Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Profesor Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej został laureatem programu Team

2017-12-22

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła konkurs w programie Team, w którym dofinansowane są przełomowe projekty badawcze. Wśród laureatów znalazł się prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego PWr, który na swoje badania otrzyma blisko 3,5 mln zł. Naukowiec dostanie wsparcie na realizację programu badawczego pt. "Wyzwania w projektowaniu selektywnych markerów do obrazowania enzymów proteolitycznych".

Konkurs w programie Team organizowany jest przez fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Enzymy proteolityczne (proteazy, peptydazy) to wyspecjalizowane białka, które rozkładają wiązania peptydowe. Dzięki temu potrafią "pociąć" inne białka na prostsze elementy - peptydy i aminokwasy. U ludzi proteazy stanowią grupę około 700 enzymów i biorą udział w trawieniu oraz procesach degradacji szkodliwych białek w komórce. Ich nieprawidłowe działanie prowadzi do powstania w organizmie stanów patologicznych. Wśród następstw są na przykład choroby cywilizacyjne, takie jak nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie czy infekcje wirusowe i bakteryjne. Badanie aktywności proteaz ma bardzo duże znaczenie zarówno w pracy naukowej, jak i leczeniu pacjentów – dlatego naukowcy starają się znaleźć jak najczulsze i możliwie specyficzne markery.

W sumie do konkursu zgłoszono 47 wniosków, a finansowanie – w łącznej wysokości prawie 37 mln zł otrzymało jedenaście projektów. Nagrodzeni badacze będą prowadzić swoje projekty we współpracy z 23 naukowymi partnerami zagranicznymi, sześcioma polskimi partnerami naukowymi oraz trzeba partnerami gospodarczymi z Polski.

To nie pierwsze tego typu wyróżnienie naukowca z Politechniki Wrocławskiej. Tylko w tym roku otrzymał on prawie 2 mln zł dofinasowania w ramach programu Opus Narodowego Centrum Nauki na "Zintegrowaną platformę skriningową do wyznaczania rozszerzonej specyficzności substratowej ludzkich proteasomów".

ip

fot. materiały prasowe

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama