylko z myślą o naukowcach. W środę, 13 września, odbędzie otwarta sesja popularnonaukowa, połączona z pokazami eksperymentów fizycznych. W programie spotkania zaplanowano wykłady prof. Antona Zeilingera z Uniwersytetu w Wiedniu i prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

W środę odbędą się również pokazy doświadczeń „Magia światła” przygotowane przez doc. Annę Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej, która tego samego dnia poprowadzi też drugi pokaz – „Fizyka dla magika” - o godzinie 17.30, na który zaproszeni są wszyscy zainteresowani, bez ograniczeń wiekowych.

Organizatorami 44. Zjazdu Fizyków Polskich są Wrocławski Oddział PTF oraz Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama