Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Studia filologiczne - czy warto? Gdzie można znaleźć potem zatrudnienie?

2018-08-01

Studia filologiczne cały czas cieszą się ogromną popularnością. Niektóre osoby obawiają się jednak, że absolwenci filologii nie są cenionymi kandydatami na rynku pracy. Nic bardziej mylnego - wbrew pozorom anglista, germanista czy iberysta są osobami, które znajdą zatrudnienie nie tylko w biurze tłumaczeniowym, ale również w międzynarodowej korporacji.

Studia filologiczneJęzyk jako poszukiwana kompetencja

Pracodawcy zatrudniający studentów lub absolwentów, są świadomi, że przed nowym pracownikiem stoi szereg wewnętrznych szkoleń i kursów, aby należycie wykonywał swoją pracę. W takim wypadku liczy się jednak coś innego niż specjalistyczna wiedza – ważniejsza jest umiejętność pracy w grupie, zdolność do szybkiego uczenia się, a także, co warto dodać, dobra znajomość języka obcego. To ogromny atut, ponieważ płynne opanowanie języka obcego zajmuje dużo więcej czasu niż przyswojenie sobie wiedzy na temat procedur i zasad funkcjonowania firmy. Oczywiście wykształcenie (nie musi być kierunkowe) i doświadczenie są ważne, ale w przypadku młodych ludzi pracodawca zwraca uwagę, czy młody człowiek robił coś w kierunku własnego rozwoju.

Dlaczego znajomość języka obcego jest taka ważna?

 Po pierwsze z powoduglobalizacji. Przedsiębiorcy, którzy stawiają sobie ambitne cele, muszą wchodzić na nowe, zagraniczne rynki. Pozyskiwanie specjalistycznej wiedzy również wymaga zatrudniania pracowników, którzy biegle władają językiem obcym; nierzadko najnowsze trendy, odkrycia i analizy publikowane są wyłącznie na zagranicznych portalach. Warto też pamiętać o tym, że  wielu młodych ludzi nie radzi sobie zbyt dobrze z językiem obcym; jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest  jakość nauczania  w szkołach podstawowych i średnich. Z tego względu młody pracownik, chętny do nauki nowych umiejętności i swobodnie komunikujący się w obcym języku, jest dla pracodawcy świetnym kandydatem do pracy.

Gdzie mogą pracować absolwenci filologii?

Możliwości jest naprawdę wiele. Absolwenci filologii znajdą zatrudnieniepraktycznie w każdej branży; w małych i dużych firmach, a szczególnie w międzynarodowych korporacjach czy mediach.Oczywiście mogą również rozwijać swoją karierę w ramach własnej działalności gospodarczej i świadczyć usługina rzecz firm, związane z tłumaczeniamii nauką języków obcych. Także szkoły i uniwersytety to naturalne miejsca pracy filologów. Osoby, które rozważają studiowanie języka obcego, mogą zajrzeć do przykładowej oferty szkoły lingwistycznej – np. tu: https://www.wsf.edu.pl/ . Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu umożliwia studiowanie nie tylko anglistyki czy germanistyki, ale także języka norweskiego oraz hispanistyki i italianistyki, czyli języków, które cieszą się szczególną popularnością.

Artykuł Sponsorowany

fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama