Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego ma nowego dyrektora

2017-12-18

Na początku grudnia 2017 roku nowym szefem centrum dydaktyczno-badawczego Uniwersytetu Wrocławskiego został prof. Zygmunt Kącki. Jest on specjalistą w zakresie związków między roślinami i ich środowiskiem geograficznym oraz założycielem Zakładu Ekologii Roślinności w Instytucie Biologii Środowiskowej na Wydziale Nauk Biologicznych. Pełni również funkcję członka zarządu Polskiego Towarzystwa Botanicznego.

Nowym szefem centrum dydaktyczno-badawczego Uniwersytetu Wrocławskiego został prof. Zygmunt Kącki.

Za swoje największe osiągnięcie uważa stworzenie Polish Vegetation Database, jednej z najbardziej okazałych tego typu baz danych na świecie (niezmiennie zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce), obejmującej wszystkie typy zbiorowisk roślinnych naszego kraju. Pracę nad nią rozpoczął w 2008 roku. Ideą i pasją do roślin zdołał zarazić studentów, którzy czynnie pomagali mu rozwijać projekt (obecnie, ku jego ogromnemu zadowoleniu, wielu z nich kończy studia doktoranckie).

Powstanie w Polsce uniwersalnej, kompatybilnej bazy danych dla geobotaników było wielkim wydarzeniem, także za granicą – mówi Zygmunt Kącki. – Wcześniej jawiliśmy się jako biała plama na mapie Europy, a tu nagle pojawił się "jakiś młody" i pokazał, że ma zasoby fitosocjologiczne, które spełniają standardy. Do dziś nasza baza uważana jest za najlepiej przygotowaną. Testuje się na niej nowe oprogramowanie czy narzędzia analityczne. Regularnie korzystają z niej naukowcy z całego świata.

Zygmunt Kącki interesuje się wieloma zagadnieniami botanicznymi, ale także historią osadnictwa i historią powszechną. Kiedy już uda mu się wyskoczyć na krótki urlop z rodziną – od wielu lat okres wakacji i sezonu wegetacyjnego to dla niego przeważnie wyprawy w teren w poszukiwaniu danych – za wszelką cenę… stara się nie zwracać uwagi na rośliny.

Jak sam przyznaje, Ogród jest niemal jego drugim domem. Czuje się z nim blisko związany, odkąd rozpoczął studia we Wrocławiu. Najpierw sam zdobywał w nim wiedzę, a później – już jako pracownik – dzielił się nią z innymi.

Ogród kojarzy mi się z beztroską młodych lat, wyciszeniem i urokiem roślin – mówi. – To w nim zdobywałem pierwsze szlify botaniczne i obserwowałem, czy dany gatunek już kwitnie, co było sygnałem, że za chwilę można wyruszyć w teren w poszukiwaniu naturalnych stanowisk.

Stanowisko dyrektora Ogrodu Botanicznego oraz wchodzącego w jego skład Arboretum Wojsławice – i powstającego tam od niedawna Ogrodu Milenijnego – Zygmunt Kącki objął na początku grudnia, ale ma już wiele pomysłów na zwiększenie potencjału naukowego całego kompleksu. Plany zakładają między innymi rozwój badań taksonomicznych i kultur tkankowych in vitro oraz badania z zakresu ochrony konserwatorskiej ex-situ.

Chcemy rozwijać kolekcje narodowe roślin, takich jak Hedera, Bromeliacea, Echinodorus, Anubias, Hemerocaulis czy Rhododendron; tworzyć, patentować i wdrażać nowe odmiany – mówi Zygmunt Kącki.

Możemy również liczyć na stworzenie centrum badawczo-edukacyjnego, wraz ze zrewitalizowaną palmiarnią i szklarniami, które docelowo miałoby zostać wpisane w zintegrowany system nauczania botaniki, ochrony przyrody, ekologii oraz fizjologii roślin. Kącki zamierza też postawić na ścisłą współpracę z przemysłem.

Jednym z priorytetów będzie na pewno wprowadzenie nowych atrakcji dla zwiedzających. Prawdopodobnie już w styczniu będą oni mogli podziwiać kolekcje roślin w szklarniach i cieszyć się poszerzoną ofertą edukacyjną – w tym nowymi, atrakcyjnie oznaczonymi, ścieżkami. Czekać na nich będą także cykle spotkań – to powrót do tradycji sprzed lat – z przewodnikiem.

Pragnę, by zabytkowy, liczący ponad dwieście lat, Ogród Botaniczny stał się nowoczesną, naukową, edukacyjną i ekologiczną, wizytówką naszego miasta – mówi Zygmunt Kącki. – Zdaję sobie jednak sprawę z faktu, że bez pomocy ludzi dobrej woli i solidnego zastrzyku finansowego będzie to trudne zadanie. Dlatego tak bardzo liczę na wsparcie sponsorów, których serdecznie zapraszam do współpracy. Jestem pewien, że obie strony będą mogły czerpać z niej liczne korzyści. 

Interesujesz się przyrodą i ogrodami? Zobacz fontanny ogrodowe na https://www.taniomania.pl/t/fontanny-ogrodowe

ip

fot. Dominika Hull

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama