Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Prof. Daniel Józef Bem dostał honoris causa

2008-04-08

9 kwietnia (środa) o godz. 11.30 w auli Politechniki Wrocławskiej (gmach główny, wyb. Wyspiańskiego 27) odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Danielowi Józefowi Bemowi.

Prof. Daniel Józef Bem jest absolwentem Wydziału Łączności Politechniki Wrocławskiej. Na wrocławskiej uczelni pracuje od 55 lat. Przez 26 lat był kierownikiem Zakładu Radiokomunikacji w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki, następnie pracował na stanowisku dyrektora Instytutu Telekomunikacji i Akustyki, w latach 1981-1984 piastował urząd prorektora ds. dydaktyki PWr., w latach 2002-2005 był natomiast dziekanem Wydziału Elektroniki. Obecnie jest dyrektorem Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, a także prezesem Wrocławskiego Oddziału Akademii Nauk.

Na szczególne podkreślenie zasługują oryginalne osiągnięcia Profesora, jakie odniósł w zakresie telekomunikacji satelitarnej - opracował on technikę odbioru i przetwarzania meteorologicznych danych satelitarnych oraz anten i konwerterów do odbioru telewizji satelitarnej. Swoim badaniom poświęcił książkę zatytułowaną „Radiodyfuzja satelitarna". Jest również autorem innych publikacji, w tym podręcznika pt. "Anteny i rozchodzenie się fal radiowych", który od 1974 r. cieszy się niezmienną popularnością wśród studentów. Za opracowanie podręcznika otrzymał w 1974 r. nagrodę drugiego stopnia ministra nauki, szkolnictwa wyższego i techniki.

Prof. J.D. Bem wypromował ponad 200 magistrów i kilkunastu inżynierów, był promotorem 29 obronionych prac doktorskich, obecnie jest promotorem w 4 otartych przewodach. W jego otoczeniu powstało 6 obronionych prac habilitacyjnych - można powiedzieć, że Profesor stworzył szkołę naukową. O tym, jak dużym cieszy się autorytetem zarówno w kraju, jak i za granicą, świadczą liczne zaproszenia do wygłoszenia odczytów i referatów oraz udział w międzynarodowych ciałach kolegialnych.

Za swoje osiągnięcia zawodowe otrzymał liczne odznaczenia państwowe, resortowe i organizacyjne, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 r. Senat Politechniki Wrocławskiej uhonorował prof. J.D. Bema specjalną nagrodą za działalność dydaktyczną.

informacja prasowa/JG


Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Ziaja - Pielęgnacyjne przysmakiWeź udział w konkursie i wypróbuj kosmetyki z limitowanej zimowej edycji.
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama