Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Studenci PWr wezmą udział w zawodach lotniczych w USA

2015-02-20

Rok temu okazali się najlepsi w klasie micro. Teraz marzy im się zwycięstwo na trzech frontach. Studenci Politechniki Wrocławskiej po raz siódmy wezmą udział w międzynarodowych zawodach lotniczych SAE Aero Design East, które w marcu odbędą się w Stanach Zjednoczonych.

Zawody w Lakeland na Florydzie zostaną przeprowadzone w dniach 13-15 marca 2015 r. W trzech klasach rywalizować będzie 75 zespołów. Studenci PWr z ekipy JetStream po raz pierwszy przygotowują się do startu we wszystkich trzech kategoriach: micro, regular i advanced. – Otrzymaliśmy 150 tys. zł grantu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Generacja Przyszłości” i to pozwoliło nam zbudować trzy modele – opowiada Jan Byrtek z JetStream.

Na czym polega rywalizacja w poszczególnych klasach? W każdej z nich chodzi o zbudowanie bezzałogowego samolotu, który ma podnieść jak najcięższy ładunek.

- w klasie regular suma wysokości, długości i rozpiętości modelu samolotu nie może przekroczyć 175 cali (niecałe 4,5 metra). Zabronione jest też używanie wysokowydajnych materiałów, takich jak: włókna węglowe, szklane czy aramidowe. Samolot studentów PWr ma rozpiętość skrzydeł ponad 2,5 metra i waży 3,5 kg.
 
- w klasie micro konstrukcja kompozytowa modelu musi zmieścić się w jak najmniejszej tubie i w jak najszybszym czasie zostać złożona do lotu wraz z ładunkiem. Zwycięży ta ekipa, która podniesie największy ciężar w stosunku do wagi swojego samolotu. Przygotowany przez JetStream model ma rozpiętość skrzydeł ok. 1 m i waży poniżej 250 g
 
- w klasie advanced samolot musi nie tylko udźwignąć jeden ładunek (7,5 kg), ale także zrzucić drugi (1,5 kg) z wysokości 33 m, tak by znalazł się jak najbliżej wyznaczonego celu. Samoloty w tej kategorii są największe, mają skrzydła o rozpiętości 3,2 m.

W marcu ubiegłego roku na zawodach w Teksasie zespół JetStream zwyciężył w klasie micro, a w klasie regular zajął piąte miejsce.

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama